Γ Εθνική: Πήρε βαθμό στο Ρουφ – Φωνές για το 1-1 ο Πόρος

ΠΟΡΟΣ-ΡΟΥΦ
 clock 17:44 | 16/01/2022

Στο πρώτο επίσημο εκτός Κρήτης παιχνίδι της ιστορίας του ο Πόρος… όρθωσε ανάστημα στην έδρα του φιλόδοξου ΠΑΟ Ρουφ, στερώντας (1-1) την… κορυφή από τους γηπεδούχους,στο εξ αναβολής παιχνίδι της Γ' Εθνικής.

Η ηρακλειώτικη ομάδα μάλιστα προηγήθηκε στο σκορ στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου και “φλέρταρε” και με μία σπουδαία νίκη, έχοντας πολλά παράπονα για το γκολ της ισοφάρισης του Ρουφ.

Στο 4’ οι γηπεδούχοι έφτασαν κοντά στο γκολ αλλά ο Ζαφείρης “νίκησε” τον Νιτσάκη, ενώ στο 7’ ακυρώθηκε ως οφσάιντ το γκολ του Μάντζιου. Στο 38’ και στο 39’ ο Ζαφείρης δεν ανησύχησε στα σουτ που επιχείρησε από μακρινή απόσταση ο Καλλέργης.

Στο 53’ ο Παπαδομιχελάκης προωθήθηκε για την εκτέλεση κόρνερ του Ράπτη με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα του Ηρακλείου. Το 0-1 έμεινε ως το 72’ όταν και έγινε η επίμαχη φάση για την οποία υπάρχουν πολλά παράπονα από τον Πόρο.

Ο Μάντζιος πήρε την κεφαλιά και ο Οικονομόπουλος με τον ίδιο τρόπο έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, με τον Πόρο να υποστηρίζει ότι χρησιμοποίησε το χέρι του τόσο για να βγάλει εκτός φάσης τον τερματοφύλακα Ζαφείρη όσο και για να βρει την μπάλα και να ισοφαρίσει! Από τις διαμαρτυρίες ο Παγώνης αντίκρισε κίτρινη κάρτα και ο Ανδρέας Σκέντζος αποβλήθηκε από τον πάγκο.

Στη Νέα Σμύρνη, η Νεάπολη ηττήθηκε 2-0 από τον Πανιώνιο σε ένα ιστορικό παιχνίδι για την ομάδα του Λασιθίου, που υπέστη την ήττα χάρη σε απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γροντή στο 83′ και του Λιούμη στις καθυστερήσεις.

Άρης Σούδας-Πανιώνιος

Super League 2: Νέα ήττα για τον Εργοτέλη -Νίκη «ανάσα» για την Επισκοπή (Βαθμολογίες)

Australia Open: Ακυρώθηκε οριστικά η βίζα του Νόβακ Τζόκοβιτς!