Champions League: Στους ομίλους Μακάμπι Χάιφα, Βικτόρια Πλζεν και Μπενφίκα (βίντεο)

ΒΙΚΤΟΡΙΑ
 clock 12:05 | 24/08/2022

Μετά από δύο σεζόν με διαδοχικές ευρωπαϊκές επιτυχίες, η Βικτόρια Πλζεν επέστρεψε με εμφατικό τρόπο. Οι πρωταθλητές Τσεχίας επικράτησαν 2-1 με ανατροπή της Καραμπάχ και προκρίθηκαν στους ομίλους του Champions League, ενώ ολοκλήρωσαν τους προκριματικούς με 5 νίκες και 1 ισοπαλία, αυτή στο πρώτο ματς στο Αζερμπαϊτζάν (0-0).

Καταπληκτικό ματς έγινε στο Βελιγράδι με τη Μακάμπι Χάιφα να προκρίνεται επί του Ερυθρού Αστέρα, ισοφαρίζοντας (2-2) με αυτογκόλ στο 90΄! Οι γηπεδούχοι εκμεταλλευόμενοι την «καυτή» έδρα τους προηγήθηκαν 2-0, όμως στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου η Μακάμπι μείωσε με τον (πρώην παίκτη του Άρη) Σούντγκρεν κι ενώ δευτερόλεπτα πριν ο Μπόργιαν είχε αποκρούσει πέναλτι του Χαζίζα. Στο β΄ ημίχρονο τίποτα δεν άλλαξε κι ενώ όλα έδειχναν ότι θα ακολουθούσε παράταση, ο Παβκόβ έστειλε με κεφαλά τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του μετά από εκτέλεση φάουλ του Σέρι. Έτσι, η ομάδα που απέκλεισε από τη διοργάνωση τον Ολυμπιακό, κάνει το ίδιο με τους «ερυθρόλευκους» της Σερβίας και επιστρέφει στους ομίλους μετά από 12 χρόνια.

Τέλος, στη Λισαβόνα η Μπενφίκα απλώς «σφράγισε» την πρόκριση με 3-0 επί της Ντιναμό Κιέβου, με τον Νταβίντ Νέρες να σκοράρει για πρώτη φορά με τη νέα του ομάδα.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ στις ρεβάνς για τα πλέι οφ του Champions League (σε παρένθεση το σκορ του πρώτου αγώνα):

Βικτόρια Πλζεν (Τσεχία)-Καραμπάχ (Αζερμπαϊτζάν)        2-1 (0-0)

(58΄ Κόπιτς, 72΄ Κλίμεντ - 38΄ Όζομπιτς)

Ερυθρός Αστέρας (Σερβία)-Μακάμπι Χάιφα (Ισραήλ)        2-2 (2-3)
(27΄ Πέσιτς, 43΄ Ίβανιτς - 45+4΄ Σούντγκρεν, 90΄αυτ. Πάβκοβ)

Μπενφίκα (Πορτογαλία)-Ντιναμό Κιέβου (Ουκρανία)        3-0 (2-0)