Α’ Εθνική Γυναικών: Ο ΟΦΗ ανέβηκε στη δεύτερη θέση μετά τη νίκη στο Βόλο (3-2)

οφη γυναικες
 clock 14:41 | 21/12/2023

Η γυναικεία ομάδα ποδοσφαίρου του ΟΦΗ έκλεισε νικηφόρα το 2023 καθώς επικράτησε εκτός έδρας του Βόλου με 3-2, στο εξ αναβολής ματς της πρεμιέρας της Α’ Εθνικής.

Οι «ασπρόμαυρες» με τη σημερινή νίκη ανέβηκαν στη δεύτερη θέση της κατάταξης και απέχουν μόλις τρεις πόντους από τον πρωτοπόρο ΠΑΟΚ.

Παρότι απουσίασε η πρώτη σκόρερ της ομάδας, λόγω τιμωρίας, Νικόλ Ριμπάνσκα ο ΟΦΗ έχοντας σε μεγάλη μέρα την Αγγλίδα που πέτυχε δύο γκολ και έδωσε την ασίστ για αυτό της Καλαμπέροβα έφτασε στους 24 βαθμούς και βρίσκεται μια ανάσα από τον πρωτοπόρο ΠΑΟΚ.

Οι γηπεδούχες μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 11ο λεπτό με την Κιέκου ωστόσο η φάση – κλειδί ήταν η ισοφάριση του ΟΦΗ στην αμέσως επόμενη φάση όταν η Μουστάκ με σουτ έκανε το 1-1.

Στο 22ο λεπτό ήρθε η ανατροπή με την Μουστάκ να βρίσκει με ωραία πάσα την Καλαμπέροβα που με σουτ έκανε το 1-2 για τον ΟΦΗ.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο και στο 46ο λεπτό ο ΟΦΗ πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων όταν η Πεΐου έβγαλε την σέντρα, η Μουστάκ πήρε την κεφαλιά κάνοντας το 1-3.

Ο Βόλος κατάφερε να μειώσει στο τελικό 2-3 με αυτογκόλ της Κουκουλάκη στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.

ΟΦΗ: Γκάρντνερ (87′ Στανίνου), Παπακωνσταντή, Σηφάκη (60′ Γουνάκη), Πεΐου, Μουστάκ, Κυδωνάκη, Αεράκη (80′ Ξυλούρη), Ραπάνη (85′ Κατιρτσίδου), Καλαμπέροβα, Ζέρβα, Κουκουλάκη,