Α Εθνική γυναικών: Ο Εργοτέλης το Κρητικό ντέρμπι, 1-0 τον ΟΦΗ

clock 20:13 | 03/11/2021

Συνεχίζεται ο "καλπασμός" των κοριτσιών του Εργοτέλη. Οι παίκτριες της Γιάννας Δούκα επικράτησαν του ΟΦΗ με 1-0 κι έκαναν το "4 στα 4".

Η αναμέτρηση πραγματοποιήθηκε στο γήπεδο Αλμυρού κι αφορούσε τη 2η αγωνιστική της Α’ Εθνικής κατηγορίας Γυναικών (εξ’ αναβολής ματς).

Σε έναν αγώνα με λιγοστές καλές στιγμές ο Εργοτέλης έχασε -μόλις στο 2ο λεπτό- την ευκαιρία να ανοίξει το σκορ όταν η Τούνα βρέθηκε απέναντι από την Ντανιέλσντοτιρ, αλλά δεν μπόρεσε να τη νικήσει. Στο 67ο λεπτό ακυρώθηκε τέρμα των γηπεδούχων ως οφσάιντ.

Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης, που καθόρισε και τον νικητή, σημειώθηκε στο 88′ όταν μετά από αναταραχή στην άμυνα του ΟΦΗ η μπάλα έφτασε στη Σαριδάκη (που είχε περάσει ως αλλαγή) και εκείνη με ωραίο σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα (1-0).

Διαιτητής: Κωνσταντίνος Κυριακόπουλος (Ηράκλειο)
Βοηθοί: Κωνσταντίνος Μάτσας – Ηλίας Κατσογιάννης (Ηράκλειο)

ΟΦΗ: Ντανιέλσντοτιρ, Παπακωνσταντή, Κουκουλάκη, Κατιρτσίδου, Πέιου, Τριβυζάκη, Ίσραελ, Κυδωνάκη, Νικηταρά, Αραβιάκη (84’ Μανιά).

Εργοτέλης: Γρηγοριάδου, Κωνσταντοπούλου, Δρακωνάκη, Δρακογιαννάκη, Φανουράκη, Ραπάνη, Ξέρα, Σιδηρά, Τούνα, Γουνάκη (65’ Σαριδάκη), Κιουτάχιαλη.