Ευρωμπάσκετ 2022: Στους «8» με το ζόρι η Γαλλία, 87-86 την Τουρκία στην παράταση

γαλλια τουρκια
 clock 15:29 | 10/09/2022

Το πρώτο εισιτήριο για την φάση των προημιτελικών του Ευρωμπάσκετ 2022, πήρε η Γαλλία, η οποία παρόλο που βρέθηκε με την πλάτη στο τοίχο, επικράτησε στην παράταση της Τουρκίας με 87-86.

Η ομάδα του Αταμάν, είχε την ευκαιρία να κερδίσει το παιχνίδι, αλλά δύο χαμένες βολές σε αντιαθλητικό φάουλ στον Οσμάν και μία λάθος πάσα, έδωσαν την δυνατότητα στην Γαλλία να ισοφαρίσει με φόλοου κάρφωμα του Γκομπέρ, 2,8” για την λήξη. Το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση, με τους “τρικολόρ” να το κατακτούν.

Με πολύ καλό ρυθμό και με το μαχαίρι στα… δόντια μπήκε στο παιχνίδι η Γαλλία, η οποία με με 4 πόντους του Γκομπέρ και 3 του Γιαμπουσέλε προηγήθηκε με 7-0 μετά από 3 λεπτά παιχνιδιού. Η Τουρκία έσπασε το ρόδι μετά από 4 λεπτά, με δύσκολο σουτ του Σενγκούν. Με καλάθια των Φαλ και Ερτέλ οι “τρικολόρ” προηγήθηκαν με 9 πόντους, 13-4, 3.30′ για το τέλος της περιόδου. Η Γαλλία είχε διαρκώς τις λύσεις και πήρε διψήφια διαφορά, 18-8 στο 9′. Ένα τρίποντο του Χαζέρ διαμόρφωσε το 18-11 που ήταν και το σκορ του δεκαλέπτου.

Η Γαλλία και στην δεύτερη περιόδο έβρισκε λύσεις. Καμπαρό και Ερτέλ, “συνδέθηκαν” με το καλάθι έξω από τα 6,75 με τους “τρικολόρ” να προηγούνται με 16, 31-15 στο 14′. Η Τουρκία, με δύο βολές του Σανλί και ένα τρίποντο του Κορκμάζ, κατάφερε να “τρέξει” ένα επιμέρους 5-0 και να μειώσει στους 11, 31-20 5.30′ για το ημίχρονο. Η Γαλλία διαρκώς κρατούσε διψήφιο προβάδισμα. Η Τουρκία, με τρία διαδοχικά τρίποντα, δύο του Τουντσέρ και ένα του Οσμάν, μείωσε στους 7 στο 19′, δίνοντας ξανά ενδιαφέρον στο παιχνίδι. Ένα καλάθι του Σενγκούν και ένα έμμεσο τρίποντο του Γκομπέρ, διαμόρφωσαν το 43-35 που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Με διάθεση μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο η Τουρκία, η οποία είχε “κλείσει” τους Γάλλους. Η ομάδα του Αταμάν, παίζοντας εξαιρετική άμυνα και με καλάθι του Οσμάνι, μείωσε στους 5, 49-44 στο 25′. Το σκορ είχε κολλήσει για περισσότερο από 2 λεπτά. Ο Τουντσέρ είχε “ντυθεί” Λάρκιν και με δύο τρίποντα, αλλά και με ασίστ στον Οσμάν προσπέρασε με 52-49 στο 29′ “τρέχοντας” ένα επιμέρους 17-6 σερί στην περίοδο. Το… ξέσπασμα της Τουρκίας συνεχίστηκε με τους “λευκούς” να βλέπουν τον Τουντσέρ να ευστοχεί σα να πετάει… βότσαλα στην παραλία και να κλείνουν το δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 8 πόντους, 57-49 τρέχοντας ένα 19-0 σερί.

Η αντίδραση της Γαλλίας ήταν άμεση. Οι “τρικολόρ” ξεκίνησαν το δεκάλεπτο με ένα επιμέρους 7-0 σερί μειώνοντας στο πόντο, 57-56. Από εκείνο το σημείο και μετά, οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι – χέρι στο σκορ. Η Τουρκία, με μεγάλα τρίποντα του Σανλί, κρατούσε τα ηνία (69-68), στο 37′. Ο Ερτέλ έβαλε μπροστά στο σκορ την Γαλλία, 71-69, αλλά ο Χαζέρ  απάντησε για το 72-71. Η Τουρκία με τρεις βολές του Κορκμάζ, προηγήθηκε με 75-73, 44” για το τέλος. O Οσμάν κέρδισε αντιαθλητικό φάουλ, αλλά ήταν ο μοιραίος, αστόχησε σε δύο βολές και με λάθος στην επαναφορά έδωσε την ευκαιρία στην Γαλλία να ισοφαρίσει. Κάτι που έκανε με ένα τρομερό κάρφωμα του Γκομπέρ με το παιχνίδι να οδηγείται στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, η Γαλλία έπαιρνε το προβάδισμα, με τους Γκομπέρ και Εμπαγέ, αλλά η Τουρκία έμενε στο ματς με τον Κορκμάζ. Ο κακός, σε όλο το παιχνίδι Φουρνιέ, με τρίποντο έδωσε το προβάδισμα στην Γαλλία, 86-82 1.50′ για την λήξη της παράτασης. Η Γαλλία, καρδιοχτύπησε και επικράτησε με 87-86 της Τουρκίας, παίρνοντας την πρόκριση στους “8” του Ευρωμπάσκετ.

Ο MVP

O Ρούντι Γκομπέρ, σκέπασε τα καλάθια. Ο Γάλλος σέντερ, με 20 πόντους, 17 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 λάθη και 1 τάπα ήταν ο πολυτιμότερος παίκτης του γηπέδου, συγκεντρώνοντας 28 στο σύστημα αξιολόγησης.

Τα δεκάλεπτα: 11-18, 35-43, 57-49, 77-77 (κ.α) 86-87 (παρ.)

ΤΟΥΡΚΙΑ (Αταμάν): Μπιτίμ, Χαζέρ 8 (2 τρίποντα, 6 ασίστ), Καμπατζά, Κορκμάζ 18 (4/12 σουτ, 8/9 βολές, 6 λάθη), Μαχμούτογλου, Οσμάν 11 (3/10 σουτ, 4/6 βολές, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 λάθη, 2 κλεψίματα), Οσμάνι 7 (1), Σανλί 12 (2/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Σαϊμπίρ, Σενγκούν 8 (4/10 σουτ, 5 ριμπάουντ), Τουντσέρ 22 (2/5 δίποντα, 6/10 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 λάθη).

ΓΑΛΛΙΑ (Κολέ): Αλμπισί 2, Φαλ 4, Φουρνιέ 13 (3/5 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 1/1 βολή, 6 ριμπάουντ), Γκομπέρ 20 (7/11 δίποντα, 6/11 βολές, 17 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 λάθη, 1 μπλοκ), Ερτέλ 13 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 5 λάθη), Λουαού – Καμπαρό 9 (2), Εμπαγιέ 9 (1/5 τρίποντα), Οκομπό, Πουαριέ 6, Ταρπέι 2, Γιαμπουσέλε 9 (1).

Super League: Για τη νίκη ο ΟΦΗ σήμερα (10/9-18:30) κόντρα στον Παναιτωλικό- Χωρίς Μεγιάδο

Μπάσκετ: Ο Μαυροβούνιος γκαρντ, Αλεκσάνταρ Μπουλάτοβιτς στον ΟΦΗ