Τένις: Τελείωσε με την πρόκριση σε 10 λεπτά ο Τσιτσιπάς-Η Σάκκαρη αποκλείσθηκε(vid)

Τσιτσιπάς
 clock 18:27 | 14/05/2023

Δέκα επιπλέον λεπτά χρειάστηκε σήμερα (14/5) ο Στέφανος Τσιτσιπάς, προκειμένου να τελειώσει τον αγώνα του με τον Πορτογάλο Νούνο Μπόργκες και να προκριθεί στον 3ο γύρο του τουρνουά Masters της Ρώμης.

Η αναμέτρηση είχε διακοπεί χθες (13/5) λόγω βροχής, με τον Ελληνα τενίστα να έχει πάρει το πρώτο σετ με 6-3 και να προηγείται στο δεύτερο με 4-3 (έχοντας κάνει break).

Με την επανέναρξη του παιχνιδού, ο Τσιτσιπάς πήρε ακόμη δύο γκέιμ και έφτασε στη νίκη με 6-3, 6-3, εξασφαλίζοντας το εισιτήριο για τον επόμενο γύρο, όπου θα αντιμετωπίσει τον Λορέντσο Σονέγκο (Νο 48 στον κόσμο).

Ο Ιταλός πρόλαβε να τελειώσει χθες τον δικό του αγώνα με τον Ιάπωνα Γιοσιχίτο Νισιόκα, τον οποίο νίκησε με 7-5, 6-3.

Σημειώνεται ότι ο Τσιτσιπάς μετράει δύο νίκες σε ισάριθμες αναμετρήσεις με τον Σονέγκο στο παρελθόν, αμφότερες μάλιστα σε τουρνουά Masters το 2021 (Μαϊάμι και Σινσινάτι).

Η Σάκκαρη αποκλείσθηκε στην Ρώμη

Η Μαρία Σάκκαρη, η οποία βρίσκεται στο Νο 8 της παγκόσμιας κατάταξης, αποκλείσθηκε από την συνέχεια του διεθνούς τουρνουά, που φιλοξενείται στην Ρώμη, καθώς σε αγώνα για μία θέση στις «16» της διοργάνωσης, ηττήθηκε 7-5, 6-3 από την Τσέχα, Μαρκέτα Βοντρουσόβα (Νο 70 στον κόσμο).

Η Βοντρουσόβα «μπήκε με το δεξί» στο ματς, καθώς με το... καλημέρα έκανε break στο σερβίς της Σάκκαρη και προηγήθηκε με 1-0. Στην συνέχεια, οι δύο τενίστριες, κράτησαν το σερβίς τους, μέχρι το δέκατο game, οπότε η Ελληνίδα πρωταθλήτρια ισοφάρισε με break σε 5-5. Ομως, η 24χρονη Τσέχα, «απάντησε» άμεσα και «έσπασε» για δεύτερη φορά το σερβίς της Σάκκαρη, προηγούμενη με 6-5, για να φθάσει στην κατάκτηση του πρώτου σετ με 7-5 και μετά από 47 λεπτά.

Στο δεύτερο σετ, η 28χρονη Ελληνίδα, προσπάθησε να αντιδράσει και προηγήθηκε με 1-0, όμως η Βοντρουσόβα, έκανε πάλι νωρίς break και απέκτησε σημαντικό προβάδισμα με 2-1. Η Σάκκαρη προσπάθησε να πάρει... πίσω το χαμένο σερβίς, αλλά έχασε στις λεπτομέρειες το game, που αποδείχθηκε καθοριστικό, καθώς στην συνέχεια, η Βοντρουσόβα, κράτησε το σερβίς της και πήρε την νίκη με 6-3, με νέο break στο τελευταίο game του ματς και μετά από 41 λεπτά αγώνα.

Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Στίβου Ατόμων με αναπηρία: "Χρυσός" ξανά ο Μανώλης Στεφανουδάκης

Πένθος στον ΠΑΣ Γιάννινα: "Έφυγε" ο Γιώργος Χριστοβασίλης