Αθλητικά

Nations League: Ιταλία και Βέλγιο στους τελικούς

belgium.jpg

Η Ιταλία και το Βέλγιο πλαισιώνουν την Ισπανία και τη Γαλλία στο Final Four που θα αναδείξει τον πρωταθλητή του Nations League.

Η τελευταία αγωνιστική κύλησε χωρίς εκπλήξεις καθώς η Ιταλία πέρασε εύκολα (2-0) από τη Βοσνία και κατέκτησε την πρωτιά στο 1ο γκρουπ, ενώ το Βέλγιο επικράτησε 4-2 της Δανίας και έμεινε στην κορυφή του 2ου. 

Από τις υπόλοιπες κατηγορίες ξεχώρισε η μεγάλη ανατροπή στον 2ο όμιλο της League Β όπου την πρώτη θέση πήρε και την άνοδο πήρε η Τσεχία χάρη στη νίκη της (2-0) επί της Σλοβακίας, αλλά κυρίως εξαιτίας της απρόσμενης ήττας (1-0) της Σκωτίας από την αδιάφορη ομάδα του Ισραήλ.

Ανατροπή είχαμε και στον 3ο όμιλό της ίδιας κατηγορίας με τη Ρωσία να υφίσταται συντριβή 5-0 (4-0 ημίχρονο) στην έδρα της Σερβίας και να χάνει την πρώτη θέση από την Ουγγαρία που νίκησε 2-0 την Τουρκία.

Η Ιταλία και το Βέλγιο πλαισιώνουν την Ισπανία και τη Γαλλία στο Final Four που θα αναδείξει τον πρωταθλητή του Nations League.

Η τελευταία αγωνιστική κύλησε χωρίς εκπλήξεις καθώς η Ιταλία πέρασε εύκολα (2-0) από τη Βοσνία και κατέκτησε την πρωτιά στο 1ο γκρουπ, ενώ το Βέλγιο επικράτησε 4-2 της Δανίας και έμεινε στην κορυφή του 2ου. 

Από τις υπόλοιπες κατηγορίες ξεχώρισε η μεγάλη ανατροπή στον 2ο όμιλο της League Β όπου την πρώτη θέση πήρε και την άνοδο πήρε η Τσεχία χάρη στη νίκη της (2-0) επί της Σλοβακίας, αλλά κυρίως εξαιτίας της απρόσμενης ήττας (1-0) της Σκωτίας από την αδιάφορη ομάδα του Ισραήλ.

Ανατροπή είχαμε και στον 3ο όμιλό της ίδιας κατηγορίας με τη Ρωσία να υφίσταται συντριβή 5-0 (4-0 ημίχρονο) στην έδρα της Σερβίας και να χάνει την πρώτη θέση από την Ουγγαρία που νίκησε 2-0 την Τουρκία.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ: 

LEAGUE Α

1ος Όμιλος
Βοσνία-Ιταλία               0-2
(22΄ Μπελότι, 68΄ Μπεράρντι)

Πολωνία-Ολλανδία            1-2
(46΄ Πιάτεκ - 77΄πεν. Ντεπάι, 84΄ Βαϊνάλντουμ)

2ος Όμιλος
Βέλγιο-Δανία                4-2
(3΄ Τίλεμανς, 57΄, 69΄ Λουκάκου, 87΄ Ντε Μπράιν - 17΄ Βιντ, 89΄ Σίστο)
Αγγλία-Ισλανδία             4-0
(20΄ Ράις, 24΄ Μάουντ, 80΄,84΄ Φόντεν)

3ος Όμιλος
Κροατία-Πορτογαλία          2-3
(29΄,65΄ Κόβασιτς - 52΄,90΄+1  Ντίας, 60΄ Ζοάο Φέλιξ)        
Γαλλία-Σουηδία              4-2
(16΄,59΄ Ζιρού, 36΄ Παβάρ, 90΄+5 Κομάν - 4΄ Κλάεσον, 88΄ Κουάισον)              

4ος Όμιλος
Ισπανία-Γερμανία            6-0
(17΄ Μοράτα, 33΄,55΄,71΄ Τόρες, 38΄ Ρόντρι, 89΄ Οϊαρθάμπαλ)
Ελβετία-Ουκρανία          Αναβλήθηκε  

LEAGUE B
 
1ος Όμιλος
Αυστρία-Νορβηγία            1-1
(90+4΄ Γκρμπιτς - 61΄ Ζαχίντ)
Β. Ιρλανδία-Ρουμανία        1-1
(56΄ Μπόις - 81΄ Μπικτάλβι)

2ος Όμιλος
Τσεχία-Σλοβακία             2-0
(17΄ Σούτσεκ, 55΄ Όντρασεκ)
Ισραήλ-Σκωτία               1-0
(44΄ Σόλομον)

3ος Όμιλος
Ουγγαρία-Τουρκία            2-0
(57΄ Σίγκερ, 90+4΄ Βάργκα)
Σερβία-Ρωσία                5-0
(10΄ Ράντονιτς, 25΄,45΄ Γιόβιτς, 40΄ Βλάχοβιτς, 64΄ Μλαντένοβιτς)

4ος Όμιλος
Ιρλανδία-Βουλγαρία          0-0
Ουαλία-Φινλανδία            3-1
(29΄ Γουϊλσον, 46΄ Τζέιμς, 84΄ Μουρ - 63΄ Πούκι)LEAGUE C
 

1ος Όμιλος
Λουξεμβούργο-Αζερμπαϊτζάν    0-0 
Μαυροβούνιο-Κύπρος           4-0
(14΄ Γιόβετιτς, 25΄,28΄ Μπόλιεβιτς, 60΄ Μουγκόσα) 

2ος Όμιλος
Αρμενία-Β. Μακεδονία         1-0
(55΄ Χαμπαρτζουμιάν)
Γεωργία-Εσθονία              0-0 

3ος Όμιλος
ΕΛΛΑΔΑ-Σλοβενία              0-0
Κόσοβο-Μολδαβία              1-0

4ος Όμιλος
Αλβανία-Λευκορωσία           3-2
(20΄,27΄πεν. Τσικαλέσι, 44΄ Μανάι - 35΄ Σκάβις, 80΄ Εμπονγκ) 
Καζακστάν-Λιθουανία          1-2
(38΄ Αϊμπέτοφ - 40΄ Βορομπιόβας, 90΄+4 Νοβικόβας)

LEAGUE D
 
1ος Όμιλος
Ανδόρα-Λετονία               0-5
(7΄ Τσερνομόρντιτς, 57΄, 60΄ Ικάουνιεκς, 70΄πεν. Γκουτκόβσκις, 90΄πε. Ραϊμόντας)     
Μάλτα-Ν. Φερόε               1-1
(54΄ Γκιλαμιέρ - 70΄ Τζόνσον)      
 
2ος όμιλος
Γιβραλτάρ-Λιχτενστάιν        1-1
(17΄ αυτ. Μπράντλ - 44΄ Φρικ)

Αθλητικά

Super League 2: Κρητικό ντέρμπι σήμερα στα Χανιά

ΧΑΝΙΑ ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ

Το πρώτο κρητικό ντέρμπι της νέας σεζόν στη Super League 2 θα διεξαχθεί σήμερα στα Περβόλια, ανάμεσα στα Χανιά και τον Εργοτελη, με αμφότερους να θέλουν την πρώτη τους φετινή 

Τα Χανιά ξεκίνησαν με δύο ισοπαλίες ενω ο Εργοτέλης έκανε… εκκίνηση με δύο σερί εντός έδρας ήττες με το ίδιο σκορ (0-1) από Ιωνικό και Λεβαδειακό, αναζητώντας το πρώτο θετικό του αποτέλεσμα. Κοινός παρανομαστής για τις δύο ομάδες ότι έχουν ένα παιχνίδι λιγότερο, αυτό με τη Δόξα Δράμας (ο Εργοτέλης ακολουθεί το πρόγραμμα των Χανίων).

Ο Αλέκος Βοσνιάδης δεν έχει στη διάθεσή του το πολύτιμο “εργαλείο” που λέγεται Κάσσος, ενώ ακόμη δεν είναι σε ετοιμότητα για να προσφέρει τις υπηρεσίες του ο Ζιαμπάρης. Η τελική 20άδα του αγώνα θα γίνει γνωστή λίγες ώρες πριν από τη σέντρα.

Οι Σαρρής και Κουτάντος βρίσκονται στο απουσιολόγιο του Γιάννη Ταουσιάνη, ενώ αντίθετα από το προηγούμενο ματς με τον Λεβαδειακό έχει επιστρέψει ο Κουατένγκ, που είχε υποστεί σοβαρό τραυματισμό στο τελευταίο ματς των δύο ομάδων, τον Δεκέμβριο του 2019.

Ο Ο.Φ.Ιεράπετρας θα υποδεχτεί τον Απόλλωνα Λάρισας με στόχο την πρώτη του νίκη στη Super League 2.

Το πρόγραμμα και οι διαιτητές των αγώνων έχουν ως εξής:

Παναχαϊκή – ΑΕ Καραϊσκάκης Άρτας (15:00, ERT SPORTS, γήπεδο Αγυιάς): Διαιτητής: Τσουκαλάς (Αθήνας), βοηθοί: Μπουρζοβίτης (Κορινθίας), Τριαντάφυλλος (Κορινθίας), 4ος: Μπαϊρακτάρης (Αθήνας).

Χανιά – Εργοτέλης (15:00, ERT SPORTS, γήπεδο Περιβολίων): Διαιτητής: Καδδάς (Αχαΐας), βοηθοί: Οικονόμου (Αχαΐας), Βεργέτης (Αργολίδας), 4ος: Μπακογιάννης (Αθήνας).

ΟΦ Ιεράπετρας – Απόλλων Λάρισας (15:00, ERT SPORTS, Βουζουνεράκειο): Διαιτητής: Βλάχος (Ανατολικής Αττικής), βοηθοί: Πλακάς (Δυτικής Αττικής), Βιτσεντζάτος (Ανατολικής Αττικής), 4ος: Πατεμτζής (Ηρακλείου).

Διαγόρας Ρόδου – Ιωνικός Νίκαιας (15:00, ERT SPORTS, δημοτικό στάδιο Ρόδου): Διαιτητής: Τζοβάρας (Φθιώτιδας), βοηθοί: Αραβίδης (Αθήνας), Φίλος (Βοιωτίας), 4ος: Κακουλίδης (Θράκης).

Τρίκαλα – Δόξα Δράμας (15:00, ERT SPORTS, δημοτικό στάδιο Τρικάλων): Διαιτητής: Μαλούτας (Ημαθίας), βοηθοί: Μαλανδρής (Χαλκιδικής), Μπαλιάκας (Κοζάνης), 4ος: Μελτζανίδης (Ημαθίας).

Λεβαδειακός – Ξάνθη (15:30, ΕΡΤ3, δημοτικό στάδιο Λιβαδειάς): Σκουλάς (Θεσσαλίας), βοηθοί: Νίκζας (Λάρισας), Μάνος (Λάρισας), 4ος: Ντάουλας (Δυτικής Αττικής).

Βαθμολογία
1. Λεβαδειακός 7
2. Τρίκαλα 5
-. Διαγόρας 5
-. Παναχαϊκή 5
5. Ξάνθη* 4
-. Ιωνικός 4
7. Χανιά* 2
-. ΟΦΙ 2
-. Καραϊσκάκης 2
10. Απόλλων Λάρισας 1
11. Εργοτέλης* 0
12. Δόξα Δράμας*** 0

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

ΟΦΗ-Αστέρας Τρ 0-1: Νέα ήττα και απογοήτευση-Έχασαν πολλές ευκαιρίες οι γηπεδούχοι(vid)

Αρμάνι Μιλάνο - Ολυμπιακός 90-79 : Έπεσε μαχόμενος