Φιλικές νίκες για Ηρόδοτο, ΑΟΑΝ και ΠΟΑ

ηροδοτος μινωικη
 clock 19:37 | 12/08/2023

Ο ΑΟΑΝ νίκησε τον Εργοτέλη με 4-2 στο πρώτο φιλικό της προετοιμασίας τους, ωστόσο ο ηρακλειώτικος σύλλογος παρουσίασε θετική εικόνα.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά και προηγήθηκαν στο 20’ με φάουλ του Χότζα, ενώ στο 29’ ο Κατσούρι είχε προσπάθεια στο δοκάρι. Σταδιακά, βέβαια, οι Λασιθιώτες ανέβασαν… στροφές και στο 33’ ισοφάρισαν με τον Τσανάι, για να προηγηθούν στο 37’ με αυτόγκόλ του Τσέρου. Στο 41’ ο Πήλιος σούταρε, ο Παπαδάκης απέκρουσε και η μπάλα βρήκε στο δοκάρι.

Στο 55’ οι γηπεδούχοι έφτασαν και στην επίτευξη ενός τρίτου τέρματος με τον Κατσικοκέρη. Οι νικητές δεν… κατέβασαν ταχύτητα και στο 67’ ο Νοκάι «χτύπησε» και σημείωσε το 4-1, όμως στο 82’ ο Ρ. Χότζα ήταν αυτός που διαμόρφωσε το τελικό 4-2.

ΑΟΑΝ: Ψιμόπουλος, Τσανάι, Χριστογιάννης, Κουτούζος, Μουστάκης, Φουκαράκης, Πήλιος, Σένκα, Καρλίτος, Κατσικοκέρης, Νοκάι.

Στο β’ μέρος έπαιξαν και οι: Γκλώτσος, Γκρεμός, Πιθαρούλης, Βόκολος, Δολαψάκης, Ράτζα, Μαρκάκης, Χατζιράι.

Εργοτέλης: Παπαδάκης, Παναγιωτάκης, Τσέρος, Κορνάρος, Μαρκουλίδης, Πλατοκούκης, Κατσούρι, Χότζα, Φθενάκης, Ντίσα, Κοζορώνης.

Στο β’ μέρος έπαιξαν και οι: Μιράσι, Μαυροειδής, Χότζα, Φαϊτάκης, Γκούγκα, Σφακιανάκης, Αλεξανδράκης, Ψυχαράκης, Πακιουφάκης, Σαμπροβαλάκης, Τελχάι.

Φιλική 8αρα του ΠΟΑ

Ο ΠΟΑ νίκησε σε φιλικό τον Κεραυνό με 8-1.

Οι… πράσινοι προηγήθηκαν στο 9’ με κεφαλιά του Βοργιά, έπειτα από εκτέλεση φάουλ, αλλά στο 22’ ο Κεραυνός έφτασε στην ισοφάριση μ’ ένα τέρμα του Κωστάκη. Στη συνέχεια (30’) ο Χαρίτος με κοντινό πλασέ, έπειτα από κόρνερ, πέτυχε το 2-1.

Στην επανάληψη το σύνολο του Κώστα Φραντζέτσκου ήταν πιο δραστήριο και σημείωσε ακόμη έξι τέρματα, με τους Μέμμο (55’, 85’, 88’), Νάτο (65’, 80’) και Κεραλάκη (78’).

ΠΟΑ: Ρουμπάκης Γ. Δαμιανάκης, Χαρίτος, Ζέλιος, Κασσωτάκης, Βοργιάς, Νύχταρης, Κερμενίδης, Γωνιανάκης, Γιακουμάκης, Σφυρογιαννάκης.

Στην επανάληψη χρησιμοποιήθηκαν οι: Αμπατζής, Λίλος, Νάτος, Ψαρράς, Ικεότσα, Χατζηανδρέου, Λουμπάκης, Μπέης, Κεραλάκης, Μέμμος, Καϊμάκαμούδης.

Κεραυνός: Χαχλιουτάκης, Μαυροζαχαράκης, Καλογιαννάκης Σ., Καλογιαννάκης Φ., Κοκαράκης Γ., Κουμάκης, Αμανάκης, Μαυρογιαννάκης, Χριστοδουλάκης, Κωστάκης, Χατζηνικολάκης.

Στην επανάληψη χρησιμοποιήθηκαν οι: Μπελενιώτης, Αρ. Βασιλάκης, Ραπανάκης, Ανδρεανίδης, Ανδρονάς, Μπουτσάκης, Χριστουλάκης, Χανιωτάκης, Παναγιωτάκης, Κουγιός, Δρακάκης

Τεσσάρα ο Ηρόδοτος στη Μινωική

Πρώτο δείγμα θετικό για τον Ηρόδοτο της νέας εποχής, όπου με  πρωταγωνιστή τον Αλμπάν Χίντρι που πέτυχε «καρέ» επικράτησε στη Νέα Αλικαρνασσό της Μινωικής με 4-1.Η Μινωική σκόραρε με καταπληκτική εκτέλεση φάουλ του Μαγάκη,

Ηρόδοτος: Ζαφείρης, Παγώνης, Μουρτζάκης, Κανδηλάκης, Μπαρδάκης, Φραγκουλάκης, Μαγάκης, Τριάντης, Νάκας, Μπορμπουδάκης, Αλμπάν.

Έπαιξαν και οι: Μαυρίδης, Κεφαλούκος, Χωραίτης, Καραπαπάς, Λημνιωτάκης, Μαυραντωνάκης, Καλλέργης, Μαρκάκης, Μιχελάκης, Τσαλαπατάνης, Αντωνιδάκης.

Μινωική: Αμπατζής, Ψαρράς, Καραντινάκης, Κάτελας, Καστελλιανάκης, Σταυρακάκης, Κουρουγκιαβούρης Γ., Σαραφαλντίν, Κουρουγκιαβούρης Μ., Ανδρεαδάκης, Κλίνης.

Έπαιξαν και οι: Στεφανάκης, Τριανταφύλλου, Κυριακάκης, Μαγάκης, Σφακιανάκης, Μπάλας Ανδρ., Μπάλας Παντ., Βολυράκης.

Τα υπόλοιπα φιλικά του Σαββάτου:

Η Χερσόνησος επικράτησε του ΠΑΝΟΜ με 1-0, με τον Φρόκου να σκοράρει το μοναδικό γκολ στην αναμέτρηση, στο 74ο λεπτό.

Ο ΑΟΤυμπακίου με 3-0 της Φαιστού στο γήπεδο των Βόρρων. Ο Νίκος Σουτζής χρησιμοποίησε όλους τους ποδοσφαιριστές που είχε στη διάθεση του, με τον Νίκο Κουρουθιανάκη να ανοίγει το σκορ στο πρώτο μέρος, με το 0-1 να είναι το σκορ ημιχρόνου. Στην επανάληψη, ο ΑΟΤ βρήκε άλλα δύο τέρματα με τους Χαϊντίνι και Παραθυρα, ενώ είχε και δύο δοκάρια με τους Χαϊντίνι και Παπανδρέου, με την Φαιστό και τους νεαρούς ποδοσφαιριστές της, να ανταποκρίνονται θετικά κόντρα στο εμπειρότερο σύνολο του ΑΟΤ.

Δεύτερο φιλικό κι αυτό νικηφόρο για τον Ρούβα, που επικράτησε με 2-0 της ΑΕ Μοιρών στην Γέργερη.Το σκορ άνοιξε ο Σέϊχ, με τον Πηρουνάκη να γράφει το τελικό 2-0.

Η Τύλισος είχε καλή εικόνα και επικράτησε με 2-0 της ΑΕ Κατσαμπά στο πρώτο φιλικό των δύο ομάδων για τη νέα σεζόν.Τα γκολ για την Τύλισο πέτυχαν οι Παγκαλάκης, με μακρινό σουτ και ο Μιχελουδάκης με ωραίο πλασέ από κοντινή θέση.

Ευρωπαϊκό πόλο εφήβων: Στα ημιτελικά με ανατροπή προκρίθηκε η Ελλάδα

Εθνική ομάδα μπάσκετ: Οριστικά χωρίς τον Γιάννη Αντετοκούνμπο στο Μουντομπάσκετ