Κύπελλο Ελλάδας: Διπλό του Εργοτέλη στο Αιγάλεω

clock 18:44 | 25/09/2019

Ένας αποδοτικός και ουσιαστικός στο 2ο ημίχρονο Εργοτέλης πήρε την εκτός έδρας νίκη με 2-0  κόντρα στο Αιγάλεω και την πρόκριση στην επόμενη φάση του κυπέλλου Ελλάδος. Μπαράτα, Μπουρσέλης οι σκόρερ της αναμέτρησης.

Μετά από ένα πρώτο ημίχρονο χωρίς γκολ η Κρητική ομάδα μπήκε στην επανάληψη αποφασισμένη και κατόρθωσε να σκοράρει δύο φορές μέσα σε επτά λεπτά (72'-79') παίρνοντας τη νίκη - πρόκριση στο πρώτο επίσημο ματς της σεζόν (και στο πρώτο επίσημο παιχνίδι του Ταουσιάνη στον πάγκο).

72' ΓΚΟΛ 0-1. Προσπάθεια του Ροβίθη από αριστερά που έστρωσε τη μπάλα στον Μπαράτα κι αυτός δεν δυσκολεύτηκε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα ανοίγοντας το σκορ.
79' ΓΚΟΛ 0-2. Σουτ μακρινό του Μπουρσέλη από τα 25 μέτρα, η μπάλα κατέληξε στη δεξιά γωνία του Σικαλιά και ο Εργοτέλης διπλασίασε τα τέρματά του.

Διαιτητής: Κουκούλας (Λέσβου)
Βοηθοί: Γεωργακόπουλος - Χρηστάκος (Πειραιά)
Αιγάλεω (Πέτρος Δημητρίου): Σικαλιάς, Σπυρόπουλος, Γκοτοβός, Παπανικόλας, Συριόπουλος, Λάμπρου, Μπαξεβάνου, Σταματάκης, Πετρόπουλος (62' Ντιατά), Ροτζέριο Μάρτινς, Χατζηιωαννίδης.
Εργοτέλης (Γιάννης Ταουσιάνης): Καλογεράκης, Έφορντ, Σπίριακ, Ιατρούδης, Μπούσης, Μπάτζιος, Κουατένγκ (22' λ.τρ. Μπαράτα), Μπουτσάκης (69' Μπουρσέλης), Προβυδάκης, Μπρους, Τσέλιος (70' Ροβίθης).

Αναλυτικά τα μέχρις στιγμής αποτελέσματα της 4ης φάσης του κυπέλλου Ελλάδας και οι αυριανοί αγώνες:

Αταλάντη-Ολυμπιακός Βόλου ......2-3
 (Νικητήριο γκολ στο 118’  με τον Ράντι.  Ο Σκοπελίτης άνοιξε το σκορ στο 10’ και ο Γεράσισμος «απάντησε» για τους γηπεδούχους στο 13ο λεπτό. Ο Κουτσιανικούλης σκόραρε στο 18’ και ο Κώστας ισοφάρισε στο 53ο λεπτό. )
Ιωνικός-Παναχαϊκή:....................... 1-2 (40' Μάναλης, 17' Μωραΐτης, 77' Κυνηγόπουλος)
Τρίκαλα-Δόξα Δράμας:..................1-0 (44' Παπαγεωργίου)
Βέροια-Λεβαδειακός:.................... 3-0 (53' Σιμόνι, 61' Πέντα, 71' Πασάς)
Καλαμάτα-Καραϊσκάκης ................4-3 (στα πέναλτι)
Αιγάλεω -Εργοτέλης:.................... 0-2
Καβάλα - Χανιά: ...........................2-0
Πανθηραϊκός -Πλατανιάς .........(26/9, 11:00)
Ιαλυσός - Κέρκυρα .....................(2/10 14:30)
Αετός Ορφανού - Απόλλων Λάρισας (2/10 16:00)
Ασπρόπυργος - ΠΑΣ Γιάννινα (δεν έχει οριστεί ακόμη ημερομηνία από την ΕΠΟ)