Ρόδος-Εργοτέλης 1-0: Πρεμιέρα με ήττα για τους ''κιτρινόμαυρους''

Εργοτέλης ομαδικη 2021 2022
 clock 17:11 | 06/11/2021

Με ήττα στη Ρόδο από την ομώνυμη τοπική ομάδα με 1-0, ξεκίνησε ο Εργοτέλης το πρωτάθλημα της Super League 2

Ο Εργοτέλης μπήκε χαλαρά στο παιχνίδι και μόλις στο 7ο λεπτό βρέθηκε πίσω στο σκορ. Μετά από εκτέλεση κόρνερ των γηπεδούχων, ο Μακρυδημήτρης έπιασε την κεφαλιά και έβαλε μπροστά τη Ρόδο.

Μετά το σοκ του γρήγορου γκολ, ο Εργοτέλης άρχισε να βρίσκει τα πατήματα του στον αγωνιστικό χώρο. Στο 16ο λεπτό ο Μπουρσέλης εκτέλεσε φάουλ, ο Κόλα έπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα κατέληξε πάνω από τα δοκάρια, ενώ την ίδια κατάληξη είχε δύο λεπτά αργότερα το σουτ του Κουατένγκ.

Η Ρόδος έφτασε κοντά στο 2-0 στ 24ο λεπτό, όμως ο Τσέλιος απέκρουσε την κεφαλιά του Αδαμάκη, με τον Εργοτέλη να απαντάει στο 26′ με όμορφο πλασέ του Μπουτσάκη, όμως η μπάλα έφυγε ξανά λίγο έξω από την εστία.

Στο 39ο λεπτό, ο Εργοτέλης είχε ακόμα μία ευκαιρία να ισοφαρίσει, όμως ο Κουατένγκ δεν κατάφερε να νικήσει τον Ηλιάδη με δυνατό σουτ, με τον τερματοφύλακα της Ρόδου να μπλοκάρει. Τελευταία καλή στιγμή στο πρώτος μέρος ήταν ένα απευθείας φάουλ του Ποζατζίδη, με τη μπάλα να φεύγει ψηλά άουτ.

Ο Εργοτέλης μπήκε στην επανάληψη με στόχο την ισοφάριση, χάνοντας ευκαιρίες με τον Βουτσά στο 57′ και τον Μπουρσέλη στο 60′. Στο 80ο λεπτό ο Κουατένγκ έκανε δυνατό σουτ, με τον Ηλιάδη να αποκρούει με δυσκολία σε κόρνερ.

Στο 82ο λεπτό ο Κόνραντ έχασε ανεπανάληπτη ευκαιρία απέναντι από τον Ηλιάδη, ο οποίος απέκρουσε ξανά. Στο 84′ ο Ηλιάδης αντέδρασε ξανά σωστά στην κεφαλιά του Ποζατζίδη μπλοκάροντας.

Ρόδος: Ηλιάδης, Καραγεώργης, Νικολόπουλος, Μακρυδημήτρης, Μπακάρι, Μαρτσάκης, Καψάλης, Μίγγος, Παπάζογλου (69′ Μαρκόφσκι), Βουργουτζής (61′ Σταματελόπουλος), Αδαμάκης

Εργοτέλης: Τσέλιος, Κατσούρι (63′ Κοκκίνης), Ποζατζίδης, Σαρρής, Κόλα, Πέϊος, Βουτσάς (83′ Χόσαμ), Μπουτσάκης (83′ Άπι), Μπουρσέλης, Κωστανάσιος (70′ Κόνραντ), Κουατένγκ

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 1ης αγωνιστικής:

Βόρειος όμιλος

Ολυμπιακός Β' - ΠΑΟΚ Β' 3-1

(65' πέν. Μπα, 72' Κίτσος, 87' Βοΐλης - 13' Καλογερόπουλος)

Πανσερραϊκός - Ολυμπιακός Βόλου 2-2

(24', 56' Κανίς - 31' Κουντουριώτης, 44' Μπάτροβιτς)

Απόλλων Λάρισας - Τρίκαλα (7/11, 15:00)

Ηρακλής - Νίκη Βόλου (7/11, 15:00)

Βέροια - Αλμωπός Αριδαίας (7/11, 15:00)

Απόλλων Πόντου - Καβάλα (7/11, 15:00)

Αναγέννηση Καρδίτσας - Θεσπρωτός (7/11, 15:00)

Ηρόδοτος - Διαγόρας Ρόδου (7/11, 15:00)

Λεβαδειακός - Αστέρας Βλαχιώτη (7/11, 15:00)

Επισκοπή - Καραϊσκάκης (7/11, 15:00)

Κηφισιά - Παναθηναϊκός Β' (7/11, 15:00)

ΑΕΚ Β' - Καλαμάτα (7/11, 15:00)

Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κολύμβησης: Ξανά πρωταθλητής Ευρώπης ο Βαζαίος-χάλκινο ο Χρήστου

Χάντμπολ: Κάλεσμα στον κόσμο για το ματς της Εθνικής ανδρών με την Τουρκία στα "Δύο Αοράκια"