Super League 2: «Αυλαία» στον Β' Όμιλο με νίκη Καλαμάτας και ισοπαλία στα Χανιά-Η βαθμολογία

xania-aekb
 clock 19:52 | 02/06/2023

Με δύο αναμετρήσεις του Β' Oμίλου, χωρίς ιδιαίτερο βαθμολογικό ενδιαφέρον, σηκώθηκε η «αυλαία» της 28ης αγωνιστικής της Super League 2.

Στην Καλαμάτα η τοπική ομάδα επιβλήθηκε 3-0 του Ο.Φ. Ιεράπετρας, ενώ στα Χανιά την ίδια στιγμή τα τοπικά «δελφίνια» αναδεικνύονταν ισόπαλα 1-1 με την ΑΕΚ B'.

Οι «κιτρινόμαυροι» με κεφαλιά του Γεωργέα στο 89' ισοφάρισαν αλλά οι Κρητικοί (που προέρχονταν από «διπλό» στην Kηφισιά) κι είχαν προηγηθεί με σουτ του Τσέλιου (14') επεκτείναν το αήττητο τους στα 12 ματς.

Πριν την ισοφάριση (83') είχαν και δοκάρι με τον Μανουσάκη οι Κρητικοί.

Χανιά (Γιάννης Ταουσιάνης): Καλογεράκης, Κατσούρι, Μπάτζιος, Γιαμπερέ (71’ Σέχου), Σερβιλάκης, Τσέλιος (71’ Ναζίμ), Λεμονής, Μπουρσέλης, Κόλα (59’ Ιατρούδης), Ζέκχοφ (46’ Μανουσάκης), Μάναλης

ΑΕΚ Β (Σωκράτης Οφρυδόπουλος): Γκίνης, Λάτσι, Χατζηκυριάκος, Γεωργέας, Σταμούλης Κ., Κορομηλάς (83’ Πιτιλάκος), Πάπα (70’ Λέλεκας), Πανεράς, Σκόνδρας, Γκολφίνος (70’ Σταμούλης Γ.), Χριστόπουλος

Στην Μεσσηνία εξάλλου ένα ξέσπασμα στο τελευταίο ημίωρο έδωσε στη «μαύρη θύελλα» τη νίκη επί της ομάδας του Λασιθίου.

Αρχικά στο 63ο λεπτό ο Παπατόλιος έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Ρόβας έκανε το πλασέ αλλά η μπάλα σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι. Δευτερόλεπτα μετά, ο Τάτος έκανε το κόρνερ, ο Μπαξεβάνος πήρε την κεφαλιά αλλά και αυτή η προσπάθεια σταμάτησε στο δοκάρι.

Τελικά, στο 68' ο Ματέους με πλάσε νίκησε τον Νεόπουλο και έκανε το 1-0. Ο Τάτος θα μπορούσε να κλειδώσει τη νίκη αλλά ο νεαρός πορτιέρε της Ιεράπετρας απέκρουσε στο 74' την εκτέλεση του πέναλτι.

Τελικά, το 2-0 ήρθε από τα πόδια του Βασιλόγιαννη στο 77ο λεπτό, το οποίο σφράγισε και το τρίποντο των γηπεδούχων. Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι ο Πασάς στο 89ο λεπτό.

Καλαμάτα (Μαυρέας): Μέντες, Καραγκούνης, Μπακαγιόκο, Μπαξεβάνος, Κωνσταντινόπουλος, Παπατόλιος, Ματέους (79′ Τριανταφυλλάκης), Τάτος (90′ Δρούγας), Βασιλόγιαννης (90′ Γκότσης), Αρναρέλλης (58′ Πασάς), Ρόβας (79′ Μπουλλάρι).

ΟΦ Ιεράπετρας (Ξηροφώτος, Στουρνάρας): Tζελέπης (61′ λ.τρ. Νεόπουλος), Κάρδαρης, Κόκας, Ντέντλερ, Καλιτσουνάκη (58′ λ.τρ. Παπαδάκης), Ίννος, Χιμένεθ, Μπλανκ Καζάου, Παπαδάκης, Τσόφλιας, Καραμπέτσος.

Παρασκευή 2 Ιουνίου
Χανιά-ΑΕΚ Β             1-1
(14′ Τσέλιος / 89′ Γεωργέας)

Καλαμάτα-ΟΦΙ           3-0
(69 Ματέους, 77′ Βασιλόγιαννης, 89′ πεν. Πασάς)

Σάββατο 3 Ιουνίου
19:15 Απόλλων Σμύρνης-Προοδευτική (ΕΡΤ3)

15. Ηρόδοτος αποβλήθηκε

*Εχουν αφαιρεθεί 10 βαθμοί από τον Ολυμπιακό Β για τα παιχνίδια του α’ γύρου με Καλλιθέα, Κηφισιά.
**Αφαιρούνται προσωρινά έξι (6) βαθμοί από την ΠΑΕ ΟΦ Ιεράπετρας κατόπιν απόφασης του Διαιτητικού Δικαστηρίου της ΕΠΟ
***Αφαιρούνται προσωρινά τρεις (3) βαθμοί από την ΠΑΕ Παναχαϊκή κατόπιν απόφασης του Διαιτητικού Δικαστηρίου της ΕΠΟ

Ρεπό: ΠΑΟ Ρουφ

Ρονάλντο: «Θα συνεχίσω στην Αλ Νασρ, το πρωτάθλημα εδώ μπορεί να γίνει ένα από τα 5 καλύτερα του κόσμου»

Σαν σήμερα 2 Ιουνίου: 52 χρόνια πριν ο Παναθηναϊκός αγωνίστηκε στον τελικό του Γουέμπλεϊ με τον Άγιαξ (βίντεο)