Α Εθνική Γυναικών: Μεγάλη νίκη του ΟΦΗ στο Ρέθυμνο, 3-1 τη ΡΕΑ (βίντεο)

οφη γυναικες
 clock 16:23 | 09/12/2023

Κάνοντας μία εξαιρετική εμφάνιση στο Ρέθυμνο, ο ΟΦΗ έφυγε με τη νίκη από το γήπεδο της Σοχώρας επικρατώντας με 3-1 της ΡΕΑ, στο κρητικό ντέρμπι της Α Εθνικής γυναικών.

Η ΡΕΑ άνοιξε το σκορ στο 11ο λεπτό με το εντυπωσιακό μονοκόμματο σουτ της Κελαϊδή.

Ο ΟΦΗ έβγαλε αντίδραση λίγο πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο, με την Ζέρβα να βρίσκει τον τρόπο να ισοφαρίσει και να κάνει το 1-1 με το σουτ της να κοντράρει και να καταλήγει στα δίχτυα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΟΦΗ ήταν ανώτερος, καθώς ανέβασε τους ρυθμούς του και βρήκε λύσεις στο επιθετικό κομμάτι. Με κορυφαία την Ριμπάνσκα, η ομάδα του Ηρακλείου εμφανίστηκε βελτιωμένη στο δεύτερο μέρος και πήρε το Κρητικό ντέρμπι.

Η Ριμπάνσκα έχασε μία μοναδική ευκαιρία στο 49’, όμως στο 62’ δεν έκανε… λάθος και με κοντινή προβολή έκανε το 2-1 υπέρ του ΟΦΗ.

Η Σλοβάκα παίκτρια «έγραψε» το τελικό 3-1 με ένα πανέμορφο γυριστό σουτ στο 68’μετά από σέντρα της Πατερνα.