Super League :Ο Σπόραρ… λύτρωσε τον Παναθηναϊκό στο 90′, 2-1 τη Λαμία

Παο Λαμία
 clock 19:43 | 04/11/2023

Ο Σποραρ έβγαλε τον Παναθηναϊκό από πολύ δύσκολη θέση, μιας και σκόραρε λίγο πριν το φινάλε, δίνοντάς του τη νέα νίκη με 2-1 σε βάρος της Λαμίας στη Φθιώτιδα, παρά το αριθμητικό μειονέκτημα.

Ο αγώνας

Οι “πράσινοι” έδειξαν από πολύ νωρίς τις διαθέσεις τους. Στα πρώτα δευτερόλεπτα ο Ιωαννίδης πέρασε τον Τζανετόπουλο και σούταρε δυνατά, με την μπάλα να σταματάει στο δοκάρι του Κοσέλεφ. Στο 9′ οι γηπεδούχοι απάντησαν… με το ίδιο νόμισμα, όταν ο Καρλίτος δημιούργησε για τον Τσιλούλη αλλά και το δικό του σουτ σταμάτησε στο δοκάρι. Ο Ιωαννίδης άγγιξε ξανά το γκολ στο 28′, αλλά ο Κοσέλεφ σταμάτησε το σουτ του με δυσκολία. Στο 31′ οι “πράσινοι” κατάφεραν να προηγηθούν, χάρη σε τρομερό γκολ του Μλαντένοβιτς από τα όρια της περιοχής. Στο 39′ η Λαμία έχασε σπουδαία ευκαιρία με τον Μαρτίνεθ να αστοχεί σε… σχεδόν κενό τέρμα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός ήταν πολύ διαφορετικός, με τους Φθιωτούς να πιέζουν για την ισοφάριση. Εν τέλει αυτή ήρθε με τον Καρλίτος να σουτάρει αμαρκάριστος στο 64′ και την… κόντρα στον Μλαντένοβιτς να νικάει τον Μπρινιόλι. Δύο λεπτά ο Κοσέλεφ έκανε άλλη μία σπουδαία επέμβαση, ξανά σε φάση του Ιωαννίδη. Η Λαμία σκόραρε εκ νέου στο 78′ με τον Τσιλούλη, ωστόσο ο VAR το ακύρωσε λόγω οφσάιντ. Οι ισορροπίες άλλαξαν στο 83′ με τον Μανούχο να αποβάλει τον Αράο στο 83′ για ένα φάουλ που σύμφωνα με τον ίδιο δεν έγινε ποτέ.

Οι παίκτες του Γιοβάνοβιτς όμως δεν τα παράτησαν και έψαξαν το γκολ παρά το αριθμητικό μειονέκτημα. Στο 90ο λεπτό, μετά από μία εξαιρετική σέντρα του Μπερνάρ, ο Σπόραρ πετάχτηκε στο δεύτερο δοκάρι και νίκησε τον Κοσέλεφ. Στο 90’+7′ ο Παλάσιος κέρδισε πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε ο Σπόραρ αλλά αστόχησε.

ΓΚΟΛ: 64′ Καρλίτος – 31′ Μλαντένοβιτς, 90′ Σπόραρ

Κίτρινες: 52′ Σιμόν, 54′ Τσιλούλης – 45’+1′ Βαγιαννίδης, 79′, 83′ Αράο

Κόκκινη: – 83′ Αράο

Δοκάρι: 1′ Ιωαννίδης – 9′ Τσιλούλης

Λαμία (Λεωνίδας Βόκολος): Κοσέλεφ, Σίντκλεϊ, Τζανετόπουλος, Παπαδόπουλος,Σιμόν, Τζανδάρης, Νούνιες (76′ Σαντάνα), Σλίβκα, Τσιλούλης, Μαρτίνεθ (66′ Τόσιτς), Καρλίτος.

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Μλαντένοβιτς, Σχένκεφελντ, Γεντβάι, Βαγιαννίδης (65′ Κώτσιρας), Αράο, Τσέριν, Τζούρισιτς (83′ Αϊτόρ), Μαντσίνι (65′ Παλάσιος), Βέρμπιτς (69′ Μπερνάρ), Ιωαννίδης (82′ Σπόραρ).