Αθλητικά

Διαβάστε επίσης

Παραμένει στην 4η θέση ο ΟΦΗ

lamia_2.jpg

Oλοκληρώθηκε η 10η αγωνιστική της Superleague. Με τον Άκη Μάντζιο στον πάγκο, η Λαμία έχει αλλάξει αγωνιστικό πρόσωπο και μετά την νίκη επί του Βόλου, κέρδισε εκτός έδρας και την ΑΕΛ με 3-0. Μάλιστα, μετά από αυτό το αποτέλεσμα, η Λαμία έφτασε τους 10 βαθμούς, η ΑΕΛ έμεινε στους 15 και ο ΟΦΗ διατήρησε την 4η θέση, ισοβαθμεί με την Ξάνθη στους 16 βαθμούς.

 

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (10 αγώνες):

1. Ολυμπιακός .......26
2. ΠΑΟΚ ..................24
3. ΑΕΚ ....................17
4. ΟΦΗ................... 16
5. Ξάνθη................ 16
6. ΑΕΛ ..................15
7. Άρης................. 15
8. Βόλος................. 12
9. Παναθηναϊκός ....12
10. Ατρόμητος .............11
11. Αστέρας Τρί..........10
12. Λαμία ...................10
13. Παναιτωλικός .......3
14. Πανιώνιος ..............2

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ:

Σάββατο 23/11

19:30 Πανιώνιος-Ολυμπιακός
20:00 Λαμία-Ξάνθη

Κυριακή 24/11

17:00 Ατρόμητος-ΟΦΗ
17:14 Αστέρας Τρίπολης-Βόλος
18:00 ΠΑΟΚ-ΑΕΛ
19:30 ΑΕΚ-Αρης
19:30 Παναιτωλικός-Παναθηναϊκός

Αθλητικά

ΜΠΑΣΚΕΤ: Οι αντίπαλοι για Ηράκλειο, Εργοτέλη, ΟΑΧ και Ηρόδοτο στα Πανελλήνια πρωταθλήματα

basket.jpg

Οι ομάδες που αναδείχθηκαν πρωταθλήτριες στην ΕΚΑΣΚ έμαθαν τους αντιπάλους τους στη β' φάση των Πανελληνίων πρωταθλημάτων μπάσκετ Εφήβων, Παίδων, Νεανίδων, Κορασίδων. 

Κοινό χαρακτηριστικό για τις ομάδες της Κρήτης η τοποθέτησή τους σε ομίλους που θα φιλοξενηθούν σε κλειστά γυμναστήρια της Αθήνας. 

ΟΙ ΕΦΗΒΟΙ (ΗΡΑΚΛΕΙΟ)

Το Ηράκλειο στους Εφηβους θα αντιμετωπίσει στον Γ' όμιλο (Αθήνα - δεν έχει ανακοινωθεί κλειστό) τους Ιπποκράτη Κω, Αναγέννηση Σάμου, Αίολο Μυτιλήνης και τον πρωταθλητή Κυκλάδων. Στην τελική φάση (05-09/08) ο νικητής του ομίλου θα συναντηθεί με τους νικητές Α' και Β' ομίλου, τους πρωταθλητές ΕΣΚΑ και ΕΚΑΣΘ και τον Ολυμπιακό.

Οι αγώνες για το Ηράκλειο:
22/07 - 19:00 Ιπποκράτης-Ηράκλειο
23/07 - 16:00 Ηράκλειο-Αναγέννηση
25/07 - 12:00 Αίολος-Ηράκλειο
26/07 - 12:00 Ηράκλειο-πρωταθλητής Κυκλάδων

ΟΙ ΠΑΙΔΕΣ (ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ)

Ο Εργοτέλης στον Γ' όμιλο (Αθήνα - δεν έχει ανακοινωθεί η έδρα των αγώνων) θα αντιμετωπίσει τους Κολοσσό Ρόδου, Βούρειο Χίου και τους πρωταθλητές Κυκλάδων και Σάμου. Στην τελική φάση (29/07-02/08) ο νικητής του ομίλου θα συναντηθεί με τους νικητές των δύο πρώτων ομίλων, τους πρωταθλητές ΕΣΚΑ και ΕΚΑΣΘ και τον Πανιώνιο.

Οι αγώνες του Εργοτέλη: 
16/07 - 16:30 Κολοσσός-Εργοτέλης 
17/07 - 18:00 Εργοτέλης-πρωταθλητής Σάμου 
18/07 - 15:00 Βούρειος ΑΟΛ Χίου-Εργοτέλης 
19/07 - 10:00 Εργοτέλης-πρωταθλητής Κυκλάδων 

ΟΙ ΝΕΑΝΙΔΕΣ (ΟΑΧ)

Οι νεάνιδες του ΟΑ Χανίων στον Γ' όμιλο (Μετς - Αθήνα) θα αντιμετωπίσουν Θησέα Παναγιούδας (Λέσβου) και Ιάλυσο (Ρόδου) και αν προκριθούν στην τελική φάση (05-09/08) θα αντιμετωπίσουν τους νικητές Α' και Β' ομίλου, τους πρωταθλητές ΕΣΚΑ και ΕΚΑΣΘ και τον Κρόνο Αγ. Δημητρίου.

Το πρόγραμμα του ΟΑΧ
23/07 - 14:30 Θησέας-ΟΑΧ
24/07 - 13:30 ΟΑΧ-Ιάλυσος

ΟΙ ΚΟΡΑΣΙΔΕΣ (ΗΡΟΔΟΤΟΣ)

Στο κλειστό Μετς θα δώσουν τους αγώνες τους για τον Γ' όμιλο και οι κορασίδες του Ηροδότου, που θα βρουν απέναντί τους Αιγέα Πλωμαρίου (Λέσβου), ΑΕΣ Αθλέων (Σάμου), Βούρειο ΑΟΛ (Χίου) και Ιπποκράτη (Κω). Στην τελική φάση (29/07-02/08) ο νικητής του Γ' ομίλου θα αντιμετωπίσει (όπως και στις νεάνιδες) τους νικητές Α' και Β' ομίλου, τους πρωταθλητές ΕΣΚΑ και ΕΚΑΣΘ και τον Κρόνο.

Το πρόγραμμα του Ηροδότου:
15/07 - 17:00 Ηρόδοτος-Αιγέας
17/07 - 15:00 ΑΕΣ Αθλέων-Ηρόδοτος
18/07 - 14:30 Ηρόδοτος-Βούρειος ΑΟΛ Χίου
19/07 - 09:30 Ιπποκράτης-Ηρόδοτος