ΟΦΗ: Ολοκλήρωσε με ήττα στην Ολλανδία

clock 22:15 | 30/07/2021

Με ήττα ολοκλήρωσε τα φιλικά παιχνίδια προετοιμασίας στην Ολλανδία ο ΟΦΗ. H Ναϊμένγκεν τον νίκησε με 2-0.

Οι γηπεδούχοι πέτυχαν από ένα τέρμα σε κάθε ημίχρονο. Στο δωδέκατο λεπτό άνοιξαν το σκορ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Jordy Bruijn και στο 52′ “σφράγισαν” τη νίκη τους με το τέρμα που πέτυχε με κεφαλιά εντός περιοχής ο Ιβάν Μάρκες Άλβαρες.

Όσον αφορά στην εικόνα του ΟΦΗ στο πρώτο μέρος, δεν είχε θετικό πρόσημο. Είναι χαρακτηριστικό ότι η πρώτη τελική ήρθε στο 40ο λεπτό σε σουτ του Γκονζάλες που απέκρουσε ο γκολκίπερ της ολλανδικής ομάδας. Από την πλευρά της η Ναϊμέγκεν, προηγήθηκε στο 12' με εύστοχο χτύπημα πέναλτι και δημιούργησε επικίνδυνες καταστάσεις στα καρέ του ΟΦΗ.

Στο δεύτερο ο ΟΦΗ αγωνίστηκε με έξι αλλαγές. Σε σχηματισμό 4-4-2, ο Σωτηρίου κάτω από τα δοκάρια με Μαρινάκη, Γιαννούλη, Σελίμοβιτς και Λυμπεράκη από τα δεξιά προς τα αριστερά στην άμυνα. Ντε Γκουζμαν - Μπαλογιάννης στον άξονα δεξιά ο Νοικοκυρακης αριστερά ο Σταρτζεον και οι Σαρδινέρο, Καστάνιος στην επίθεση.

Ο ΟΦΗ ήταν πιο δημιουργικός και δημιούργησε περισσότερες φάσεις, αλλά η Ναϊμέγκεν ήταν αυτή που έφτασε στο γκολ. Στο 52' από στατική φάση και κεφαλιά στην καρδιά της άμυνας της κρητικής ομάδας, ήρθε το 2-0 για τους γηπεδούχους.

Ένα λεπτό νωρίτερα, ο ΟΦΗ έχασε τη μεγαλύτερή του ευκαιρία με το σουτ του Μπαλογιάννη να περνά ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του γκολκίπερ της Ναϊμέγκεν.

Ο ΟΦΗ προσπάθησε να δημιουργήσει κάτι καλό στα υπόλοιπα λεπτά, πίεσε τη Ναϊμέγκεν και σε κάποιες περιπτώσεις αναπτύχθηκε σωστά, αλλά το 2-0 έγραψε την ιστορία του φιλικού.

Η ομάδα του ΟΦΗ επιστρέφει το Σάββατο στην Κρήτη από την Ολλανδία και ετοιμάζεται για το τουρνουά του Βόλου στις 8 και 10 Αυγούστου το οποίο θα είναι η πρόβα τζενεράλε ενόψει έναρξης του πρωταθλήματος.

ΟΦΗ: Σωτηρίου, Μαρινάκης, Κοροβέσης, Βούρος , Γιαννούλης, Ουές, Νέιρα, Μπαλογιάννης, Γρίβας, Νοικοκυράκης, Γκονζάλεζ.

Στο δεύτερο μέρος έπαιξαν και οι: Kαστάνιος, Ντε Γκούζμαν, Στάρτζεον, Λυμπεράκης, Σαρδινέρο, Διαμαντής, Σηφάκης, Σελίμοβιτς.

Super league: 16χρονη Ολλανδέζα έκανε δίωρο ταξίδι για να πάρει φανέλα του ΟΦΗ!

Ολυμπιακοί Αγώνες 2020: Οι ελληνικές συμμετοχές της 9ης ημέρας (31/07)