Τένις: Ανατροπή και 1000 νίκες καριέρας για τον Ναδάλ

clock 00:02 | 05/11/2020

Τα...χίλιασε ο Ράφα! Αν και δυσκολεύτηκε πολύ από έναν εξαιρετικό, επίσης "αγέραστο", Φελισιάνο Λόπεζ, ο Ράφα Ναδάλ κατάφερε να κάνει μια απαιτητική ανατροπή κόντρα στον καλό του φίλο με 4-6, 7-6(5), 6-4 και να πάρει την πρόκριση στον 3ο γύρο του Paris Masters στην επιστροφή του στη σκληρή επιφάνεια μετά από εννιά και πλέον μήνες.

Παράλληλα, έγινε ο δεύτερος τενίστας στην ιστορία, μετά τον τεράστιο Ρότζερ Φέντερερ, που φτάνει τις 1000 νίκες καριέρας.

Απίστευτο ορόσημο για τον 34χρονο Ισπανό που πήρε την πρώτη του ATP νίκη σε ηλικία μόλις 15 ετών στο ATP τουρνουά της Μαγιόρκα και, 18 χρόνια αργότερα, φτάνει τις 1000 νίκες καριέρας έχοντας κατακτήσει, σχεδόν τα πάντα, στο παγκόσμιο τένις.

Ένας από τους ελάχιστους τίτλους που δεν έχει κατακτήσει πάντως είναι το Paris Masters και παρέμεινε σε τροχιά τροπαίου έστω και αν δυσκολεύτηκε πολύ κόντρα στον Λόπεζ σε ένα ματς που πέτυχε το μοναδικό του break στο τρίτο σετ.

Δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι αυτό ήταν το πρώτο ματς του Ναδάλ σε σκληρή επιφάνεια μετά τον τελικό του Ακαπούλκο τον περασμένο Φλεβάρη, συνεπώς, ειδικά στην αρχή του ματς ήταν λογικό να βγάλει "σκουριασμένη" εικόνα.

Τότε, δέχτηκε και το μοναδικό break στο ματς από τον Φελισιάνο που, όπως είναι γνωστό, διαθέτει ένα εκπληκτικό σερβίς, ειδικά στις γρήγορες επιφάνειες, και κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμα του μέχρι το τέλος του σετ.

Ο Λόπεζ βρισκόταν πια ένα κερδισμένο σετ μακριά από την τρίτη σερί νίκη του(!) επί του Ναδάλ μιας και είχε επικρατήσει του Ισπανού δις την μακρινή διετία 2014-2015 αλλά ο Ράφα είχε άλλη άποψη.

Ήταν πολύ βελτιωμένος από τις αρχές του δεύτερου σετ, δεν παραχώρησε κανένα break point στον Λόπεζ στο δεύτερο κομμάτι του αγώνα αλλά είδε τον συμπατριώτη του να σώζει και τα πέντε break points που δημιούργησε.

Σε ένα κρίσιμο tie break, ο Ναδάλ έπαιξε με την γνωστή του ολύμπια ψυχραιμία, προηγήθηκε με 6-3 και τελικά ισοφάρισε με 7-5 στη διαδικασία.

Και, "άσος" στο να διατηρεί το υπέρ του μομέντουμ, ο Ράφα έσπασε επιτέλους το σερβίς του Λόπεζ στο πρώτο game του τρίτου σετ.

Αν και αντιμετώπισε δύο άμεσα break back points, τα έσβησε με πειστικό τένις και στη συνέχεια σέρβιρε με ψυχραιμία μέχρι το τέλος του ματς για να πάρει αυτή τη ζόρικη νίκη.

Στον επόμενο γύρο, θα παίξει κόντρα στον Τζόρνταν Τόμσον που έκανε την μίνι έκπληξη αποκλείοντας τον Μπόρνα Τσόριτς με 2-6, 6-4, 6-2.

Να σημειώσουμε ότι μετά το τέλος του ματς, απονεμήθηκε στον Ναδάλ τιμητική πλακέτα για τις 1000 νίκες καριέρας από την Γαλλική Ομοσπονδία Τένις.