Επιτυχίες του ΠΟ Κάστρο στο πανελλήνιο ποδηλασίας

clock 08:08 | 15/09/2018

Με πολλές επιτυχίες ξεκίνησε ο Σεπτέμβριος για τον ΠΟΗ ΚΑΣΤΡΟ.
Στο ξεκίνημα η ομάδα των ανδρών και των εφήβων πήρε μέρος στο “Athens track” αγώνες πίστας που έγιναν στο Ολυμπιακό ποδηλατοδρόμιο. Ο Σωτήρης Μπρέτας πήρε την 2η θέση στο Κέϊριν με τον Μίχαλη Τζέγκα να παίρνει την 4η θέση στο ίδιο αγώνισμα. Στους έφηβους ο Σαρρής Άγγελος πήρε την 2η θέση στο Σκρατς.
Στις 3-9-2018 ο Thiseas cycling and triathlon SP οργάνωσε το “ Acropolis Grand Prix”  ο Σαρρής Άγγελος κατέκτησε την 1η θέση στους Πόντους και την 3η  Θέση στο Elimination στην κατηγορία Εφήβων και ο Φασουλάκης Κωνσταντίνος την  4η θέση στο Elimination στην κατηγορία Παίδων.
Παράλληλα οι μικρές μας κατηγορίες πήραν μέρος σε διασυλλογικό αγώνα δρόμου στα Χανιά ( ΠΟΧ ΤΑΛΩΣ  5-9-2018). Την 3η θέση στην κατηγορία μίνι μικρά κατέκτησε ο Τιτάκης Φίλιππος ενώ στην ίδια κατηγορία ο Αναστασάκης Μάνος πήρε την 5η  Θέση και ο Βασιλάκης Γιώργος την 7η . Στην κατηγορία μίνι μεγάλα κορίτσια η Ραφαέλα Δάκου πήρε την 5η Θέση  και ο Σαζαλτζόπουλος Μιχάλης την 3η θέση
( Παμπαίδες)
Την Κυριακή 9/9/2018 πήραν μέρος σε διασυλλογικό αγώνα που διοργάνωσε ο ΠΑΣ Άτλας  Ρεθύμνου. Ο Τιτάκης Φίλιππος πήρε την 1η θέση  στα μίνι μικρά ενώ στην ίδια κατηγορία ο Αναστασακης Μάνος ήρθε 7ος και ο Βασιλάκης Γιώργος 8ος .
Τις ίδιες μέρες ( 7-8-9/9/2018) έγινε στο Ολυμπιακό Ποδηλατοδρόμιο στο ΟΑΚΑ το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Πίστας για Άνδρες και Γυναίκες και το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Όμνιουμ  για Παίδες και Εφήβους.

Ο ΠΟΗ ΚΑΣΤΡΟ κατέκτησε την 3η συνολικά  θέση από όλα τα σωματεία της χώρας
 με                   -3 χρυσά μετάλλια
                        -2 αργυρά μετάλλια
                        -1χαλκινο μετάλλιο
Πλούσια ήταν η συγκομιδή μεταλλίων και εμπειριών για το σωματείο ΠΟΗ ΚΑΣΤΡΟ στο πανελλήνιο πρωτάθλημα ανδρών και πανελλήνιο πρωτάθλημα Όμνιουμ εφήβων-παίδων που διεξήχθη την περασμένη βδομάδα στο Ολυμπιακό ποδηλατοδρόμιο της Αθήνας.

Οι αγώνες ξεκίνησαν την Παρασκευή με την ομάδα ανδρών (Καστραντάς, Ηλιάδης, Μπλαβάκης,Μπρέτας) να παίρνει το βάπτισμα του πυρός με το αγώνισμα του ομαδικού πουρσούιτ κατακτώντας τελικά την 5η θέση . Έπειτα, σειρά είχε η κατάκτηση της 1ης θέσης στο αγώνισμα των 200 μέτρων από τον Σωτήρη Μπρέτα . Η ημέρα έκλεισε με μια θέση στην 15αδα από τον Γιώργο Κοτσιώνη στο αγώνισμα του Σκρατς .
Το Σάββατο ήταν η σειρά των εφήβων και παίδων να ριχτούν στην μάχη μαζί με τους άνδρες για τα αγωνίσματα του Όμνιουμ. Η ημέρα ξεκίνησε εκπληκτικά για τους εφήβους με τον Άγγελο Σαρρή να κατακτά την πρώτη θέση στο 1ο αγώνισμα του Όμνιουμ, στο Σκρατς έχοντας σαν βοηθό τον Μάνο Σαζαλτζόπουλο. Οι παίδες μας τα αδέρφια Φασουλακη στο πρώτο αγώνισμα είχαν πλασαρίσματα στην 15αδα. Σειρά είχε το ομαδικό σπριντ και τα 4 χλμ ατομικής χρονομέτρησης με τον Χαρη Καστραντα για την ομάδα ανδρών καταφέρνοντας να προκριθεί στον μικρό και στο μεγάλο τελικό αντίστοιχα. Στην συνέχεια , ο Άγγελος Σαρρής στο 2ο αγώνισμα του Ομνίουμ, το Τέμπο κατέκτησε την 6 θέση με τον Μάνο Σαζαλτζόπουλο να ακολουθεί στην 15αδα όπως και οι παίδες μας στο δικό τους αγώνισμα του Τέμπο. Μετά το μεσημεριανό διάλειμμα και με γεμισμένες τις μπαταρίες ο Άγγελος Σαρρής κατακτά την 1η θεση στο 3ο αγώνισμα του Όμνιουμ, το Εlimination και τον Μάνο Σαζαλτζοπουλο να δείχνει ομαδικό πνεύμα και να κατακτά μια θέση στην 15αδα . Με τους παίδες  Κώστα και Νίκο Φασουλακη να έχουν πλασαρίσματα στην 10αδα και στην 15αδα αντίστοιχα στο ίδιο αγώνισμα για την κατηγορία τους . Βλέποντας τις επιτυχίες των μικρών κατηγοριών οι άνδρες αντιδρούν με την κατάκτηση της 2ης θέση από τον Χάρη Καστραντά στα αγωνίσματα των πόντων και 4 χλμ ατομικής χρονομέτρησης (έτρεξε για 1η-2η θέση με μεγάλο τεχνικό πρόβλημα ) και τον Σωτήρη Μπρετα να κατακτά την 1η θέση στα 1000μετρα . Καθώς, και η ομάδα του ομαδικού σπριντ να κατακτά την 3η θεση στον μικρό τελικό . Η ημέρα έκλεισε με το τελευταίο αγώνισμα του , τους Πόντους όπου έπαιξε καθοριστικό στο ρόλο στην τελική γενική κατάταξη με τους εφήβους να κατακτούν την 5η θέση με τον Άγγελο Σαρρή και τον Μάνο Σαζαλτζοπουλο 16η θέση. Οι παίδες είχαν θέσεις στην 15αδα και στην 20αδα με τα αδέλφια Φασουλάκη να προσπαθούν για το καλύτερο σε όλον τον αγώνα .
Την επόμενη και τελευταία μέρα του Πανελληνίου Πρωταθλήματος είχαμε την κατάκτηση της 1η θέσης στο αγώνισμα του Κέϊριν για άλλη μια φορά από τον Σωτήρη Μπρετα .
Έτσι η πολύμηνη και πολύπονη  προσπάθεια όλων των συνιστωσών του σωματείου και φυσικά των αθλητών περισσότερο από όλους , έφερε ένα πολύ σημαντικό αποτέλεσμα που εγγυάται ακόμα μεγαλύτερες επιτυχίες την ερχόμενη χρονιά .
"Στην προσπάθεια αυτή , το σωματείο μας βοηθήθηκε πρωτίστως από τους γονείς των αθλητών (δεδομένης της παντελούς απουσίας οικονομικής στήριξης από το υπουργείο αθλητισμού ) και μερικώς από διαφόρους τοπικούς χορηγούς .Όλους αυτούς τους ευχαριστούμε .
Οι επόμενες υποχρεώσεις της ομάδας περιλαμβάνουν για τις μικρές κατηγορίες της Πανελλήνιες Ημέρες Νεολαίας 21-23/9/2018 στην Αθήνα και το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Δρόμου για Εφήβους και Παίδες 28-30/9 2018 στην Αττική.
Επόμενος στόχος  είναι η διοργάνωση των 27ων ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΕΙΩΝ στις 13-14 Οκτώβριου 2018  και φυσικά η ενεργή συμμετοχή μας στις δράσεις του δήμου για την παγκοσμία εβδομάδα 16-22 Σεπτεμβρίου για την βιώσιμη κινητικότητα  , που κορυφώνονται στις 22 Σεπτέμβρη -ήμερα χωρίς αυτοκίνητο - με μεγάλη ποδηλατοβολτα στην πόλη μας (22/9/2018  17:00 στην Λότζια)." αναφέρει ανακοίνωση του συλλόγου.