Έβερτον - Λίβερπουλ 2-2: Ατσάλινοι οι μπλε, ματσάρα το ντέρμπι του Merseyside

ΕΒΕΡΤΟΝ ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ
 clock 19:51 | 17/10/2020

Το ντέρμπι του Merseyside τα είχε όλα εκτός από νικητή. Έβερτον και Λίβερπουλ έμειναν στο 2-2 με τους κόκκινους να προηγούνται δύο φορές και τους μπλε να απαντούν.

Οι παίκτες του Κλοπ ήταν εκείνοι που μπήκαν πιο δυνατά στο ματς και μόλις στο 3ο λεπτό κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα στο σκορ. Ο Φιρμίνιο και ο Σαλάχ συνεργάστηκαν με τον πρώτο να ανοίγει ωραία στον Ρόμπερτσον, εκείνος γύρισε στον Σαντιό Μανέ ο οποίος εκτέλεσε τον Πίκφορντ για το 0-1.

Ο τραυματισμός του Φαν Ντάικ τον ανάγκασε να αποχωρήσει από το γήπεδο με τον Γκόμες να περνά στον αγωνιστικό χώρο στο 11'. Η Έβερτον εκμεταλλεύτηκε την απουσία του Ολλανδού στόπερ στην πρώτη της ευκαιρία.

Στο 19' ο Χάμες Ροντρίγκες εκτέλεσε το κόρνερ από τα δεξιά ο Κιν πήδηξε ουσιαστικά χωρίς αντίπαλο, ο Αντριάν δεν είχε την αντίδραση που θα έπρεπε και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα για το 1-1.

Από εκείνο σημείο και μετά η Λίβερπουλ πήρε ξανά τα ηνία του αγώνα. Μάλιστα ήταν εκείνη που θα μπορούσε να φτάσει στην ισοφάριση, όμως οι κακές τελικές των παικτών της και ο Πίκφορντ κράτησαν το 1-1 μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Έβερτον ήταν εκείνη που φαινόταν περισσότερο απειλητική. Με τον Χάμες Ροντρίγκες σε μία ακόμα ποιοτική εμφάνιση οι γηπεδούχοι έψαξαν το γκολ.

Στο 59' είχαν και δοκάρι με τον Ρισάρλισον. Ο Χάμες Ροντρίγκες έκανε τη σέντρα με τον επιθετικό των μπλε να πιάνει την κεφαλιά και την μπάλα να σταματά στο δοκάρι της εστίας του Αντριάν.

Ο Ρισάρλισον μπορεί να αστόχησε όχι όμως και ο Σαλάχ. Στο 72' ο Αιγύπτιος με το 100 γκολ του με τη φανέλα των κόκκινων έβαλε ξανά μπροστά στο σκορ την ομάδα του Κλοπ.

Ούτε αυτό το γκολ όμως ήταν αρκετό για να χαρίσει στους κόκκινους τη νίκη αφού η άμυνα τους τους πρόδωσε ξανά. Στο 81' ο Ντιν με εξαιρετική σέντρα βρήκε τον Κάλβετ-Λιούιν και εκείνος με κεφαλιά δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Αντριάν.

Η Λίβερπουλ πίεσε στα τελευταία λεπτά, ενώ έπαιξε και με παίκτη παραπάνω λόγω της σωστής αποβολής του Ρισάρλισον στο 89'. Οι κόκκινοι έφτασαν και στο γκολ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Χέντερσον, αλλά ο VAR ακύρωσε το τέρμα για οφσάιντ του Μανέ στην αρχή της φάσης.

Έτσι, το 2-2 ήταν το τελικό σκορ της αναμέτρησης το οποίο κράτησε τους γηπεδούχους στην κορυφή της Premier League.

ΕΒΕΡΤΟΝ: Πίκφορντ, Κόουλμαν, Μίνα, Κιν,Ντίνι, Ντουκουρέ, Άλαν, Γκόμες (72' Σίγκουρντσον), Χάμες Ροντρίγκες, Κάλβερτ-Λιούιν, Ρισάρλισον

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Αντριάν, Αλεξάντερ-Άρνολτν, Φαν Ντάικ (11' Γκόμες), Μάτιπ, Ρόμπερτσον, Φαμπίνιο, Αλκάνταρα, Χέντερσον, Μανέ, Σαλάχ, Φιρμίνιο