Ελλάδα - Τουρκία 72-71: Δια χειρός Παπανικολάου!

ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΑΟΥ
 clock 20:04 | 25/02/2022

Μετά από ένα δραματικό παιχνίδι, η Ελλάδα κέρδισε την Τουρκία με 72-71 στα Άνω Λιόσια με δυο βολές του Παπανικολάου και σημείωσε την 2η νίκη της στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023. Τη Δευτέρα (19.00) οι δυο ομάδες τα ξαναλένε στην Κωνσταντινούπολη. Αγραβάνης και Παπαγιάννης πρώτοι σκόρερ της Εθνικής με 14 πόντους. Για την Τουρκία 21π. είχε ο Μαχμούτογλου.

Η Εθνική ξεκίνησε με βασική πεντάδα τους Μωραΐτη, Λαρεντζάκη, Παπανικολάου, Αγραβάνη και Παπαγιάννη. Με πρωταγωνιστή τον Μαχμούτογλου η Τουρκία ήταν μπροστά στο πεντάλεπτο με 12-9. Ο Μανωλόπουλος πέρασε μέσα τους Σλούκα και Πρίντεζη. Στο παρκέ και ο Καλαϊτζάκης που με κάρφωμα έβαλε μπροστά την Εθνική (13-12). Η Τουρκία όμως είχε τις λύσεις και με μακρινό τρίποντο του Οζντεμίρογλου έκλεισε στο +7 την α’ περίοδο (13-20).

Με ένα ακόμη τρίποντο οι γείτονές μας πήγαν στο +10 στην έναρξη της β’ περιόδου (13-23). Με καλή άμυνα και με τρίποντο του Πρίντεζη η Εθνική μείωσε σε 22-24. Το ματς ήρθε στα ίσα (26-26) με καλάθι του Παπαγιάννη, ο οποίος λίγο αργότερα έδωσε και το προβάδισμα (31-30). Με δυο κολλητά τρίποντα του Σλούκα η Ελλάδα πήγε στο +7 (37-30). Το ημίχρονο έληξε με 40-32.

Η Εθνική μπήκε με ορμή και στην επανάληψη και με εφτά πόντους του Αγραβάνη το σκορ έγινε 47-34 και στη συνέχεια 49-34 με τον Παπανικολάου, αναγκάζοντας τον Ενέ να καλέσει αμέσως τάιμ άουτ. Με ένα 6-0 η Τουρκία μείωσε σε 52-43. Η Εθνική έπεσε λίγο και οι Τούρκοι κατόρθωσαν να ισοφαρίσουν (56-56). Με Λαρεντζάκη και Πρίντεζη κλείσαμε μπροστά την γ’ περίοδο (60-56).

Ο Μουράτος πήρε τη σκυτάλη στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου και το σκορ έγινε 66-56! Αρνούμενη να παραδοθεί η Τουρκία έκανε το 66-62 στο 35’. Μάλιστα πήρε και το προβάδισμα ακολούθως (66-67). Το φινάλε ήταν ακατάλληλο για καρδιακούς, με τις δυο ομάδες δίπλα-δίπλα. Με το σκορ 70-71, ο Σλούκας αστόχησε σε κρίσιμο σουτ, αλλά άστοχος ήταν και ο Ουλουμπάι. Ο Παπανικολάου κέρδισε το φάουλ στα 3’’ και ψύχραιμος απ΄ τη γραμμή έκανε το 72-71! O Λάρκιν πήρε το τελευταίο σουτ, άστοχος, και η Εθνική πανηγύρισε τη νίκη!

Τα δεκάλεπτα: 13-20, 40-32, 60-56, 72-71

Ελλάδα (Μανωλόπουλος): Λαρεντζάκης 4, Καλαϊτζάκης 2, Παπαγιάννης 14, Παπανικολάου 10 (1), Μουράτος 10 (1), Αγραβάνης 14 (2, 6ρ), Σλούκας 8 (2, 7 α.), Πρίντεζης 7, Μωραϊτης 3(1), Γόντικας

Super league: Αφαίρεση πέντε βαθμών από τον ΠΑΣ Γιάννινα-Η βαθμολογία μετά την τιμωρία

Conference League: Με τη Γάνδη κληρώθηκε ο ΠΑΟΚ