Αραράτ - Άρης 1-1: Η πρόκριση θα κριθεί στη Θεσσαλονίκη (βίντεο)

Αρης
 clock 19:55 | 27/07/2023

Ισόπαλος 1-1 έληξε ο πρώτος αγώνας του Άρη με αντίπαλο την Αραράτ στην Αρμενία, για τον 2ο προκριματικό γύρο του Europa Conference League. Έτσι η πρόκριση θα κριθεί στη ρεβάνς της Θεσσαλονίκης (3/8).

Ο Άρης βρέθηκε από νωρίς να κυνηγάει το σκορ, καθώς οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 11ο λεπτό.

Μετά από λάθος του Πάλμα, ο Σερομπιάν πήρε την μπάλα από τα δεξιά, πέρασε εύκολα τον Ζουλ και έκανε την παράλληλη σέντρα, με τον Έζα να πλασάρει σε ανυπεράσπιστη εστία για το 1-0.

Δέκα λεπτά αργότερα (21') οι Θεσσαλονικείς κατάφεραν να φτάσουν στην ισοφάριση με σκόρερ τον Πάλμα, ο οποίος πλάσαρε σε κενή εστία, μετά από παράλληλη σέντρα του Νταρίντα.

Γκολ: 11' Έζα (Αραράτ), 21' Πάλμα (Άρης)

Κίτρινες: Μπουένο (Aραράτ), Μορόν (Άρης), Γκριγκοριάν (Aραράτ)

Αραράτ (Βαρντάν Μινασιάν): Ερμάκοφ, Αλεμάο, Μπουένο, Σέιντ, Γκριγκοριάν, Ομπιέρο, Καστανιέρα (65' Αμπατσουμιάν), Τέρα, Σερομπιάν (73' Γκμπομαντού), Γένε, Έζα (73' Αβανεσιάν)

Άρης (Τόλης Τερζής): Κουέστα - Εμπακατά, Φαμπιάνο, Ουντομπάτζο, Ματάριτα - Νταρίντα, Ρουπ (67' Πάβισιτς), Ζουλ (67' Τζούρασεκ) - Πάλμα, Μενέντες (46' Κάρλσον), Γκρέι (59' Μορόν)

Ο.Φ.Η.: Πάνω από 1,500 εισιτήρια διαρκείας έχουν διατεθεί - Στις 3/8 η παρουσίαση της φανέλας

Μπάσκετ: Μεταγραφική ''βόμβα'' του Παναθηναϊκου με Χουάντσο Ερνανγκόμεθ