Champions League: Σπόρτινγκ Λισαβόνας – Μάντσεστερ Σίτι 0-5,Παρί Σεν Ζερμέν - Ρεάλ Μαδρίτης 1-0(vid)

ΕΜΠΑΠΕ
 clock 00:14 | 16/02/2022

Έκανε πάταγο η Μάντσεστερ Σίτι, η οποία συνέτριψε στη Λισαβόνα την τοπική Σπόρτινγκ με το ευρύ 5-0, που την φέρνει αγκαλιά με την πρόκριση στα προημιτελικά του Champions League.Αποδόθηκε δικαιοσύνη και οι Παριζιάνοι πήραν προβάδισμα πρόκρισης κόντρα στη «Βασίλισσα», χάρη στον Εμπαπέ.

Θέση στην προημιτελική φάση του Champions League έκλεισε η Μάντσεστερ Σίτι, η οποία συνέτριψε στη Λισαβόνα, την τοπική Σπόρτινγκ με 5-0. Οι «πολίτες» μετέτρεψαν τον αγώνα σε παράσταση για έναν ρόλο και στο πρώτο μέρος το σκορ ήταν ήδη 0-4. Οι παίκτες του Πεπ Γκουαρδιόλα μπήκαν αποφασιστικά στο παιχνίδι και δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στον αντίπαλό τους. Έτσι η ρεβάνς στην Αγγλία στις 9 Μαρτίου θα έχει διαδικαστικό χαρακτήρα.

Μόλις στο έβδομο λεπτό οι πρωταθλητές Αγγλίας άνοιξαν το σκορ με γκολ του Μαχρέζ από ασίστ του Ντε Μπρούιν, ενώ στο 17’ ζευγάρωσαν τα τέρματά τους με τον «κεραυνό» του Μπερνάντο Σίλβα. Οι «πολίτες» έφτασαν στο 0-3 στο 32’ με πλασέ του Φόντεν, ενώ στο 44’ ο Μπερνάρντο Σίλβα ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 0-4. Στο ξεκίνημα της επανάληψης και συγκεκριμένα στο 58’ ο Στέρλινγκ με φαλτσαριστό σουτ σημείωσε το τελικό 0-5.

Διαιτητής: Γιοβάνοβιτς (Σερβία)

ΣΠΟΡΤΙΝΓΚ ΛΙΣΣΑΒΟΝΑΣ: Αντάν, Εσγκάιο, Κόατες, Ινάσιο, Πόρο (82’ Νέτο), Παλίνια, Νούνες, Ρέις, Σαράμπια (75’ Ταμπάτα), Παουλίνιο (75’ Σλιμανί), Πέδρο Γκονσάλβες (50’ Ουγάρτε).

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ: Έντερσον, Κανσέλο, Ντίας, Λαπόρτ (85’ Ακέ), Στόουνς (61’ Ζιντσένκο), Μπερνάρντο Σίλβα (85’ Ντελάπ), Ρόδρι (73’ Φερναντίνιο), Ντε Μπρούιν, Μαχρέζ, Φόντεν (61’ Γκουντογκάν), Στέρλινγκ.

Στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων, η Παρί νίκησε 1-0 τη Ρεάλ Μαδρίτης και αποδόθηκε δικαιοσύνη.

Έχει ξημερώσει η δική του εποχή. Ο καιρός του Κιλιάν Εμπαπέ. Τρέχει τόσο γρήγορα που ξεπερνάει οτιδήποτε άλλο.  Είναι αυτή τη στιγμή ο Τιμπό Κουρτουά το καλύτερο τέρμα στον κόσμο; Πείτε μας έναν καλύτερο. Θα περιμένουμε. Αλλά ούτε ο Βέλγος γκολκίπερ, βουνό ολάκερο επί μακρόν στο Παρίσι και έχοντας αποκρούσει ως και πέναλτι του Μέσι, μπόρεσε τελικά να αντισταθεί ως το φινάλε.

Του είχε πιάσει δύο σουτ, όχι όμως και αυτό στο 90+’4. Σε ένα ενδεχομένως flash forward στις μελλοντικές κοινές τους προπονήσεις, αφού όπως όλα δείχνουν θα γίνουν συμπαίκτες στο «Μπερναμπέου» το προσεχές καλοκαίρι. Τακουνάκι του Νεϊμάρ, που είχε μπει στο 73’ αν και ανέτοιμος, και μετά μίλησε το ταλέντο. Το σπάνιο, το χάρισμα.

Το χαμένο πέναλτι του Μέσι

Έστω λοιπόν στο παρά ένα, ανταμείφθηκε η ομάδα που έπαιξε το καλύτερο ποδόσφαιρο, η μόνη που έψαξε τη νίκη. Θα μπορούσε να είχε φτάσει σε αυτή από το 62’. Ο Εμπαπέ (ποιος άλλος;) κέρδισε πέναλτι, ο Μέσι ανέλαβε την εκτέλεση. Αλλά ο Κουρτουά έπεσε σωστά. Σύρθηκε στο γρασίδι, νίκησε τον Αργεντινό.

Και ως γνωστόν η αξία του νικημένου δίνει δόξα στο νικητή.  Το ότι δεν ήταν «πεναλτάκιας» ήταν μια από τις λιγοστές αδυναμίες του τερματοφύλακα των «μερένγκες». Πλέον έχει βάλει «τικ» και σε αυτήν την εκκρεμότητα. Και είναι ο φύλακας άγγελος της Ρεάλ, περισσότερο από ποτέ.

Η «Βασίλισσα» όμως μόνο ως τέτοια δεν έπαιξε στο «Παρκ ντε Πρενς». Ένα ταμπούρι που δεν την τιμά. Από το πρώτο λεπτό στην ουσία. Η Παρί πίεζε, αυτή αμυνόταν. Ίδια μονότονη εικόνα. Με τον κανονισμό του εκτός έδρας γκολ να έχει καταργηθεί, θα περιμέναμε κάτι πιο τολμηρό. Αλλά ο Κάρλο Αντσελότι είναι του old school. Και τιμωρήθηκε με… βέργα από το δάσκαλο Κιλιάν!

ΠΑΡΙ ΣΕΝ ΖΕΡΜΕΝ (Μ. Ποτσετίνο): Ντοναρούμα, Χακίμι, Μαρκίνιος, Κιμπεμπέ, Μέντες, Ντανίλο (87’ Γκεΐγ), Παρέδες, Βεράτι, Ντι Μαρία (73’ Νεϊμάρ), Μέσι, Εμπαπέ.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Κ. Αντσελότι): Κουρτουά, Καρβαχάλ (72’ Λούκας), Μιλιτάο, Αλάμπα, Μεντί, Μόντριτς (82’ Βαλβέρδε), Κασεμίρο, Κρόος, Ασένσιο (72’ Ροντρίγκο), Μπενζεμά, Βινίσιους (82’ Αζάρ).