Επιτέλους νίκη για την Ξάνθη

clock 17:22 | 15/02/2014

Μετά από 8 αγωνιστικές χωρίς νίκη (6 ήττες, 2 ισοπαλίες) η Ξάνθη επέστρεψε στις νίκες επικτρατώντας με 1-0 της Καλλονής στο εναρκτήριο ματς της 25ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας.Οι λιγοστοί οπαδοί που βρέθηκαν στα Πηγάδια μόνο που δεν κοιμήθηκαν στο πρώτο ημίχρονο. Οι δύο ομάδες έπαιξαν κακό ποδόσφαιρο, με πολλά λάθη στον χώρο της μεσαίας γραμμής και ελάχιστες έως μηδαμινές φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες.
Το σουτ του Μπαξεβάνη στο 24΄ που έφυγε λίγο άουτ ήταν ό,τι καλύτερο είχε να επιδείξει η ακριτική ομάδα στα πρώτα 45 λεπτά, ενώ από την πλευρά της η Καλλονή δεν απείλησε ούτε μία φορά το τέρμα του Κυριακίδη, που ήταν θεατής στον αγώνα. Η ομάδα του Γιάννη Ματζουράκη, πάντως, πέτυχε το στόχο της που ήταν το μηδέν στην άμυνα.
Οι γηπεδούχοι ήταν πιο επιθετικοί στο δεύτερο μέρος, αλλά και πάλι δεν είχαν την «καθαρή» ευκαιρία για να σκοράρουν. Δύο σουτ του Μάνταλου δεν ανησύχησαν τον Σιδεράκη που ήταν σε σωστή θέση. Κι ενώ όλα έδειχναν ότι το παιχνίδι θα τελείωνε ισόπαλο, στο 89΄ από τη σέντρα του Κάλβο ο Γούτας έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Σιδεράκη «λυτρώνοντας» τους γηπεδούχους.
Κίτρινες: Βάλλας - Ζακουάνι, Καλτσάς, Μανούσος

Ξάνθη (Νίκος Κεχαγιάς): Κυριακίδης, Βάλλας, Ντε Γκούζμαν, Γούτας, Σολάρι (63΄ Σουάρες), Μαρίν (75΄ Ράνος), Τριάδης (46΄ Κάλβο), Μπέρτος, Μάνταλος, Σολτάνι, Μπαξεβανίδης.

Καλλονή (Γιάννης Μαντζουράκης): Σιδεράκης, Χωριανόπουλος (+90΄ Νιαμπούγιου), Ποντάνι (62΄ Φουρλάνος), Ζακουάνι, Βάλιος, Γιορέντε, Μαρσέλο, Κεϊτά (87΄ Καζάκης), Μανούσος, Φαρία, Καλτσάς.