ΟΦΗ: Φιλική νίκη (5-1 τον Πόρο) και επιστροφή Τοράλ, Μεγιάδο

οφη
 clock 16:43 | 09/10/2021

Με τον Τοράλ να φοράει ξανά τη φανέλα του ΟΦΗ μετά τις 25 Ιουλίου και τον φιλικό αγώνα προετοιμασίας κόντρα στη Βέστερλο, o ΟΦΗ επικράτησε στο γήπεδο Θόδωρος Βαρδινογιάννης του Πόρου σε φιλικό προπονητικού χαρακτήρα με σκορ 5-1.

Ο Ισπανός μέσος πήρε τη θέση του Neira στο 60’ λεπτό και κατάφερε να κάνει αισθητή την παρουσία του με ένα υπέροχο γκολ που πέτυχε έπειτα από ατομική προσπάθεια και ψύχραιμο πλασέ εντός περιοχής, αποδεικνύοντας ότι μέρα με τη μέρα τίθεται όλο και περισσότερο στη διάθεση του Νίκου Νιόπλια για τις επίσημες υποχρεώσεις.

Σημαντική στιγμή του φιλικού αγώνα και η επιστροφή του Miguel Mellado στη δράση μετά την 1η Σεπτεμβρίου όταν και τραυματίστηκε στην προπόνηση . Ο Αργεντινός μέσος πήρε χρόνο συμμετοχής σε όλο το β’ σαρανταπεντάλεπτο, φανερώνοντας με την παρουσία του ότι είναι απόλυτα έτοιμος για τη συνέχεια του πρωταθλήματος.

Για τον ΟΦΗ άνοιξε το σκορ ο Παπαδομιχελάκης με αυτογκόλ στο 18ο λεπτό, ενώ έξι λεπτά αργότερα ο Neira διπλασίασε το σκορ με διαγώνιο σουτ εντός περιοχής. Ο Πόρος μείωσε με τον Λούσι και ο Durmishaj έκανε το 3-1 με εξαιρετικό πλασέ στο 50’. Οκτώ λεπτά αργότερα ο Πασαλίδης με κεφαλιά ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 4-1, ενώ ο Toral πρόσθεσε το… κερασάκι στην «τούρτα» στο 83ο λεπτό, με ψύχραιμη ατομική προσπάθεια εντός περιοχής, ωραίο γύρισμα και εύστοχο πλασέ.

ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Σωτηρίου, Πασαλίδης, Μαρινάκης, Λάμπρου, Neira, van Duinen, Nabi, Durmishaj, Γιαννούλης, Κοροβέσης, Μπαλογιάννης.

Αναπληρωματικοί: Σηφάκης, Toral, Mellado, Χαλκιαδάκης, Χνάρης, Θεοδοσουλάκης, Γωνιωτάκης, Κορνηλάκης, Λέλεκας, Αποστολάκης.

Πόρος (Ανδρέας Σκέντζος): Αζίζης, Αρώνης, Καλαμιώτης, Κουτσογιαννάκης, Λούσι, Παγώνης, Παναγιώτου, Πανάγου, Παπαδομιχελάκης, Πήλιος, Ράπτης.

Αναπληρωματικοί: Ζαφείρης, Καστελλιανάκης, Μεχμετάι, Μπάμπης, Πλαϊτάκης, Σηφάκης, Στεφανάκης, Τσάτσος, Ψωρογιάννης.

Γεωργία – Ελλάδα: Μονόδρομος η νίκη απόψε για την Εθνική

ΑΕΚ: «Τέλος» ο Μιλόγεβιτς