Αιολικός - Γιούχτας 2-2: Ισοφαρίστηκε στο 93' - Φωνάζει για τη διαιτησία του Αλαφογιάννη

γιουχτασ
 clock 19:35 | 03/06/2023

Ο Γιούχτας άγγιξε τη νίκη στη Μυτιλήνη αλλά τελικά έφυγε με την ισοπαλία καθώς ο Αιολικός ισοφάρισε (2-2) με πέναλτι που έδωσε ο διαιτητής Αλαφογιάννη στις καθυστερήσεις του αγώνα και σύμφωνα με τους ανθρώπους του Γιούχτα ήταν ...δώρο στους γηπεδούχους. Πάντως και με το βαθμό η ομάδα των Αρχανών παρέμεινε στις θέσεις που οδηγούν στην Super League 2.

Στο πρώτο μέρος,  ο Γιούχτας αιφνιδιάστηκε στο ξεκίνημα καθώς στο 9’ ο Τζανής μάρκαρε τον Ντινιωτάκη, με τον κ. Αλαφογιάννη να υποδεικνύει πέναλτι με την απόφασή του αυτή, να ξεσηκώνει τον πάγκο της ομάδας των Αρχανών που διαμαρτυρήθηκε έντονα.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Πλατέλλας που έκανε το 1-0, από νωρίς στο παιχνίδι. Το γκολ αυτό, λειτούργησε θετικά στον Γιούχτα, που έχασε μοναδικές ευκαιρίες στο πρώτο μέρος.

Η «αρχή» έγινε στο 20’ με τον Βρεττό να μην μπορεί να «νικήσει» τον Μουζάκη, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο ίδιος ανάγκασε τον τερματοφύλακα του Αιολικού σε απόκρουση. Στο 25’ ο Γιούχτας ισοφάρισε με τον Ροβίθη, ενώ στο 40’ χάθηκε νέα μεγάλη ευκαιρία με τον έμπειρο φορ, αλλά η προσπάθειά του ήταν άστοχη.

Στο 42’ και στο 45’ οι Αρχανιώτες έχασαν δύο ακόμη ευκαιρίες, η πρώτη με τον Ροβίθη, ενώ στο 45’ ο Αζίζι πλάσαρε αλλά ο Μουζάκης απέκρουσε.

Στην επανάληψη, ο Γιούχτας μπήκε δυνατά και ανέτρεψε το εις βάρος του σκορ στο 55’ με τον Νεκτάριο Αζίζι που έκανε το 1-2, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Βρεττός απείλησε, αλλά οι αμυντικοί πρόλαβαν έβαλαν την κόντρα και απομάκρυναν σε κόρνερ.

Στο φινάλε και ενώ ο Γιούχτας ήταν αγκαλιά με τη νίκη, ο Αλαφογιάννης… ανακάλυψε χέρι το Κοντογιάννη και υπέδειξε πέναλτι, που μετέτρεψε σε γκολ ο Μακρής και διαμόρφωσε το τελικό 2-2.

Η συνέχεια θα δοθεί την προσεχή Τετάρτη με τη διεξαγωγή της 6ης αγωνιστικής και τον Γιούχτα να δίνει δεύτερο συνεχόμενο εκτός έδρας παιχνίδι φιλοξενούμενος της Κοζάνης.