Super League: Γκέλα της ΑΕΚ στην Καισαριανή, 1-1 με την Κηφισιά

Κηφισιά ΑΕΚ
 clock 22:10 | 04/11/2023

“Μπλόκο” της Κηφισιάς στην ΑΕΚ. Η ομάδα του Ματίας Αλμέιδα… φρέναρε στην Καισαριανή, καθώς αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με την ομάδα των Βορείων προαστίων, στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της Super League. Έτσι, έμεινε στην τρίτη θέση και το -4 από τον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό.

Ο αγώνας:

H AEK έκανε γνωστές τις διαθέσεις της από την έναρξη της αναμέτρησης και πίεσε την Κηφισιά. Στο 8ο λεπτό, ήρθε η πρώτη καλή στιγμή για την “Ένωση” με τον Ελίασον να κάνει το σουτ και τον Αναγνωστόπουλο να διώχνει. Ο Τσούμπερ στη συνέχεια πήρε τη μπάλα και έδωσε στον Πόνσε ο οποίος σκόραρε, όμως το γκολ ακυρώθηκε καθώς ο Ελβετός ήταν οφσάιντ στο ξεκίνημα της φάσης. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν δυνατά και στο 16ο λεπτό έχασαν ακόμη μια μεγάλη ευκαιρία. Ο Ελίασον έκανε το γέμισμα από τα δεξιά, ο Πόνσε πήρε την κεφαλιά και ο Αναγνωστόπουλος απέκρουσε δύσκολα. Η ΑΕΚ στη συνέχεια βρήκε και πάλι δίχτυα. Ο Γιόνσον σήκωσε την μπάλα για τον Ελίασον, ο οποίος βγήκε στην πλάτη της άμυνας της Κηφισιάς και σκόραρε, με το τέρμα να ακυρώνεται ως οφσάιντ.

Στο δεύτερο μέρος, η ΑΕΚ μπήκε ξανά με το… πόδι στο γκάζι. Η “Ένωση” απείλησε από το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, με τον Ελίασον που έκανε το φάουλ από το δεξιά και τον Μοχαμάντι να παίρνει την την κεφαλιά και να αιφνιδιάζει τον Αναγνωστόπουλος που μπλόκαρε. Στο 58ο λεπτό όμως, η ομάδα του Ματίας Αλμέιδα κατάφερε να βρει το πολυπόθητο τέρμα. Ο Πισάρο τροφοδότησε τον Σιντιμπέ, εκείνος κέρδισε τις κόντρες και έκανε το σουτ, με τη μπάλα να βρίσκει στο πόδι του Σνάιντερλαν και να καταλήγει στα δίχτυα.

Η “Ένωση” δεν επαναπαύτηκε στο γκολ και αμέσως προσπάθησε να διπλασιάσει τα τέρματά της, χάνοντας τεράστια ευκαιρία. Ο Ελίασον έκανε το γέμισμα από τα δεξιά, ο Αναγνωστόπουλος δεν κατάφερε να συγκρατήσει τη μπάλα με τον Λιβάι να σουτάρει από κοντά και τη μπάλα να βρίσκει στο πόδι του τερματοφύλακα της Κηφισιάς. Απόλυτη η κυριαρχία κυριαρχία της “Ένωσης” στον αγωνιστικό χώρο, με την Κηφισιά να παίρνει μέτρα και τις προσπάθειές της να αποδίδουν καρπούς με τέρμα στο 85ο λεπτό. Μετά από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα κόντραρε, ο Βαφέας από ευνοϊκή θέση έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και έφερε το ματς στα ίσα.

Στα τελευταία λεπτά η αναμέτρηση έγινε… θρίλερ. Η “Ένωση” βρήκε δίχτυα με τον Άμραμπατ, όμως το τέρμα ακυρώθηκε ως οφσάιντ, με τους ανθρώπους της ΑΕΚ να διαμαρτύρονται για πέναλτι στην ίδια φάση. Το παιχνίδι άνοιξε στα τελευταία λεπτά, με καμία από τις δύο ομάδες να μην καταφέρνει να σκοράρει και το ματς να ολοκληρώνεται με τις δύο ομάδες να αναδεικνύονται ισόπαλες 1-1.//Μ

Κηφισιά (Γιάννης Αναστασίου): Αναγνωστόπουλος, Μασούρας, Γκόμπελιτς, Λαντρ, Βαφέας, Σναιντερλάν, Ιπαλίμπο, Πρίτσας, Αντερέγκρεν, Παρράς, Οζέγκοβιτς.

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Σιντιμπέ, Μήτογλου, Κάλενς, Μοχαμάντι, Γαλανόπουλος, Ελίασον, Γιόνσον, Πισάρο, Τσούμπερ, ΠόνσεΑναλυτικά η 10η αγωνιστική:

*Έχουν παιχνίδι λιγότερο

Το Πρωτοβάθμιο Μονομελές Πειθαρχικό όργανο της Super League τιμώρησε τον Ολυμπιακό με αφαίρεση ενός βαθμού για όσα συνέβησαν στον αγώνα με τον Παναθηναϊκό, ενώ κατοχύρωσε το παιχνίδι στους πράσινους με 0-3.