Γ΄ Εθνική: Νικηφόρα πρεμιέρα του ΑΟΑΝ στο Γάζι

ΑΟΑΝ
 clock 18:23 | 23/10/2021

Με κεκτημένη ταχύτητα από την εκπληκτική πορεία στο κύπελλο (τέσσερις προκρίσεις) ο ΑΟΑΝ επικράτησε του Αλμυρού με 1-0 στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής. Αρκετή δουλειά για το Χανιώτικο διαιτητικό τρίο που ακύρωσε δύο τέρματα (ένα για κάθε ομάδα) ως οφσάιντ.

Το “φιλμ” της αναμέτρησης στο Γάζι:

6′ Εκτέλεση κόρνερ των γηπεδούχων η κεφαλιά του Ξενοκτιστάκη ήταν άστοχη.

15′ Ο Παπαδόπουλος πάσαρε στον Νοκάι, το σουτ του οποίου κόντραρε και πέρασε κόρνερ.

16′ ΔΟΚΑΡΙ. Εκτέλεση κόρνερ του Παπαδόπουλου, η μπάλα πήρε περίεργη τροχιά με τον Χανιωτάκη να αποκρούει με την βοήθεια και του δοκαριού.

22′ Η σειρά των γηπεδούχων να απειλήσουν, με τον Γαρεφαλάκη να κάνει την προβολή και να αστοχεί από κοντινή απόσταση έπειτα από σέντρα του Τουγλή.

25′ Εκτέλεση κόρνερ του Παπαδόπουλου, ο Πιθαρούλης επιχείρησε τη προβολή, η οποία ήταν άστοχη.

33′ Ατομική ενέργεια του Γαρεφαλάκη απο αριστερά, ο οποίος γύρισε τη μπάλα στο πρώτο δοκάρι, με τον Κουράκη να παίρνει την κεφαλιά υπό πίεση και να αστοχεί.

35′ ΓΚΟΛ 0-1. Ο Μηνάς εκτέλεσε φάουλ από αριστερά και βρήκε αμαρκάριστο στο δεύτερο δοκάρι τον Μαυρή, ο οποίος με κεφαλιά άνοιξε το σκορ.

43′ Ο Γαρεφαλάκης επιχείρησε το σουτ, έδιωξε σε κόρνερ ο Μπένκο.

51′ ΑΚΥΡΩΘΕΝ ΓΚΟΛ. Έπειτα από ωραία προσπάθεια και σουτ του Αντωνίου ο Μπένκο απέκρουσε και στην επαναφορά ο Λεόν από κοντά ισοφάρισε, αλλά το τέρμα του ακυρώθηκε ως οφσάιντ υπό τις έντονες διαμαρτυρίες των γηπεδούχων.

55′ ΑΚΥΡΩΘΕΝ ΓΚΟΛ. Έπειτα από κάθετη του Παπαδόπουλου, ο Νοκάι σκόραρε από αριστερά, αλλά και το δικό του γκολ του ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

58′ Μακρινό σουτ του Αντωνίου μετά από ωραία ατομική ενέργεια, η μπάλα πέρασε άουτ.

60′ Άστοχο σουτ του Κανδυλάκη εντός περιοχής έπειτα από εκτέλεση κόρνερ από δεξιά.

62′ Απέναντι από τον Χανιωτάκη ο Μηνάς, αλλά δεν κατάφερε να τον νικήσει με τον τερματοφύλακα του Αλμυρού να διώχνει σε κόρνερ το πλασέ του.

90+1′ Απειλεί Χαϊντίνι με κοντινό σουτ, με τη μπάλα να κοντράρει και να καταλήγει κόρνερ. Μετά την εκτέλεση του κόρνερ η μπάλα έφθασε τον Αρχοντάκη, του οποίου το σουτ κόντραρε εκ νέου.

Διαιτητής: Αντωνίου (Χανίων)
Βοηθοί: Κολοκοτρώνης – Μαρκετάκης (Χανίων)

Αλμυρός: Χανιωτάκης, Τουγλής, Κανδυλάκης, Ξενοκτιστάκης, Ντιονύσιο, Ενγκουέμ, Μπρέγκνα (72′ Χαϊντίνι), Γαρεφαλάκης, Λεόν, Κουράκης, Αντωνίου (82′ Αρχοντάκης).

ΑΟΑΝ: Μπένκο, Δολαψάκης, Πλουσής, Τσανάι, Πυθαρούλης, Πάγια, Μαυρής, Παπαδόπουλος (86′ Κατσαρός), Μηνάς (63′ Τζιλάι), Μαρκάκης (86′ Ιγκόρ), Νοκάι (67′ Κίτος).

Η συνέχεια για τον 7ο όμιλο θα δοθεί την Κυριακή με το “κυρίως πιάτο” της πρεμιέρας. Αναλυτικά: