EuroLeague: Nίκη του Ολυμπιακού στη Γαλλία, 85-73 τη Βιλερμπάν

ολυμπιακος βιλερμπαν
 clock 22:55 | 22/12/2023

Ο Ολυμπιακός ήταν εξαιρετικός στη Λυών, επικρατώντας της Βιλερμπάν με 85-73 φέρνοντας το ρεκόρ του στη πλήρη ισορροπία (8-8) και τα χαμόγελα στο “ερυθρόλευκο” στρατόπεδο μετά από δυο συνεχόμενες ήττες στη Euroleague.

Στη πρώτη περίοδο η Βιλερμπάν πήγε το παιχνίδι στην επαφή και στη ταχύτητα, ακολουθώντας τους “ερυθρόλευκους” σε όλη την διάρκεια του δεκαλέπτου. Με τις επιλογές των Κάναν και Παπανικολάου να χτίζουν μια διαφορά πίσω από τα 6.75, ο Ολυμπιακός έκλεισε το δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ 25-18.

Στη δεύτερη περίοδο οι Γάλλοι έπαιξαν πιο σκληρά στην άμυνα στα πρώτα λεπτά, έχοντας τα χέρια τους σε κάθε μπάλα για να περιορίσουν το παιχνίδι των Πειραιωτών. Εκεί όμως φάνηκε το πλάνο του Γιώργου Μπαρτζώκα, καθώς η πολυφωνία του Ολυμπιακού στη Λυών και το κρυφό χαρτί που ακούει στο όνομα Σακίλ ΜακΚίσικ, έδωσε αέρα πόντων στην ομάδα του. Με 13 πόντους από εκείνον και άλλους οκτώ του Άλεκ Πίτερς, οι “ερυθρόλευκοι” πήγαν στα αποδυτήρια με +12 και 49-37, με το σύνολο του Ποτσέκο να μην έχει καμία απάντηση, καθώς η άμυνα τους είχε πολλά πρόβλημα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός κράτησε την διαφορά του και την έχτισε σε γερές βάσεις. Με την έλλειψη του Νάντο Ντε Κολό, οι Γάλλοι δεν είχαν τρομερές λύσεις στο σκοράρισμα, όπως και στην δημιουργία. Ο Κάναν μπήκε ξανά στο παρκέ, εκτελώντας πίσω από την γραμμή των 6.75 ανεβάζοντας την διαφορά ακόμα και στους 18. Οι παίκτες της Βιλερμπάν την επανέφεραν στα επίπεδα του πρώτου ημιχρόνου, χωρίς όμως να τη φέρουν σε μονοψήφια επίπεδα. To σκορ έκλεισε στο 71-57 με τους “ερυθρόλευκους” να κάνουν μια μεστή εμφάνιση, όπως μας είχαν συνηθίσει πριν τις συνεχόμενες ήττες.

Στη τελευταία περίοδο ο Ολυμπιακός δεν έκανε τίποτα διαφορετικό από αυτό που μπορούσε. Κρατούσε το δικό του τέμπο, οι Γάλλοι δεν μπορούσαν να φτάσουν κοντά στο καλάθι με τον Φαλ να τους περιορίζει. Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα έφτασαν στη νίκη με το σκορ να κλείνει στο 85-73, επαναφέροντας τους στην ισορροπία της Euroleague, με 8 νίκες και ισάριθμες ήττες.

Τα δεκάλεπτα: 18-25, 37-49, 57-71, 73-85

Διαιτητές: Λάτισεβς (Λετονία), Πάντερ (Γερμανία), Σεμές (Ισραήλ)

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ (Τζιανμάρκο Ποτσέκο): Σκοτ 12, Λι 16 (3), Καουντί 9, Λοβέρν 10 (8ρ.), Λουγουαγού-Καμπαρό 16 (1), Τζάκσον, Εγκμπουνού 6, Φαλ 4, Λάιτι, Εντιαγέ, Γιάκοβ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 8 (2), Ουίλιαμς-Γκος 11, Καναν 19 (4), Λαρεντζάκης 8 (1), Φαλ 2, Παπανικολάου 3 (1), Μπραζντέικις, Πίτερς 17 (1), Πετρούσεφ 4, Μιλουτίνοφ, Σίκμα, ΜακΚίσικ 13 (2)

ΟΦΗ: Θέλει επιθετικούς και στόπερ ο Πέπε Μελ

Super League: Ο Ατρόμητος σταμάτησε και τον Ολυμπιακό (0-0) - Στην κορυφή ο ΠΑΟΚ, 9ος ο ΟΦΗ