Champions League, Λάτσιο-Μπάγερν 1-0, Παρί -Ρεάλ Σοσιεδάδ 2-0: Μίλησαν... οι έδρες(vid)

ΠΑΡΙ
 clock 23:59 | 14/02/2024

Το πρώτο και καθοριστικό βήμα για την πρόκρισή της στα προημιτελικά του Champions League έκανε η Παρί Σεν Ζερμέν. Οι Παριζιάνοι κέρδισαν με σκορ 2-0 τη Ρεάλ Σοσιεδάδ στο πρώτο μεταξύ τους ματς για τη φάση των «16» της διοργάνωσης, το οποίο θα κληθούν πλέον να υπερασπιστούν στη ρεβάνς στο Σαν Σεμπαστιάν στις 5 Μαρτίου για να «σφραγίσουν» το «εισιτήριο» για την 8άδα.

Έπειτα από ένα «στείρο» πρώτο 45λεπτο, οι γηπεδούχοι αξιοποίησαν την υπεροχή τους και έφτασαν στο γκολ στο 58’ με το τέρμα που σημείωσε ο Κιλιάν Εμπαπέ (1-0), ενώ στο 70’ διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Μπράντλεϊ Μπαρκολά, δίνοντας έτσι το έναυσμα για έξαλλους πανηγυρισμούς στη γαλλική πρωτεύουσα.

Η Σοσιεδάδ από την άλλη, δεν αξιοποίησε τις όποιες ευκαιρίες της παρουσιάστηκαν για να βρει δίχτυα, ενώ είχε και δοκάρι λίγο πριν το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου με τον Μερίνο.

Την ίδια στιγμή, η Λάτσιο έκανε την έκπληξη στην Ιταλία και επικρατούσε 1-0 της Μπάγερν Μονάχου. Οι δύο ομάδες έμειναν στις ευκαιρίες στο πρώτο 45λεπτο, ωστόσο όλα άλλαξαν στο 67’, όταν ο Ουπαμεκανό υπέπεσε σε πέναλτι και αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα, αφήνοντας την Μπάγερν με δέκα παίκτες στο ματς.

Ο Τσίρο Ιμόμπιλε ευστόχησε από την άσπρη βούλα στο 69' και οι «λατσιάλι» έκαναν έτσι το 1-0 κόντρα στους Βαυαρούς. Ως το φινάλε, όσο κι αν προσπάθησαν οι πρωταθλητές Γερμανίας να απαντήσουν και να αποσοβήσουν την ήττα δεν τα κατάφεραν και το αποτέλεσμα αυτό τους βάζει πλέον με την πλάτη στον τοίχο ενόψει της ρεβάνς στην έδρα τους.

Παγκρήτιο στάδιο: Αναστολή της λειτουργίας

Παγκόσμιο Πρωτάθλημα: Πέμπτη στον κόσμο η Ελλάδα στη mixed-Αύριο αγωνίζεται η Βασιλάκη