Αλμυρός - Πανθρακικός 3-1: Ιστορική πρόκριση στην 5η φάση του Κυπέλλου(vid)

ΑΛΜΥΡΟΣ
 clock 17:09 | 12/10/2022

Ο Αλμυρός κάνοντας  εξαιρετική εμφάνιση, επικράτησε του Πανθρακικού με 3-1 στο Γάζι και πήρε την πρόκριση για την 5η φάση του Κυπέλλου, όπου θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας τον ΑΟΑΝ!

Μόλις στο 10ο λεπτό ο Μπουρσέλης πάσαρε στον Λεόν και εκείνος με φανταστικό πλασέ νίκησε τον Κωτσάκη για το 1-0.

Τα πράγματα έγιναν πιο εύκολα για τους “Οράνιε” όταν στο 42′ ο Μάγκας βρήκε με εξαιρετικό τρόπο τον Μπουρσέλη στην πλάτη της άμυνας και εκείνος με διπλή προσπάθεια νίκησε τον τερματοφύλακα του Πανθρακικού για το 2-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Αλμυρός αγχώθηκε, καθώς ο Χανιωτάκης έκανε λάθος, με τον Γιαννακιτζίδη να το εκμεταλλεύεται στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα του Αλμυρού με μακρινή απόσταση.

Παρά το που έβαλε στο ματς τον Πανθρακικό, ο Αλμυρός στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων και κατάφερε δίκαια βάσει της εικόνας του στην συνέχεια του παιχνιδιού, ένα τρίτο τέρμα στο 91'με τον Αντωνίου, ο οποίος δεν χαρίστηκε στο λάθος του Κωτσάκη, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.

Αλμυρός: Χανιωτάκης, Μάγκας, Νικολάου, Αγαπάκης, Πατινιώτης(59 Κοιλιάρας), Ενγκουέμ, Φραγκουλάκης, Γιουκαρής(59 Αντωνίου), Μπουρσέλης, Πιερτζάκομι και Κατσικοκέρης(70′ Μπάνβο)

Πανθρακικός: Κοτσάκης, Μπαΐκαρά, Αρετά, Σιδηρόπουλος, Σαπνάρα, Χακάν, Γιαννακιτσίδης, Κωσταρέλης(70′ Ζάμπλης), Βάσκο, Ερκάν(46 Αντωνιάδης), Γκουτζίδη

Super League 2: Μετατέθηκε για τις 6 Νοεμβρίου η σέντρα του πρωταθλήματος

ΟΦΗ: Στο δρόμο της επιστροφής ο Νέιρα