Επιτυχίες των αθλητών του ΟΦΗ σε Πανελλήνια τουρνουά Beach Volley

Βένιος ΟΦΗ
 clock 06:36 | 27/06/2022

Την πρώτη θέση και το χρυσό μετάλλιο στο Varkiza-Enso Juniors Open, το πρώτο φετινό τουρνουά Beach Volley μικρών ηλικιών στην Αττική του πανελληνίου σιρκουί στην κατηγορία Κ19, κατέκτησε ο 16χρονος αθλητής του ΟΦΗ Κώστας Βένιος, με τον συμπαίκτη του Αντώνη Καρύκα (από τον Πανερυθραϊκό).

Επίσης, την τρίτη θέση και το χάλκινο μετάλλιο, στην ίδια διοργάνωση κέρδισαν οι (επίσης αθλητές του ΟΦΗ) Ιπποκράτης Χριστάκος και Άγγελος Νοικοκυράκης.

Οι αθλητές του Γιώργου Μονιάκη, που αγωνίζονται στα παιδοεφηβικά τμήματα του ΟΦΗ, στοχεύουν πλέον στο τετραήμερο φεστιβάλ Beach Volley που θα διεξαχθεί από τις 30 Ιουνίου έως τις 3 Ιουλίου, αλλά και τα τελικά στην κατηγορία juniors που θα πραγματοποιηθούν στο Ηράκλειο (Κarteros Beach Sports Center) τον Αύγουστο.

Kastoria Errea Juniors Open: 2ες οι Κοντζεδάκη, Φετφατζή

Τη δεύτερη θέση στο τουρνουά Kastoria Errea Juniors Open -στην κατηγορία κάτω των 19 ετών- κατέλαβαν η αθλήτρια της ΓΕΗ, Ιωάννα Κοντζεδάκη με τη συμπαίκτριά της και αθλήτρια του ΟΦΗ, Ελευθερία Φετφατζή.

Κοντζεδάκη, Φετφατζή

Οι δύο Κρητικοπούλες ηττήθηκαν στον τελικό από τις Αθηναίες Κατερίνα Κατέτη, Αγγελική Κοντακιώτη με 2-1 (21-05, 19-21, 15-10) σετ. Είναι χαρακτηριστικό πως οι νικήτριες ολοκλήρωσαν τη διοργάνωση αήττητες και με μόλις δύο χαμένα σετ σε πέντε αγώνες.

Η φιναλίστ Κρητική ομάδα προσέθεσε 6ο βαθμούς στην ατομική της βαθμολογία. Τις απονομές στα κορίτσια έκανε ο Αντιδήμαρχος Τουρισμού Δήμου Καστοριάς, Θανάσης Ρήμος.

Συνολικά στο Kastoria Errea Juniors Open έλαβαν μέρος έξι αθλήτριες κρητικών σωματείων, οι: