Volley League : Πρώτη νίκη για ΟΦΗ, 3-2 την Κηφισιά στο Ζηρίνειο!

clock 22:12 | 15/02/2021

Ο ΟΦΗ πανηγύρισε την πρώτη νίκη του στο πρωτάθλημα της Α1 Ανδρών, καθώς στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής επικράτησε 3-2 στο «Ζηρίνειο» της Κηφισιάς.

Η ομάδα του Άκη Φλαούνα προηγήθηκε δύο φορές στο σκορ των σετ και τελικά χρειάστηκε το τάι μπρέικ για να νικήσει την Κηφισιά στο Ζηρίνεο με 3-2 έχοντας κορυφαίους τους Μαξιμίλιαν Θάλερ, Φράνκο Ντράγκο και Γιάννη Ρουμελιωτάκη με τον τελευταίο να νικάει την παλιά του ομάδα.

Η ομάδα της Κρήτης συνολικά είχε υπεροχή σε σερβίς, μπλοκ και επίθεση. Η Κηφισιά πάλεψε για τη νίκη και παρότι σημείωσε 12 άσσους και είχε τον Ζουπάνη με 27 πόντους δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη.

Στο 5ο σετ ο ΟΦΗ ξεκίνησε καλύτερα και μετά από άουτ επίθεση του Σπυριούνη προηγήθηκε 3-1. Η Κηφισιά αντέδρασε άμεσα και μετά από φάση διαρκείας ο Ζουπάνη ισοφάρισε 3-3. Στην εξέλιξη του σετ ο ΟΦΗ ανέκτησε το +2 μετά από μπλοκ του Ντράγκο στον διαγώνιο της Κηφισιάς αναγκάζοντας τον Νίκο Ζαλμά να καλέσει τάιμ άουτ.

Μάλιστα οι δύο ομάδες άλλαξαν πλευρές με τους φιλοξενούμενους μπροστά με 8-5 μετά από άσο του Σαρικεϊσουγλου. Ο ΟΦΗ συνέχισε να ελέγχει το σετ και με μπλοκ του Καρατζά έφτασε στο +4 (10-6) παίρνοντας σαφές προβάδισμα για τη νίκη. Οι γηπεδούχοι πίεσαν στο σερβίς όμως ο ΟΦΗ είχε αποτελεσματικό side out και έφτασε σε τετραπλό ματς μπολ 14-10, με τον Ντράγκο να διαμορφώνει το τελικό 15-11.

* Οι πόντοι της Κηφισιάς προήλθαν από 12 άσσους, 50 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων και του Ο.Φ.Η. προήλθαν από 5 άσσους, 60 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων.

Διαιτητές: Βουδούρης, Ονόπας, Παρατηρητής: Πολίτης, Επόπτες: Κατερλή, Βαρατάσης, Γραμματεία: Καρατζογλίδου.