Ευρωβόλεϊ 2019: Ρωσία-Ελλάδα 3-0: Το ταξίδι της Εθνικής τελείωσε στη Λιουμπλιάνα

clock 22:09 | 21/09/2019

Έχοντας πετύχει στο απόλυτο τον στόχο της με την πρόκριση της στις 16 καλύτερες ομάδες της διοργάνωσης, η ελληνική ομάδα ήθελε να είναι όσο το δυνατόν πιο ανταγωνιστική κόντρα στην κάτοχο του τίτλου Ρωσία, αλλά η ομάδα του Τόμας Σαμελβούο δεν μας άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης.

Σοβαροί και σταθεροί από την αρχή ως το τέλος του αγώνα οι Ρώσοι απέδειξαν ότι όλα όσα έλεγαν την παραμονή του ματς («δεν πρέπει να σας δώσουμε δικαίωμα») τα εννοούσαν και τα έκαναν πράξη, όμως και οι Έλληνες διεθνείς προσπάθησαν πραγματικά και έφυγαν από το γήπεδο με ψηλά το κεφάλι, αλλά και γεμάτοι εμπειρίες (όχι μόνο από το σημερινό, αλλά και τη συνολική παρουσία τους στο τουρνουά).

Αν πάντως υπήρχε μια πιθανότητα να αιφνιδιάσουμε τους Ρώσους τη… σπαταλήσαμε όταν στο ξεκίνημα του αγώνα κάναμε το ένα λάθος πίσω από το άλλο. Με το σκορ στο 5-6 οι πόντοι της Ρωσίας είχαν έρθει διαδοχικά από χαμένο σερβίς του Πετρέα, άουτ επίθεση Ζουπάνι, υπέρβαση Φιλίποφ στη γραμμή του σερβίς, άουτ επίθεση Πελεκούδα, άουτ επίθεση Ζουπάνι και χαμένο σερβίς του Πρωτοψάλτη. Έτσι η Ρωσία στο 6-7 βρήκε ένα καλό σερί από τα σερβίς του Μπίτκο και με κόντρα μπάλες και μπλοκ του Γιάκοβλεφ ξέφυγε με 6-13, για να μειώσει κάπως η Εθνική (9-14), αλλά οι αντίπαλοι μας έβρισκαν τον τρόπο να παίρνουν την αλλαγή και η διαφορά δεν έπεσε ποτέ κάτω από τους πέντε πόντους για να γίνει το 15-20, 15-23 με τα σερβίς του Γιάκοβλεφ και να κλείσει το σετ χωρίς άλλα απρόοπτα στο 16-25.

Παρόμοια εικόνα, ως προς την εξέλιξη του σκορ, στο δεύτερο σετ, με τη διαφορά ότι σ’ αυτό δεν είχαμε τόσα λάθη στην αρχή και μέχρι το 7-9 είχαμε πολύ καλή εικόνα. Η χαμένη κόντρα μπάλα όμως από τον Παναγιώτη Πελεκούδα, έφερε τον Γιάκοβλεφ στο σερβίς κι ο νεαρός κεντρικός δυσκόλεψε αφάνταστα την υποδοχή μας με το σκορ να εκτινάσσεται στο 7-17 (!) και τον Ανδρεόπουλο να έχει περάσει διαδοχικά στο ματς Παπαλεξίου, Στιβαχτή, Παπαδόπουλο, χωρίς όμως να αλλάξει ιδιαίτερα η εικόνα μέχρι το τελικό 15-25.

Η Ρωσία δεν είχε διάθεση να μπλέξει σε περιπέτειες και με το καλημέρα στο τρίτο σετ μετέτρεψε το 1-0 σε 1-6 (σερβίς Μιχαΐλοφ). Ο Ηρακλής Παπαδόπουλος μπήκε νωρίς στο ματς με τους Ρώσους να ξεφεύγουν 6-15 με δύο άσους του Κλιούκα και να απαντάμε με τρεις σερί επιθέσεις του Παπαλεξίου (9-15). Το ματς είχε κριθεί προ πολλού με τον Γιώργο Παπαλεξίου να έχει στο συγκεκριμένο σετ 5/6 επιθέσεις και να οδηγεί την Εθνική επιθετικά με τον Μαξίμ Μιχαΐλοφ να δίνει οριστικό τέλος στο ματς.

Διαιτητές: Μαρκελ, Ζουλφουγκάροφ.

Διακύμανση:
1ο σετ: 8-6, 16-10, 21-15, 25-16
2ο σετ: 8-6, 16-7, 21-11, 25-15
3ο σετ: 8-3, 16-8, 21-12, 25-16

*Οι πόντοι της Ρωσίας προήλθαν από 6 άσσους, 38 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων και της Ελλάδας προήλθαν από 25 επιθέσεις, 1 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-16, 25-15, 25-16) σε 71'

ΡΩΣΙΑ (Σαμελβούο): Βολκόφ 18 (14/21 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 75% υπ. - 50% άριστες), Ιακόβλεφ 12 (6/9 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Μπούτκο 1 (1 άσσος), Μουσέρσκι 4 (1/2 επ., 3 μπλοκ), Μιχαήλοφ 11 (9/13 επ., 2 μπλοκ), Κλιούκα 6 (3/6 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 56% υπ. - 33% άριστες) / Γκολούμπεφ (λ, 56% υπ. - 56% άριστες), Αντρέεφ (λ), Βόλβιτς 2 (2/2 επ.), Σεμίσεφ 3 (3/4 επ., 57% υπ. - 14% άριστες).

ΕΛΛΑΔΑ (Ανδρεόπουλος): Ζουπάνι 3 (3/16 επ.), Φιλίποφ, Πετρέας 3 (2/7 επ., 1 μπλοκ), Πελεκούδας, Φράγκος 6 (6/13 επ., 63% υπ. - 32% άριστες), Πρωτοψάλτης 4 (4/17 επ., 45% υπ. - 20% άριστες) / Κοκκινάκης (λ, 58% υπ. - 21% άριστες), Παπαδόπουλος 4 (4/11 επ.), Στιβαχτής, Βουλκίδης, Παπαλεξίου 6 (6/9 επ.).