Premier League: Η Μάντσεστερ Σίτι νίκησε την Τσέλσι στο Λονδίνο

Μαντσεστερ Σίτι Τσελσι
 clock 23:14 | 03/01/2021

Η Μάντσεστερ Σίτι έκανε εξαιρετική εμφάνιση στο Στάμφορντ Μπριτζ καθαρίζοντας τη νίκη στο ματς με την Τσέλσι από το πρώτο ημίχρονο χάρις στα γκολ των Γκουντογκάν, Φόντεν, Ντε Μπρόινε.

Με τη νίκη αυτή η ομάδα του Γκουαρντιόλα μπήκε για τα καλά στη διεκδίκηση του τίτλου ενώ αυτή του Λάμπαρντ έμεινε 7 βαθμούς πίσω από την κορυφή.

ΤΣΕΛΣΙ: Μεντί, Τσίλγουελ, Τιάγκο Σίλβα, Ζουμά, Αθπιλικουέτα, Μάουντ, Καντέ (64’ Γκίλμουρ), Κόβατσιτς (77’ Χάβερτς), Ζιγές (64’ Χάντσον Οντόι), Πούλισικ, Βέρνερ

ΣΙΤΙ: Στέφεν, Στόουνς, Ρούμπεν Ντίας, Ζιντσένκο, Κανσέλο, Γκιντογκάν (75’ Φερναντίνιο), Ρόδρι, Μπερνάρντο Σίλβα, Ντε Μπρόινε (86’ Μαχρέζ), Φόντεν (86’ Αγουέρο), Στέρλινγκ

Η Λέστερ νίκησε 2-1 εκτός έδρας τη Νιουκάστλ και πλησίασε στον πόντο τις πρωτοπόρους Λίβερπουλ, Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Οι αλεπούδες προηγήθηκαν 2-0 από τα γκολ των Μάντισον και Τίλεμανς στο δεύτερο ημίχρονο. Η γηπεδούχος μείωσε στο τέλος με τον Κάρολ ο οποίος σκόραρε ύστερα από μια 10ετία για λογαριασμό της Νιουκάστλ.

Τα αποτελέσματα

Παρασκευή 1/1

Έβερτον-Γουέστ Χαμ 0-1

86' Σούτσεκ

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ-Άστον Βίλα 2-1

40' Μαρσιάλ, 61' πεν. Φερνάντες - 58' Τραορέ

Σάββατο 2/1

Τότεναμ-Λιντς 3-0

29' πεν. Κέιν, 43', Σον, 50' Αλντερβάιλντ

Κρίσταλ Πάλας-Σέφιλντ Γιουνάιτεντ 2-0

(4΄Σλουπ, 45+6 Εζέ)

Μπράιτον-Γουλβς 3-3

13' Κόνολι,46' πεν. Μοπέ, 70' Ντανκ - 19' Σάις, 34' αυτ. Μπερν, 45' πεν. Νέβες

Γουέστ Μπρομ-Άρσεναλ 0-4

23' Τιέρνεϊ, 28' Σακά, 60', 64' Λακαζέτ