Κωπηλασία: Πρωταθλητής Ευρώπης στο σκιφ ο Παπακωνσταντίνου, «ασημένιοι» Ντούσκος, Αναστασιάδου και Φίτσιου

ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ
 clock 20:10 | 14/08/2022

Στον τελικό του σκιφ ελαφρών βαρών στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κωπηλασίας του Μονάχου ο Αντώνης Παπακωνσταντίνου τερμάτισε πρώτος με χρόνο 07:21.84 και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο. Το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε ο Ιταλός Γκαμπριέλ Στρούζινα με 07:24.21 και το χάλκινο ο Ελβετός Άντρι Στρούζινα με 07:31.23.

Ο 23χρονος σκιφίστας για να στεφθεί πρωταθλητής Ευρώπης βρέθηκε στην πρώτη τριάδα από την εκκίνηση, με τον Ιταλό Γκαμπριέλ Σοάρες να βρίσκεται στην πρώτη θέση και τους Παπακωνσταντίνου, Στρούζινα ν' ακολουθούν. Στα 1.000 μέτρα της κούρσας, όμως ο Έλληνας κωπηλάτης πήρε κεφάλι και κρατώντας τον ρυθμό του δεν απειλήθηκε μέχρι τη γραμμή του φίνις.

Εκτός βάθρου έμειναν ο     Σλοβένος Ράικο Χρβατ (4ος, 07:35.91), ο Αυστριακός Γιούλιαν Σέμπερλ (5ος, 07:42.90).

«Ασημένιοι»  Ντούσκος, Αναστασιάδου και Φίτσιου

Για εκατοστά του δευτερολέπτου απώλεσε το χρυσό μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κωπηλασίας του Μονάχου ο Στέφανος Ντούσκος. Ο «χρυσός» Ολυμπιονίκης του Τόκιο, στον τελικό του σκιφ, στο Ευρωπαϊκό, κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο με χρόνο 07:15.01 κι ενώ ο Ολλανδός Μέλβιν Τβέελαρ κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο με 07:14.72 μετά από απίστευτο ντεμαράζ.

Η κούρσα ήταν συγκλονιστική, αφού αρχικά ο Ντούσκος πήγαινε μαζί με τον Γερμανό Όλιβερ Τσάιντλερ, για να μείνει στη δεύτερη θέση στα 1.000 μέτρα και εν συνεχεία τρίτος, όταν ο Ολλανδός Μέλβιν Τβέελαρ έκανε αντεπίθεση. Στα τελευταία 100 μέτρα οι τρεις τους (Τσάιντλερ, Ντούσκος, Τβέελαρ) έδιναν «μάχη» για τις θέσεις στο βάθρο, για να μείνει πίσω και εκτός βάθρου ο πρώτος στο μεγαλύτερο μέρος της κούρσας Γερμανός, αφού το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε με αντεπίθεση στα τελευταία μέτρα ο Βούλγαρος Κρίστιαν Βασίλεφ με 07:16.37.

Στην 4η θέση τερμάτισε ο Όλιβερ Τσάιντλερ από τη Γερμανία με 07:19.67, στην 5η ο Βρετανός Γκρεμ Τόμας με 07:25.32 και στην 6η ο Μπαστιάν Σέχερ από τη Δανία με 07:35.43.

Η Ζωή Φίτσιου τερμάτισε δεύτερη στον τελικό του σκιφ ελαφρών βαρών και κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κωπηλασίας που ολοκληρώνεται σήμερα Κυριακή 14/8 στο Μόναχο. Η Ελληνίδα σκιφίστρια πέρασε τη γραμμή του φίνις σε χρόνο 08:09.21.

Η Ευαγγελία Αναστασιάδου τερμάτισε στην 2η θέση στον τελικό του σκιφ, με χρόνο 08:08.20 και κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο. Η Αναστασιάδου ήταν 4η στα πρώτα 500 μέτρα, ανέβασε τον ρυθμό της, πέρασε στη 2η θέση και έδινε «μάχη» με τη «χάλκινη» Ολυμπιονίκη του Τόκιο, Μαγκνταλένα Λόμπνιχ (Αυστρία), η οποία ήταν 3η στο μεγαλύτερο μέρος της κούρσας.

Συγχαρητήρια Αυγενάκη και Μαυρωτά για τις επιτυχίες στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κωπηλασίας

Η πολιτική ηγεσία του αθλητισμού συνεχάρη τους πρωταθλητές και τις πρωταθλήτριες της κωπηλασίας, για τις σημαντικές επιτυχίες τους στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του Μονάχου. Η ελληνική αποστολή συγκέντρωσε τέσσερα μετάλλια (ένα χρυσό και τρία ασημένια) στους σημερινούς τελικούς της διοργάνωσης, επιβεβαιώνοντας τη δεσπόζουσα θέση της χώρας μας στο άθλημα.

«Θερμά συγχαρητήρια στους Πρωταθλητές & Πρωταθλήτριές μας Ευρώπης στην κωπηλασία.
Αντώνης Παπακωνσταντίνου (σκιφ ελαφρών βαρών)
Ζωή Φίτσιου (σκιφ ελαφρών βαρών)
Ευαγγελία Αναστασιάδου (σκιφ)
Στέφανος Ντούσκος (σκιφ)
Μπράβο σε αθλητές, προπονητές, ομοσπονδία»
, αναφέρει σε ανάρτησή του στο twitter ο υφυπουργός Αθλητισμού, Λευτέρης Αυγενάκης.

«Μετά τις επιτυχίες στην κατηγορία εφήβων/νεανίδων οι επιτυχίες για τα ελληνικά κουπιά συνεχίζονται και στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ανδρών/γυναικών στο Μόναχο. Χρυσός ο Αντώνης Παπακωνσταντίνου, αργυροί οι Στέφανος Ντούσκος, Ζωή Φίτσιου και Ευαγγελία Αναστασιάδου! Μπράβο!», έγραψε από την πλευρά του ο γενικός γραμματέας Αθλητισμού, Γιώργος Μαυρωτάς.

Χάλκινο μετάλλιο για την Ελλάδα στο κόμπο - με την Ηρακλειώτισσα Κρίστι Γιαλαμά στη σύνθεση