Euro 2020: Αγγλία-Σκωτία 0-0 (video)

ΑΓΓΛΙΑ ΣΚΩΤΙΑ
 clock 23:48 | 18/06/2021

Το Βρετανικό ντέρμπι του Euro 2020Αγγλία-Σκωτία εληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα.

Οι Άγγλοι που (προέρχονταν από νίκη επί της Κροατίας) εμφανίστηκαν με 11αδα που είχε μ.ο ηλικίας 25 χρόνια και 31 ημέρες (νεαρότερη που έχει παραταχθεί ποτέ σε ματς είτε για τελικά Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος είτε Παγκοσμίου Κυπέλλου) είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και την μπάλα στα πόδια, παρά την έντονη βροχόπτωση, απειλώντας με τον Στόουνς αλλά η κεφαλιά του τράνταξε το δοκάρι.

Στο επόμενο λεπτό ο Μάουντ από πλεονεκτική θέση δεν βρήκε στόχο, αλλά οι φάσεις αυτές ήταν εξαιρέσεις στον κανόνα που ήθελε τους γηπεδούχους να μην βρίσκουν χώρους κόντρα στους καλά οργανωμένους πίσω από την μπάλα αντιπάλους τους.

Μ’ αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι (που την πρώτη αγωνιστική έχασαν 2-0 από τους Τσέχους) ν’ αποκτούν αυτοπεποίθηση συν τω χρόνω, απειλώντας, στο ημίωρο, με τον Πίκφορντ ν’ αποκρούει σουτ του Ο ‘Ντόνελ και στην συνέχεια κεφαλιά του Άνταμς να μην βρίσκει στόχο.

Το ημίχρονο βγήκε χωρίς γκολ με την εικόνα του αγώνα να μην αλλάζει ούτε στην επανάληψη όπου η Σκωτία έφτασε πιο κοντά στο γκολ, αλλά ο Τζέιμς πάνω στη γραμμή απέκρουσε σουτ του Ντάικς (62').

Έτσι οι Άγγλοι έφτασαν τους τέσσερις πόντους (όσους κι Τσέχοι), ενώ οι Σκωτσέζοι συνεχίζουν να ελπίζουν μετά τον πρώτο τους πόντο.

Αγγλία (Σάουθγκέιτ): Πίκφορντ - Τζέιμς, Στόουνς, Μινγκς, Σο - Φίλιπς, Ράις - Μάουντ, Φόντεν (64’ Γκρίλις), Στέρλινγκ – Κέιν (74’ Ράσφορντ).

Σκωτία (Κλαρκ): Μάρσαλ – Χάνλι, Τίερνι, ΜακΤόμινεϊ - – Ο’Ντόνελ, ΜακΓκρέγκορ, ΜακΓκιν, Γκίλμουρ (76’ Άρμστρονγκ), Ρόμπερτσον - Ντάικς, Άνταμς (86' Νίσμπετ).

Euro 2020: Κροατία-Τσεχία 1-1 (video)

Σουηδία - Σλοβακία 1-0 : Προσπέρασμα με πέναλτι του Φόρσμπεργκ(vid)