Γ Εθνική: Ισόπαλο το ντέρμπι, νίκη- ανάσα για τον Πόρο - Τι έγινε την προτελευταία αγωνιστική

clock 18:06 | 19/01/2020

Το μεγάλο ματς του Ηροδότου με τον ΠΟΑ δεν ανέδειξε νικητή, αφού ολοκληρώθηκε ισόπαλο 0-0, ενώ ο Πόρος «ξεκόλλησε» από την τελευταία θέση, καθώς νίκησε 1-0 τον Ρεθυμνιακό και τον «προσπέρασε» στη γενική κατάταξη.

Αναλυτικά:

Ηρόδοτος-ΠΟΑ 0-0:  Στο πρώτο ημίχρονο τη σημαντικότερη στιγμή την είχαν οι γηπεδούχοι, καθώς το 17’ είχαν προσπάθεια στο δοκάρι. Στην επανάληψη δεν άλλαξε κάτι και οι δυο ομάδες μοιράστηκαν από ένα βαθμό.

Πανακρωτηριακός-Γιούχτας 2-1: Ο χανιώτικος σύλλογος κατάφερε να πάρει το προβάδισμα λίγο πριν το τέλος του πρώτου μέρους (44’) με τέρμα του Βουρβαχάκη.

Ο αγώνας ήταν συγκλονιστικός. Οι Αρχανιώτες ισοφάρισαν στο 91' με κοντινό σουτ του Πλουσή, αλλά στο 93' ο Αναστασόπουλος διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Πόρος-Ρεθυμνιακός 1-0: Βαθμολογική «ανάσα» πήρε ο Πόρος, που «χαμογέλασε» ξανά. Τα πράγματα έγιναν πολύ δύσκολα για τους φιλοξενούμενους στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, καθώς ο Μούσδρας αντίκρισε στο 49’ τη 2η κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε.

Στο 61’, έτσι, ο Μεταξάκης κέρδισε πέναλτι και ο Μεγάλος ήταν εύστοχος από την άσπρη βούλα για να κάνει το 1-0.

Επισκοπή-ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ 1-1: Στο πρώτο μέρος οι πρωτοπόροι είχαν μια άκαρπη υπεροχή, ωστόσο πήραν το προβάδισμα στο 57’ με πέναλτι του Τσιριγώτη, που κέρδισε ο Νάνι από τον Γεωργούλη.

Με τον ίδιο τρόπο, πάντως, οι Χανιώτες κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 74’ με σκόρερ τον Μποτωνάκη.