Φιλική νίκη για το Γιούχτα (3-1) εκτός έδρας με τα Χανιά

Χανια Γιούχτας
 clock 20:12 | 09/10/2021

Μία σπουδαία φιλική νίκη πέτυχε ο Γιούχτας με αντίπαλο τα Χανιά σε φιλικό που διεξήχθη, καθώς επικράτησε με 1-3!

Η ομάδα των Αρχανών κατάφερε μόλις στο 22ο λεπτό της αναμέτρησης να πάρει προβάδισμα σκορ όταν ο Μέμος συνεργάστηκε εξαιρετικά με τον Φραγκουλάκη και με εξαιρετικό πλασέ έκανε το 0-1 για το Γιούχτα!

Η ομάδα του Άγγελου Κασσωτάκη, δεν έμεινε εκεί και είχε καλες στιγμές με τον Σφυρογιαννάκη και τον Μέμο πριν κλείσει το ημίχρονο ωστόσο παρά τις όποιες καλές στιγμές το σκορ δεν άλλαξε μέχρι τη λήξη των 45΄.

Στην επανάληψη και μόλις στο 49΄ τα Χανιά έφτασαν μία ανάσα από το 1-1, ωστόσο η κεφαλιά του Βάρκα μετά από κόρνερ του Βασιλόγιαννη σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι!

Μάλιστα στο 54΄ οι γηπεδούχοι σκόραραν ωστόσο το γκολ του Πατάπη από πάσα του Τσαμούρη ακυρώθηκε ως οφσάιντ!

Οι φιλοξενούμενοι πήραν μέτρα και μόλις στο 64ο λεπτό μετά από ωραία μπαλιά του Μέμου ο Κατσικοκέρης έφυγε στην πλάτη της άμυνας και αφού απέφυγε τον Κατσιμήτρο από πλάγια θέση έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και έκανε το 0-2!

Σαν να μην έφτανε αυτό στο 74΄ ο Γιούχτας έφτασε και σε τρίτο γκολ όταν μετά από εξαιρετική μπαλιά του Φραγκουλάκη ο Δωματάς από πλάγια θέση νίκησε τον αντίπαλο γκολκίπερ και έγραψε το 0-3!

Το μόνο που κατάφεραν τα Χανιά ήταν να μειώσουν το σκορ με ωραίο σουτ του Παναγιωτούδη να διαμορφώνει το τελικό 1-3!

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Χανιά (Νίκος Παπαδόπουλος): Κατσιμήτρος (67′ Κουτζαβασίλης), Καψάλης (46′ Πατάπης), Ζιούλης (67′ Στίκας), Τσαμούρης (67′ Παντεκίδης), Καμαρά (67′ Κογιέτε), Κάρλος (67′ Παναγιωτούδης), Βασιλακάκης (67′ Τριανταφυλλάκος), Βογιατζής (67′ Μυφτάρι), Μπαΐροβιτς (67′ Κολλάς), Βασιλόγιαννης (67′ Καλαϊτζάκης), Κόλα (46′ Βάρκας).

Γιούχτας (Αγγελος Κασσωτάκης): Κόλλιας (54′ Χρήστου), Κασσωτάκης, Ψαρράς, Τζανής, Λογοθέτης, Νύκταρης (77′ Κόκκινος), Σφυρογιαννάκης (56′ Δωματάς), Φραγκουλάκης (90+4’ Μπετεινάκης), Κατσικοκέρης (76′ Στακάκης), Μέμος (86’ Μανουσάκης), Κοντογιάννης.