Super league 2: Ο Εργοτέλης πήρε σπουδαία εκτός έδρας νίκη επί του Διαγόρα Ρόδου (2-0)

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ
 clock 17:19 | 20/01/2022

Με εκτός έδρας νίκη συνέχισε σήμερα (20/1) ο Εργοτέλης τις υποχρεώσεις του στον Β΄ όμιλο της Super League 2. Οι Ηρακλειώτες επιβλήθηκαν 2-0 του Διαγόρα στη Ρόδο, σε εξ αναβολής αναμέτρηση για την 10η αγωνιστική, και προσπέρασαν τον σημερινό αντίπαλό τους στην κατάταξη. Οι φιλοξενούμενοι «άνοιξαν το σκορ» με τον Κωστανάσιο στο 65ο λεπτό, ενώ «κλείδωσαν» τους τρεις βαθμούς με το γκολ του Ποζατζίδη στις καθυστερήσεις (90+2΄).

Η ομάδα του Νίκου Μπαδήμα επιστρέφει έτσι στα νικηφόρα αποτελέσματα, φτάνοντας τους 14 βαθμούς σε 11 παιχνίδια και αφήνοντας από την άλλη τον Διαγόρα στους 13, έχοντας κι ένα ματς παραπάνω.

Ο Εργοτέλης ήταν καλύτερος καθ’ όλη τη διάρκεια του ματς, απλά μετουσίωσε την υπεροχή του με τα γκολ που πέτυχε στο δεύτερο μέρος.

ΕΡΓΟ-ΤΣΕΛΙΟΣ-ΔΙΑΓΟΡΑΣ

Να σημειωθεί ότι στο πλαίσιο του αγώνα και ειδικότερα πριν την έναρξη του, οι οργανωμένοι οπαδοί του Διαγόρα τίμησαν με μία ανθοδέσμη τον τερματοφύλακα του Εργοτέλη, Θέμη Τσέλιο, ο οποίος για δύο χρόνια φόρεσε την φανέλα της ομάδας της Ρόδου.

Κίτρινες κάρτες: Λαμπίρης (42′), Κωστανάσιος (66′), Μίκο (71′), Ρουγκάλας (72’)

Διαγόρας (Γιάννης Προβίδας): Μπίντσης, Λαμπίρης, Τοπάλ, Ρουγκάλας, Καρατάσιος, Μουμίν, Γιώργου (70′ λ.τρ. Μπούμας), Τσιαντούλας, Ζούνης, Μπαστιανός, Σινγκ

Εργοτέλης (Νίκος Μπαδήμας): Τσέλιος, Κατσούρι (46′ Ντουμάνης) Ποζατζίδης, Κόλα, Μίκο, Βουτσάς, Απι (58′ Πέιος), Μπουτσάκης, Κωστανάσιος, Μπουρσέλης (64′ Κοκκίνης), Κόνραντ