Λαύριο - Προμηθέας 85-79: Πολύ σκληρό για να πεθάνει

clock 22:28 | 24/05/2021

Το Λαύριο επικράτησε στην παράταση με 85-79 επί του Προμηθέα Πατρών, μείωσε σε 2-1 τη σειρά των play off (προηγούνται οι Αχαιοί) και πλέον οι δύο ομάδες ανανέωσαν το ραντεβού τους για το βράδυ της Πέμπτης (27/05) στο «Δ.Τόφαλος».

Η ομάδα της Πάτρας παρότι προηγήθηκε με 66-58 στις αρχές της τέταρτης περιόδου, είδε τους γηπεδούχους να ανατρέπουν το σκορ, να στέλνουν το ματς στην παράταση και εκεί με κορυφαίους του Ντέιβις και Κάρτερ να παίρνουν την πρώτη του νίκη στη σειρά.

Στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου αποβλήθηκε ο Αγκμπελέσε, με τον Προμηθέα να αντιμετωπίζει πρόβλημα στη θέση «5». Φορντ και Γιαννόπουλος σκόραραν για τρεις από την ίδια γωνία με τους φιλοξενούμενους να ξεφεύγουν στο 32' με 58-66, όμως ο Σάβατζ με τον ίδιο τρόπο και στη συνέχεια οι Κάρτερ και Ντέιβις μείωσαν σε 65-66 στο 35' και ένα λεπτό αργότερα ο και πάλι ο Ντέιβις με γκολ φάουλ, ολοκλήρωσε την ανατροπή γράφοντας το 68-66.

Ο Αγραβάνης έβαλε τέλος στο σερί 10-0 του Λαυρίου Megabolt σε τεσσεράμισι λεπτά (68-68) με τις δύο ομάδες να μπαίνουν ισόπαλες με 70-70 στο τελευταίο λεπτό του αγώνα. Στα 42'' ο Λούντζης πήγε στις βολές όμως είχε 0/2, στα 20'' ο Σάβατζ αστόχησε σε τρίποντο ενώ στην τελευταία επίθεση ο Κλαβέλ καθυστέρησε και ο Λούντζης αστόχησε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στην παράταση. Οι δύο ομάδες έμειναν δίχως σκορ για περισσότερα από τρία αγωνιστικά λεπτά στο τέλος.

Ο Κάρτερ με γκολ φάουλ έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους με 80-78 ενάμισι λεπτό πριν από το φινάλε της παράτασης, για να μειώσει (80-79) ο Δ. Αγραβάνης με 1/2 βολές στα 1'14''. Στο 44' ο Κόζι ευστόχησε σε νέο τρίποντο για το 83-79, ακολούθησαν διαδοχικές άστοχες επιθέσεις από τις δύο ομάδες, και ο Κάρτερ με 2/2 βολές στα 9,4'' έκανε το 85-79 που ήταν και το τελικό σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 24-21, 43-44, 57-59, 70-70 (κ.α.), 85-79.

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Κάρτερ 14 (3/7 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 8/8 βολές, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μουράτος 16 (6/7 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 4/7 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ντιαλό 6 (4 ριμπάουντ), Ντέιβις 15 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Γερομιχαλός 10 (2 τρίποντα, 5 ασίστ), Κόζι 9 (3/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Σάβατς 11 (3), Περσίδης, Ανοσίκε 4 (6 ριμπάουντ)

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Αγκμπελέσε 10 (4/5 δίποντα, 2/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κλαβέλ 9 (1), Γιάννης Αγραβάνης 2, Φορντ 10 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Γκραντ 20 (6/12 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 5/7 βολές, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα), Λούντζης 6 (3/9 σουτ, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Χριστοδούλου, Γιαννόπουλος 6 (2 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ)

Μπιτς βόλεϊ : Ικανοποίηση από το καμπ στη Κρήτη

ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ ΚΡΗΤΗΣ: Πρόεδρος ο Αντωνακάκης