Άρης - Ολυμπιακός 0-1: Στα ημιτελικά, με κορυφαίο τον Τζολάκη οι ''ερυθρόλευκοι'' (βίντεο)

τζολακης
 clock 21:41 | 25/01/2023

Ο Ολυμπιακός με κορυφαίο τον τερματοφύλακα Τζολάκη νίκησε και στη Θεσσαλονίκη τον Άρη με 1-0 και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας, όπου θα αντιμετωπίσει την ΑΕΚ.

Ο Άρης είχε την ευκαιρία να στείλει το ματς στην παράταση αλλά ο Τζολάκης είπε “όχι” σε χτύπημα πέναλτι του Γκρέι, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Ελ Αραμπί… σφράγισε την πρόκριση για τον Ολυμπιακό που με το 1:0 στο “Κ.Βικελίδης” σταύρωσες τις νίκες του και προκρίθηκε στους “4”.

Μόλις στα 40 δευτερόλεπτα η πρώτη στιγμή του παιχνιδιού. Ο Ετέμπο σούταρε από αρκετά μακριά, η μπάλα βρήκε στον Εμβιλά και τελικά ο Τζολάκης με υπερένταση, απομάκρυνε σε κόρνερ. Οι ποδοσφαιριστές του Άλαν Πάρντιου, πατούσαν πιο δυναμικά στο χορτάρι στο πρώτο δεκάλεπτο, ασκώντας ασφυκτική πίεση. Πρώτη καλή προσπάθεια από πλευράς Ολυμπιακού στο 13′, με την κεφαλιά του Μπακαμπού, όμως να είναι αδύναμη και να καταλήγει στην αγκαλιά του Κουέστα. Στο 20′ μια καταπληκτική ενέργεια του Βαλμπουενά, ο οποίος έκανε ένα ωραίο γυριστό σουτ μέσα από την περιοχή, απομακρύνθηκε σε κόρνερ από τον Ισπανό τερματοφύλακα του Άρη. Στο 27′ σπουδαία στιγμή για τους φιλοξενούμενους. Ο Βαλμπουενά έκανε μια ωραία ενέργεια, πάσαρε στον Μπιέλ, εκείνος έκανε ένα παράλληλο γύρισμα με στόχο τον Μπακαμπού, με την μπάλα να απομακρύνεται σχεδόν πάνω στην γραμμή με διπλή προσπάθεια του Μαζικού. Στο 34′ οι “κίτρινοι” έχασαν μια καλή στιγμή. Ο Ετέμπο πήρε μέτρα με την μπάλα, πάσαρε στη σωστή στιγμή στον Γκρέι, εκείνος μπήκε στην περιοχή από πλάγια θέση, σούταρε, αλλά ο Τζολάκης έδιωξε με το πόδι. Στο 43′ ο Ολυμπιακός βγήκε στην αντεπίθεση, ο Βρουσάι γύρισε στον Μπακαμπού, αλλά εκείνος δεν έκανε καλό τελείωμα και η μπάλα κατέληξε άουτ. Στα… χασομέρια του πρώτου ημιχρόνου, ο Γκρέι έκανε το σουτ και ο Τζολάκης με το δεξί του πόδι και πάλι βρήκε ελάχιστα τη μπάλα και την έστειλε κόρνερ ενώ αυτή πέρασε δίπλα και από το δεξί δοκάρι.

Δυνατές μονομαχίες και αρκετή ένταση ήταν τα κύρια χαρακτηριστικά του πρώτου δεκαλέπτου στο δεύτερο μέρος της συνάντησης. Εξαιρετική στιγμή για τους γηπεδούχους στο 65ο λεπτό, όταν ο Πίρσμαν βρέθηκε μέσα στην μεγάλη περιοχή, σούταρε από πλάγια θέση με τον Τζολάκη να του λέει “όχι”. Τρία λεπτά αργότερα, ένα αδύναμο σουτ του Μανού Γκαρσία από μακρινή απόσταση, δεν προβλημάτισε τον νεαρό Έλληνα τερματοφύλακα. O ρυθμός στο δεύτερο ημίχρονο έπεσε θεαματικά, με το σύνολο του Άλαν Πάρντιου να πιέζει να βρει το τέρμα που θα τον έβαζε στο παιχνίδι της πρόκρισης. Στο 82′ μια μπαλιά βρήκε τον Γκρέι, εκείνος μπήκε στην περιοχή, ο Ανδρέας Ντόη προσπάθησε να τον περιορίσει, με τον διαιτητή της συνάντησης να υποδεικνύει πέναλτι, και την απευθείας κόκκινη κάρτα στον στόπερ των “ερυθρόλευκων”. Ο Γκρέι, ανέλαβε ο ίδιος την εκτέλεση, αλλά ο Τζολάκης έπεσε σωστά στην δεξιά του γωνία και απέκρουσε.