Euroleague: "«Στραγγάλισε» τη Μονακό και πήρε το προβάδισμα ο Ολυμπιακός!

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
 clock 22:44 | 20/04/2022

Με «όπλο» την άμυνα ο Ολυμπιακός μετέτρεψε σε παράσταση για ένα ρόλο το Game 1 της σειράς των πλέι οφ της Euroleague, κάνοντας το πρώτο βήμα για την πρόκρισή του στο Final Four του Βελιγραδίου. Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν με 71-54 της Μονακό στο κατάμεστο ΣΕΦ και πλέον την Μεγάλη Παρασκευή (22/4) έχουν την ευκαιρία να γράψουν το 2-0 στη σειρά στο «σπίτι» τους, πριν αυτή μεταφερθεί στο Πριγκιπάτο.

Η άμυνα κράτησε τον Ολυμπιακό στο δύσκολο πρώτο δεκάλεπτο όταν τα 4/16 σουτ (με 0/7 τρίποντα) δημιουργούσαν θέμα. Ο Μπαρτζώκας το έψαξε αρκετά και κατέληξε στο σχήμα με τον ΜακΚίσικ στο «3» που αποδείχθηκε καταλυτικό στην αντεπίθεση των Πειραιωτών.

Ο Ολυμπιακός άρχισε με σερί 9-0 το δεύτερο ημίχρονο και με την άμυνά του να «στραγγαλίζει» τους Γάλλους. Το πρώτο τρίποντο του Σλούκα έδωσε το έναυσμα και η ψυχολογία άλλαξε. Ο ΜακΚίσικ με 7 σερί πόντους έφερε τον Ολυμπιακό στο 26-22 στο 16’30’’ και στη συνέχεια η διαφορά έφτασε και στο +11 (σκορ 33-22).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός έδωσε ρεσιτάλ με επιμέρους σκορ 25-11 αλλά και 5/6 δίποντα, 4/7 τρίποντα και 7 ασίστ για μόλις 1 λάθος. Παράλληλα ο Γουόκαπ είχε «καταπιεί» τον Μάικ Τζέιμς (1/4 σουτ και 2 λάθη) ενώ χαμηλά είχε μείνει και ο Μπέικον (επίσης 1/4 σουτ και 2 λάθη).

Ο απίθανος Γουόκαπ ήταν εκείνος που έσπρωξε τον Ολυμπιακό και πάλι σε διψήφια διαφορά (44-30) με 9 συνεχόμενους πόντους κι αφού είχε πάρει τη ψυχολογία από την άμυνα στον Τζέιμς!

Ήταν το σημείο της κρίσης για τους «ερυθρόλευκους»

Ο Ολυμπιακός είχε πάρει διψήφια διαφορά, είχε τα ηνία του αγώνα και τον απόλυτο έλεγχο του ρυθμού και είχε φέρει την αναμέτρηση στα δικά του «θέλω». Με 1’17’’ για το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου το σκορ πήγε στο 50-34 αφού η άμυνα λειτουργούσε άριστα και μετέφερε όλη τη ψυχολογία στην επίθεση.

Με πέντε λεπτά για το τέλος ήταν η σειρά του Σλούκα να πετύχει ένα τρίποντο ψυχολογίας (στο τέλος του χρόνου επίθεσης) και να στείλει το σκορ στο 62-48. Ο Πρίντεζης τον μιμήθηκε και με το σκορ στο 65-50 είχε χαθεί κάθε σκέψη των Γάλλων για πιθανή «επιστροφή» κι ανατροπή.

Τα δεκάλεπτα: 8-15, 33-26, 50-36, 71-54

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 11, Ντόρσεϊ 4, Λούντζης, Φαλ 4, Σλούκας 10, Βεζένκοφ 10, Πρίντεζης 12, Παπανικολάου 2, Ζαν Σαρλ 6, ΜακΚίσικ 12

ΜΟΝΑΚΟ (Ομπράντοβιτς): Λι 9, Μπέικον 2, Βέστερμαν 3, Τόμας 7, Ντιαλό 6, Μότουμ 5, Μοτεγιούνας 2, Χολ 10, Τζέιμς 10

ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ: Προβάδισμα... τελικού για τον Παναθηναϊκό

Super League 2: Σε «μπελάδες» μπήκε ο ΟΦΙ -Αποτελέσματα,βαθμολογίες των ομίλων(vid)