ΟΦΗ - Απόλλων 0-2: Του έδωσε την ευκαιρία να νικήσει μετά απο 22 χρόνια!!!(video)

clock 17:06 | 06/12/2020

Την πρώτη εκτός έδρας νίκη του στο φετινό πρωτάθλημα της Super League πανηγύρισε στο Ηράκλειο ο Απόλλων Σμύρνης. Με γκολ του Φατιόν στο 3ο λεπτό και του Ντάουντα στο 70΄, η «ελαφρά ταξιαρχία» επικράτησε 2-0 του ΟΦΗ στο γήπεδο «Θόδωρος Βαρδινογιάννης», στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής, και πήρε βαθμολογική «ανάσα», επιτυγχάνοντας την πρώτη της νίκη μετά από δύο μήνες.

Οι "ασπρόμαυροι" είχαν μεν τις ευκαιρίες, αλλά οι φιλοξενούμενοι που χτυπούσαν στην κόντρα και με τον Βέρχουλστ που αποδείχθηκε σωτήριος σε αρκετές στιγμές, έφυγαν με το διπλό απο το Ηράκλειο μετά απο 22 χρόνια (1998-99 είχαν νικήσει για τελευταία φορά).

Ο Απόλλων νίκησε για τελευταία φορά στις 14 Μαρτίου 1999, μέσα στο Ηράκλειο μάλιστα, με γκολ του Αντώνη Δαμίγου. Μάλιστα και εκείνη τη σεζόν μια από τις δύο ομάδες έκανε το δύο στα δύο, καθώς ο Απόλλων είχε νικήσει κα στην έδρα του.Στα τελευταία 14 επίσημα μεταξύ τους ο Απόλλων δεν έχει πετύχει περισσότερα από ένα γκολ, με εξαίρεση ένα παιχνίδι Κυπέλλου το 2012, που πέτυχε δεύτερο γκολ, αλλά στην παράταση.

Έτσι, μετά το σημερινό παιχνίδι ,έφτασαν τους εννέα πόντους, στους 12 παρέμεινε ο ΟΦΗ. Μάλιστα, η Ελαφρά Ταξιαρχία παραμένει αήττητη για τέταρτο σερί παιχνίδι, ενώ οι Κρητικοί έβαλαν τέλος στο σερί δύο νικηφόρων αποτελεσμάτων.

Ο Απόλλων αιφνιδίασε τους γηπεδούχους και άνοιξε το σκορ μόλις στο 3ο λεπτό με κοντινή προβολή του Φατιόν, μετά από κόρνερ του Μπεντινέλι και κεφαλιά του Τσιλούλη. Ο ΟΦΗ προσπάθησε να αντιδράσει άμεσα, πήρε τα ηνία του αγώνα και πίεσε, αλλά και οι νεοφώτιστοι ήταν πολύ επικίνδυνοι στις αντεπιθέσεις. Ο Γρίβας στο 27΄ βρέθηκε σε πολύ καλή θέση, αλλά δεν σούταρε σωστά και ο Βέρχουλστ μπλόκαρε και στο 38΄ ο ίδιος παίκτης αστόχησε απελπιστικά σε τετ-α-τετ, ενώ οι φιλοξενούμενοι απείλησαν στο 42΄ με σουτ του Χουχούμη που έφυγε άουτ.

Στο ξεκίνημα του β΄ ημιχρόνου ο Βέρχουλστ σταμάτησε δύο φορές (48΄ και 50΄) τον Σαρδινέρο και στο 68΄ έδιωξε με τα πόδια το σουτ του Μπαλογιάννη, διατηρώντας το προβάδισμα της ομάδας του. Δύο λεπτά αργότερα (70΄), ο Ντάουντα έκλεψε τη μπάλα στο χώρο του κέντρου, έφτασε στο ύψος της μεγάλης περιοχής, αφού απέφυγε δύο αντιπάλους, και με δυνατό σουτ «έγραψε» το 0-2, «κλειδώνοντας» ουσιαστικά τη νίκη του Απόλλωνα.

O ΟΦΗ πάντως με την εικόνα του στο γήπεδο δεν έδειξε σε κανένα σημείο του αγώνα ότι μπορεί να κάνει την ανατροπή.

Διαιτητής: Σιδηρόπουλος (Δωδεκανήσου)
Κίτρινες: Γιαννούλης, Νέιρα - Χουχούμης, Μπεντινέλι, Φατιόν, Τσαμπούρης

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Σωτηρίου, Κοροβέσης (82΄ Λυμπεράκης), Γιαννούλης, Διαμαντής, Ουές, Σακόρ (58΄ Στάικος), Νέιρα, Μπαλογιάννης (74΄ Βούρος), Στάρτζεον, Σαρδινέρο, Γρίβας (58΄ Γιάννου)
ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Γιώργος Παράσχος): Βέρχουλστ, Μπρούσιτς, Χουχούμης (46΄ Τσαμπούρης), Λισγάρας, Ντομίνγκες, Μπαξεβανίδης (75΄ Μουνιέ), Ιωαννίδης (55΄ Ντάουντα), Μπεντινέλι (67΄ Κολ), Σλίβκα, Τσιλούλης (75΄ Βάρκας), Φατιόν