ΟΦΗ-Παναιτωλικός 2-2: Ισοπαλία στο φινάλε της σεζόν(vid)

οφη παναναιτωλικος
 clock 21:24 | 15/05/2021

Με ισοπαλία 2-2 κόντρα ατον Παναιτωλικό έκλεισε ο ΟΦΗ τη σεζόν, διατηρώντας το αήττητο στα πλέι άουτ της Super League. Η κρητική ομάδα προηγήθηκε δύο φορές, ωστόσο ο Παναιτωλικός απάντησε και πήρε την ισοπαλία.

Πριν από την έναρξη του αγώνα κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του παλαίμαχου άσσου της Κρητικής ομάδας , Μίλτου Ανδρεανιδη που έφυγε από τη ζωή σε ηλικία 62 ετών ενώ οι παίκτες του ΟΦΗ αγωνιστηκαν με μαύρα περιβραχιόνια.

Αρκετά ορεξάτα ξεκίνησε το παιχνίδι ο ΟΦΗ, πιέζοντας τον Παναιτωλικό για κάποιο γκολ. Στο 17’ οι γηπεδούχοι κατάφεραν να σκοράρουν με ωραίο συνδυασμό με τέσσερις μπαλιές και εκτελεστή τον Σαρδινέρο για το 1-0.

Μετά το ημίωρο ο Παναιτωλικός ανέβασε την απόδοσή του και άρχισε να πιέζει για την ισοφάριση. Στο 39’ ο Γιάννου παραλίγο να πετύχει αυτογκόλ, μετά από φάουλ των Αγρινιωτών, αλλά ο Βάτερμαν αντέδρασε σωστά. Το ημίχρονο έληξε με τον ΟΦΗ να προηγείται 1-0.

Οι Κρητικοί μπήκαν δυνατά και στο δεύτερο ημίχρονο και στο 54’ ο Κνετ απέκρουσε σωτήρια την προσπάθεια του Μεγιάδο. Στο 70’ ο Παναιτωλικός έφτασε στην ισοφάριση, όταν ο Ντίας έκανε τη σέντρα και ο Βέργος πέτυχε το 1-1.

Ο ΟΦΗ κατάφερε να πετύχει και νέο γκολ στο 79’ με τον Στάρτζεον να μπαίνει στην περιοχή μετά από πάσα του Κοροβέση και με πλασέ να γράφει το 2-1.

Οι πανηγυρισμοί των γηπεδούχων δεν κράτησαν πολύ, καθώς στο 81’ από κόντρες ο Ταχάρ βρέθηκε σε θέση βολής και νίκησε τον Βάτερμαν για το 2-2.

Τα τελευταία λεπτά δεν άλλαξε κάτι στο παιχνίδι, με τον ΟΦΗ να αποχαιρετά αήττητος τα play out και τον Παναιτωλικό να δείχνει αρκετά έτοιμος για τα μπαράζ που ακολουθούν.

ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Βάτερμαν, Μαρινάκης, Βούρος (75’ Ουές), Γιαννούλης, Κοροβέσης, Διαμαντής (46’ Σελίμοβιτς), Μεγιάδο, Σακόρ, Νέιρα (63’ Μπαλογιάννης), Σαρδινέρο (63’ Στάρτζεον), Γιάννου (46’ Καστάνιος).

Παναιτωλικός (Τραϊανός Δέλλας): Κνέτ, Καρασαλίδης, Μάλης, Εντιγκά, Φονσέκα, Αρζούρα (61’ Βέργος), Ντίαζ, Ταχάρ, Ματσόλα (61’ Μεντόσα), Γκόμες, Μπαρμπόσα (88’ Καρέλης).