Ελλάδα-Πολωνία 101-78: Νικηφόρα πρεμιέρα στο Ακρόπολις

αντετοκουνμπο
 clock 23:30 | 17/08/2022

Πρεμιέρα με νίκη για την Εθνική ομάδα μπάσκετ στο τουρνουά Ακρόπολις, με 101-78 επί της μαχητικής κατά διαστήματα Πολωνίας και με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να είναι και πάλι ο απόλυτος ηγέτης. Κοβόταν μόνο με φάουλ, έκανε πολλά σε επίθεση και άμυνα και με τον Δημήτρη Ιτούδη να ψάχνει λύσεις όσο είχε στον πάγκο τον τεράστιο παίκτη της ομάδας. Με την Εθνική ατομικά να έχει λύσεις από την κλάση των Καλάθη, Παπαπέτρου και από την ενέργεια του Κώστα Αντετοκούνμπο και του Τάιλερ Ντόρσεϊ, αλλά συνολικά να έχει ακόμη δουλειά όταν ο Γιάννης μένει στον πάγκο. Και μερικές φορές όταν είναι και εκείνος στο παρκέ. Ο Σλούκας προσπαθεί να βρει το ρυθμό του, ο Παπανικολάου το ίδιο και με την επιστροφή του Παπαγιάννη να μοιάζει και πάλι αναγκαία. Η Εθνική που δεν είχε χθες τον Μποχωρίδη, ο οποίος έμεινε εκτός αποστολής. Επόμενος αντίπαλος για την Εθνική το βράδυ της Πέμπτης (18/8-21.00) με την Γεωργία

Με εντυπωσιακή απόδοση σε επίθεση και κυρίως άμυνα, με την πίεση και τα κλεψίματα στο κέντρο, η Εθνική είχε πρωταγωνιστές στο ξεκίνημα τον Γιάννη και τον Καλάθη, αλλά και βοήθειες απ' όλους. Η Πολωνία έκανε ώρα να σκοράρει και έμεινε στους δέκα πόντους, όσους και ο Γιάννης Αντετοκούνμπο σε ένα εξάλεπτο! Σε αυτό το διάστημα η Πολωνία είχε μόλις δύο πόντους.

Στη δεύτερη περίοδο η Πολωνία αξιοποίησε την κακή διάθεση και τα λάθη των αναπληρωματικών της Εθνικής που είχαν προβλήματα (όπως ο Καλαϊτζάκης στον «άσο»), κάνοντας ένα απίθανο σερί 15-0 και ξεπερνώντας λίγο αργότερα στο σκορ με 35-32. Με 25-5 σε τέσσερα λεπτά, με 6/7 τρίποντα. Η επιστροφή του Γιάννη, με τη συμβολή των Ντόρσεϊ και Παπαπέτρου και προς το τέλος του Κώστα Αντετοκούνμπο έφερε το σερί ξανά ανάποδα! Η Εθνική πέτυχε 16 αναπάντητους πόντους, φέρνοντας την ψυχολογία με το μέρος της και το σκορ στο φινάλε του ημιχρόνου στο 50-37

Με σχήμα που είχε Ντόρσεϊ-Καλάθη άρχισε η Εθνική στην τρίτη περίοδο και με τον Κώστα Αντετοκούνμπο να παίζει με ένα μικροπρόβλημα στο γόνατο, αλλά και με τον Γιάννη να συνεχίζει να ηγείται. Σε ένα ισορροπημένο παιχνίδι στο σκορ και με κάποιες εντυπωσιακές φάσεις, αλλά και αρκετά λάθη όσο περνούσε η ώρα κι από τις δύο ομάδες. Με την Πολωνία να μειώνει κάπως, χάρη στα τρίποντα που και το υψηλό ποσοστό της. Και στο τελευταίο τρίλεπτο χωρίς τον σούπερ σταρ της που κάθισε στον πάγκο και με τον Σλούκα στον «άσο» και δίπλα του τον Λούντζη με αρκετό χρόνο χθες, να τελειώνει με προβάδισμα δέκα πόντων (69-59)

Χωρίς ρυθμό ξεκίνησε και η τελευταία περίοδος με τους πρώτους πόντους της Πολωνίας να βρίσκουν απάντηση από Κώστα, Παπαπέτρου και Κασελάκη. Και με μία εντυπωσιακή τάπα από τον Κώστα Αντετοκούνμπο μετά από ένα χορευτικό του Κώστα Σλούκα στην επίθεση. Αρκετά φάουλ στη συνέχεια με την Εθνική να έχει τον έλεγχο έστω κι αν ο Γιάννης Αντετοκούνμπο δεν μπήκε στο ματς, παρά στο τελευταίο πεντάλεπτο για να παίξει τελικά περισσότερο απ' όσο με την Ισπανία. Η Εθνική πήρε στο 85-67 το μεγαλύτερο προβάδισμα και με πόντους του Λαρεντζάκη το διατήρησε. Και με τα τρίποντα του Ντόρσεϊ και του Γιαννούλη το αύξησε για το τελικό 101-78.

Τα δεκάλεπτα: 27-10, 50-37, 69-59, 101-78

Διαιτητές: Κορομηλάς, Τσολάκος, Τσαρούχα

ΕΛΛΑΔΑ (Δημήτρης Ιτούδης): Ντόρσεϊ 19 (4), Λούντζης 3 (4 ριμπάουντ), Λαρεντζάκης 9 (2), Αγραβάνης 3 (1), Καλάθης 7 (4 ασίστ), Σλούκας 4 (1/1 δίποντα), Καλαϊτζάκης, Παπανικολάου, Παπαπέτρου 12 (4/4 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Γόντικας 2, Αντετοκούνμπο Γιάννης 24 (3/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 12/19 βολές, 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα), Αντετοκούνμπο Κώστας 11 (5/7 δίποντα), Κασελάκης 3 (1), Αντετοκούνμπο Θανάσης 4.

ΠΟΛΩΝΙΑ (Ιγκόρ Μίλιτσιτς): Ζισκόφσκι 7 (1), Μπαλκερόφσκι 2, Σοκολόφσκι 13 (3/5 δίποντα, 4 ασίστ), Τσελ 6 (3/4 δίποντα) Κολέντα 10 (4), Πονίτκα 15 (3/7 δίποντα), Κολέντα Λ 3, Τζίεβα, Ολένιτζακ 7 (3/4 δίποντα), Μίχαλακ 4, Γκάρμπατσζ 8 (2), Σενκ 3 (1)

Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα στίβου: Ασημένιο μετάλλιο η Στεφανίδη

Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κολύμβησης: Ασημένιο μετάλλιο για τον Χρήστου και χάλκινο για Γκολομέεβ