ΑΕΚ - ΟΦΗ 3-0: Φυσιολογική ήττα από ανώτερο αντίπαλο - Κρίσιμο το επόμενο ματς στο Ηράκλειο

Αεκ, ποδοσφαιρο
 clock 22:30 | 09/11/2022

Για την 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super league η ΑΕΚ νίκησε στο γήπεδό της με 3-0 (ημίχρονο 2-0).

Η ΑΕΚ ήταν σαφώς ανώτερη από τον αντίπαλό της και κέρδισε δίκαια.

Ο ΟΦΗ γνώρισε μία ακόμη ήττα και παρέμεινε στην τελευταία θέση της βαθμολογίας ισόβαθμος με τον Λεβαδειακό, τον οποίο αντιμετωπίζει την ερχόμενη Δευτέρα 14 Νοεμβρίου στο Ηράκλειο, σ' έναν αγώνα που θα κρίνει πολλά σχετικά με την παραμονή του στη Super league.

Μόλις στο 6ο λεπτό της αναμέτρησης ο Λιβάι Γκαρσία έκανε το 1-0 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, ενώ πέντε λεπτά αργότερα ο Γκατσίνοβιτς διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Στο 60' ο Μάνταλος διαμόρφωσε το τελικό 3-0 υπέρ της Ένωσης.

ΑΕΚ: Αθανασιάδης, Μουκουντί, Μήτογλου, Χατζισαφί, Σιντιμπέ, Γιόνσον, Γκατσίνοβιτς (66' Αραούχο), Πινέδα (66' Γαλανόπουλος), Μάνταλος (70' Μαχαίρας), Άμραμπατ, Γκαρσία (87' Κοσίδης).

ΟΦΗ: Μανδάς, Λάρσον, Μπαλογιάννης, Βούρος, Διαμαντής (83' Πασαλίδης), Περέα (74' Στάικος), Μεγιάδο, Ντιουσέ (83' Νέιρα), Θοράρισον, Τζου (66' Ντίκο), Γκερέρο (66' Ντουρμισάι).

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Ολυμπιακός: "Μένουμε στο πρωτάθλημα, έρχονται μηνύσεις, στέλνουμε VIDEO στην UEFA με τις φετινές διαιτησίες"

UEFA: Έριξε ξανά «άκυρο» στη European Super League