ΠΑΟΚ - ΑΕΚ 81-73: Ισοφάρισε ο Δικέφαλος του Βορρά!

clock 22:36 | 13/05/2021

Πιο αποφασισμένος ο ΠΑΟΚ νίκησε στην Πυλαία 81-73 την ΑΕΚ και ισοφάρισε σε 1-1 τη σειρά για την α’ φάση των πλέι οφ της Basket League! H πρόκριση στους ημιτελικούς θα κριθεί έτσι σε τρίτο παιχνίδι, στο ΟΑΚΑ το Σάββατο.

Στο φιλμ της αναμέτρησης, η ΑΕΚ προηγήθηκε με 15-11 στο ξεκίνημα, αλλά ο ΠΑΟΚ με τρίποντα των Τσαλμπούρη και Καμπερίδη προσπέρασε με 26-20. Ο Δικέφαλος του Βορρά μπήκε στη β΄ περίοδο διατηρώντας τον έλεγχο (30-25), όμως η «Ένωση» ισοφάρισε 32-32 στο 16΄. Ο ΠΑΟΚ έκλεισε το ημίχρονο μπροστά με 40-34, έχοντας πρώτο σκόρερ τον Λοβ (10π.).

Οι γηπεδούχοι έκαναν το 45-38 στο ξεκίνημα της επανάληψης και παρά τις προσπάθειες της ΑΕΚ, κράτησαν το προβάδισμα σε όλη την τρίτη περίοδο (60-55 στο 30΄). Ο ΠΑΟΚ ήταν αποφασισμένος για την ισοφάριση και προηγήθηκε με 68-60 στο 34΄. Η ψυχολογία ήταν καθαρά με τους Θεσσαλονικείς και με τρίποντα των Γκρίφιν και Μπιτς, η διαφορά πήγε στους δέκα (74-64). Ψύχραιμος στο φινάλε ο ΠΑΟΚ, πήρε τη νίκη με 81-73 και έμεινε «ζωντανός» στη σειρά!

Τα δεκάλεπτα: 26-22, 40-34, 60-55, 81-73

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Λοβ 16 (3ασ.), Γκρίφιν 13 (7ασ.), Μαργαρίτης, Κακλαμανάκης 11 (8ρ.), Κάρτερ 8, Μπιτς 6, Κονατέ 1, Τσαλμπούρης 11, Ρούμογλου, Καμπερίδης 3, Παπαντωνίου 9, Τέρνερ 3.

ΑΕΚ (Αγγέλου): Μορέιρα 19 (8ρ.), Χρυσικόπουλος 8, Ζήσης 3, Γκίκας 7, Λοτζέσκι 9, Μέικον 11, Μασιούλις 2, Γιάνκοβιτς, Κατσίβελης 12, Μόουζες 2.

ΟΦΗ: Παραμένει ο Νιόπλιας-Τί είπε για Παναιτωλικό(vid)

Ευρωπαικό Βουδαπέστης: Αργυρό μετάλλιο η Εθνική στο Kόμπο με την Γιαλαμά του Ωρίωνα(vid)