ΑΕΛ-ΟΦΗ 0-1: Τεράστια νίκη παραμονής η κρητική ομάδα (video)

οφη αελ
 clock 19:14 | 24/04/2021

Ο ΟΦΗ κάνοντας εξαιρετική εμφάνιση νίικησε στο Αλκαζάρ την ΑΕΛ με 1-0 και΄διατήρησε το πλεονεκτημα για την πααρμονή στη Super League

Το νικητήριο γκολ σημείωσε ο Ντε Γκουζμάν στο 33’, ενώ οι ψυχωμένοι Κρητικοί αγωνίζονταν με δέκα παίκτες από το 84’ λόγω αποβολής του Γιαννούλη. Νωρίτερα στο 59′ ο ΟΦΗ κέρδισε πέναλτι, όμως ακυρώθηκε μετά από χρήση του VAR.

Με τη νίκη αυτή ο ΟΦΗ πήγε στους 28 βαθμούς (12η θέση), ενώ η ΑΕΛ έμεινε στους 24 και στην τελευταία (14η θέση), η οποία οδηγεί στον απευθείας υποβιβασμό. Ο Παναιτωλικός που κέρδισε στα Γιάννενα βρίσκεται στην 13η θέση με 27 βαθμούς.

Η ΑΕΛ παρατάχθηκε με 4-3-3. Ο Τζιανλούκα Φέστα είχε τον Νάγκι στο τέρμα, δεξί μπακ τον Μπέρτο κι αριστερό τον Γιακιμόφσκι. Στόπερ οι Μαξιμένκο, Τσόσιτς και στα χαφ οι Στίφλερ, Μιλοσάβλιεβιτς, Νικολιάς. Οι Μπεν Χατίρα, Ακούνια πλαισίωναν τον Ντουρμισάι που ήταν στην κορυφή.

Ο ΟΦΗ ξεκίνησε με 3-5-2. Ο Βάτερμαν στο τέρμα, τριάδα στην άμυνα οι Βούρος, Διαμαντής, Γιαννούλης, δεξί μπακ χαφ ο Μαρινάκης κι αριστερό ο Κο

ροβέσης. Στα χαφ οι Μεγιάδο, Σακόρ, Ντε Γκούζμαν και στην επίθεση οι Γιάννου Σαρδινέρο.

Ο ΟΦΗ μπήκε πιο δυνατά στο ματς από την ΑΕΛ. Στο 3’ σουτ του Γιάννου, δεν είχε δύναμη και κατέληξε στα χέρια του Νάγκι και ο τελευταίος το ίδιο έκανε στο 7’ σε σουτ του Ντε Γκούζμαν.

Η ΑΕΛ είχε την πρώτη καλή στιγμή στο 15’. Ο Γιακιμόφσκι προώθησε τη μπάλα, ο Ακούνια την άφησε στον Ντουρμισάι, αλλά αυτός σούταρε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι

Στο 31’ ο Ντε Γκούζμαν έστρωσε στον Μαρινάκη κι αυτός σούταρε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι και στο 33’ έγινε το 0-1.

Ο Κοροβέσης έβγαλε εξαιρετική σέντρα από αριστερά, ο Ντε Γκούζμαν μπήκε στην περιοχή ως κρυφός φορ και με καρφωτή κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι, έστειλε τη μπάλα στη δεξιά γωνία του Νάγκι.

Η ΑΕΛ ήταν πλέον με την πλάτη στον τοίχο κι έγινε πιο επιθετική. Στο 41’ κέρδισε φάουλ, όμως, ο Βάτερμαν έκανε τρομερή επέμβαση στην εκτέλεση του Ακούνια!

Ακυρώθηκε πέναλτι!

Η ΑΕΛ μπήκε φουριόζα στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά δεν κατάφερε να δημιουργήσει μεγάλες ευκαιρίες για το 1-1. Στο 56’ η κεφαλιά του Μιλοσάβιεβιτς δεν βρήκε στόχο, ενώ στο 58’ ο Σαρδινέρο δεν πρόλαβε τη μπάλα στο γύρισμα του Κοροβέση για να κάνει το 0-2.

Στο επόμενο λεπτό, δόθηκε πέναλτι από τον Σιδηρόπουλο σε μαρκάρισμα του Μπέρτου στον Κοροβέση, ωστόσο, ο διεθνής ρέφερι κλήθηκε από τον Γκεστράνιους στο VAR κι ακύρωσε το πέναλτι.

Η ΑΕΛ πίεσε στα τεέυταία λεπτά, όμως, ο ΟΦΗ άντεχε. Στο 76’ σουτ του Ακούνια έφυγε ψηλά άουτ και στο 85' ο ΟΦΗ έμεινε με δέκα παίκτες. Ο Σιδηρόπουλος έδειξε κίτρινη στον Γιαννούλη για σκληρό μαρκάρισμα στον Γλυνό, όμως, πάλι ειδοποιήθηκε να πάει στο VAR, είδε τη φάση κι άλλαξε το χρώμα της κάρτας σε κόκκινη. Ο ΟΦΗ έμεινε με δέκα, αλλά και η ΑΕΛ έπαιζε τεπίσης με δέκα, αφού ο Γλυνός από το σκληρό μαρκάρισμα δεν μπορούσε να βοηθήσει και είχαν γίνει οι αλλαγές!

Η ΑΕΛ βγήκε όλη στην επίθεση στα τελευταία λεπτά, ωστόσο,δεν απείλησε ιδιαίτερα και κυρίως δεν βρήκε το γκολ που θα της έδινε πνοή.

ΑΕΛ (Τζιανλούκα Φέστα): Νάγκι, Μπέρτος (78’ Καρανίκας), Μαξιμένκο, Τσόσιτς, Γιακιμόφσκι, Στίφλερ, Μιλοσάβλιεβιτς (65’ Γλυνός), Νικολιάς (55’ Κολομπίνο), Μπεν Χατίρα (55’ Πινακάς), Ακούνια (78’ Μουκάντζο), Ντουρμισάι.

ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Βάτερμαν, Μαρινάκης, Βούρος, Διαμαντής, Γιαννούλης, Κοροβέσης, Μεγιάδο, Ντε Γκούζμαν, Σακόρ (81’ Στάρτζεον), Γιάννου (87' Βαφέας), Σαρδινέρο (81’ Σολίς - 97' Ουές).

19:30 Λαμία – ΟΦΗ

Χρυσός ο Πετρούνιας: Τεράστια εμφάνιση στον τελικό των κρίκων (Βίντεο)

Τσιτσιπάς: Ισοπέδωσε τον Σίνερ και προκρίθηκε στον τελικό του Barcelona Open (Βίντεο)