ΕΚΑΣΚ: Ο Εργοτέλης πήρε το ντέρμπι της πόλης

clock 12:11 | 27/10/2019

Τρίτη νίκη σε ισάριθμους αγώνες για το μπάσκετ του Εργοτέλη επικρατώντας 74-72 του "Ηράκλειο" ΟΑΑ στο κλειστό της Νέας Αλικαρνασσού.
Σε μια αμφίρροπη από την αρχή μέχρι το τέλος της αναμέτρηση οι δύο ομάδες πρόσφεραν θέαμα και συγκινήσεις στους θεατές και ήταν πάντα κοντά στο σκορ, χωρίς να καταφέρει κάποια από τις δύο να ξεφύγει στο σκορ.
Ο ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ κατάφερε να κλείσει το πρώτο μέρος με «αέρα» τεσσάρων πόντων (42-38), όμως το Ηράκλειο μπήκε δυνατά στην επανάληψη και κατάφερε να πάρει το προβάδισμα στο σκορ και να πάνε οι δύο μονομάχοι στην τελευταία περίοδο με τους φιλοξενούμενους να είναι στο +3 (56-59).
Με μεγαλύτερη ψυχραιμία στα τελευταία λεπτά και καλύτερη ευστοχία στις βολές, ο ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ κατάφερε να πάρει τη σημαντική νίκη και να διατηρήσει το απόλυτο στις ως τώρα αγωνιστικές τους υποχρεώσεις στο πρωτάθλημα της ΕΚΑΣΚ.