Μεγάλη νίκη με ανατροπή του Εργοτέλη στα Χανιά

clock 18:08 | 02/04/2017

Ο Εργοτέλης αν και έχανε μέχρι το 60', νίκησε στα Χανιά το ΙΝΚΑ με 2-1 και διατήρησε το πλεονέκτημα για την κατάκτηση του τίτλου παρά τη νίκη του πρωτοπόρου του 4ου ομίλου της Γ Εθνικής, Ιωνικού στο Ατσαλένιο επί του ΠΟΑ με 2-0.
Στο 35’ ο Δημήτρης εκτέλεσε φάουλ και ο Βουρβαχάκης εκμεταλλεύτηκε το λάθος της άμυνας του Εργοτέλη κάνοντας το 1-0. Δύο λεπτά αργότερα, ο Τσίτας πλάσαρε αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ και στο 39’ πρώτη καλή στιγμή για τον Εργοτέλη με φάουλ του Λεάλ, όμως ο Βλαχάκης με διπλή προσπάθεια μπλόκαρε.
Στην επανάληψη, ο Εργοτέλης μπήκε αποφασιστικός για να πάρει κάτι απ’το παιχνίδι και μόλις στο 46’ είχε δοκάρι με τον Σερτζίνιο, ενώ στο 53’ μετά από εκτέλεση φάουλ του Σερτζίνιο, ο Κατσικοκέρης δεν μπόρεσε να σκοράρει. Στο 60’ ήρθε η ισοφάριση για τους κιτρινόμαυρους, ο Νικολακάκης με κεφαλιά έκανε το 1-1. Ένα λεπτό αργότερα, μεγάλη ευκαιρία για τον Εργοτέλη με τον Κατσικοκέρη να μην μπορεί και πάλι να σκοράρει. Στο 83’, ο Εργοτέλης πήρε το προβάδισμα κάνοντας την ανατροπή, με τον Σέρτζιο Λεάλ να σημειώνει μίας σπάνιας ομορφιάς γκολ λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή με τη μπάλα να καταλήγει στο «παραθυράκι» της εστίας του Βλαχάκη.
ΑΕΕΚ ΙΝΚΑ: Βλαχάκης, Καρβουνιάρης, Βουρβαχάκης, Ντεντάκης(58’ Σέχου), Κυτράκης, Ζντράβκοβιτς, Δημήτρης, Σουμπασάκης, Βεστάκης, Τσίτας, Αρσενίεβιτς (79’ Ταταράκης)
ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ: Βασιλειάδης, Νικολακάκης, Νιάρος, Μισέλ, Τζανής, Μπάτζιος, Σερζίνιο, Γκοτσούλιας(46’ Καϊμακαμούδης), Κατσικοκέρης, Λεάλ(87′ Ρουσάκης), Βελλίνης (79’ Μανουσάκης)