Ολυμπιακός - Γκενκ 1-0: Προβάδισμα για πρόκριση οι ερυθρόλευκοι (Βίντεο)

Ολυμπιακός - Γκενκ
 clock 00:06 | 11/08/2023

Ο Ολυμπιακός πραγματοποίησε μία εξαιρετική εμφάνιση κόντρα στην Γκενκ στο “Γεώργιος Καραϊσκάκης”, επικράτησε με 1:0 στο ντεμπούτο του Ντιέγκο Μαρτίνεθ και είναι το αφεντικό για να περάσει στα πλέι οφ του Europa League.

Ο αγώνας

Το ξεκίνημα ήταν βγαλμένο από τα όνειρα του Ντιέγκο Μαρτίνεθ. Μόλις στα 22 δευτερόλεπτα, ο Κώστας Φορτούνης έπιασε ένα εξαιρετικό σουτ, μετά από γύρισμα του Ροντινέι και άνοιξε το σκορ. Οι Βέλγοι παρ’ ότι σοκαρίστηκαν πήραν τον έλεγχο του ματς και προσπάθησαν να ψάξουν την ισοφάριση. Στο 34′ είχαν την καλύτερη ευκαιρία τους στο πρώτο μέρος, όταν ο Πασχαλάκης έσωσε μετά από προβολή του Μουνιόζ από τα δύο μέτρα.

Στο 54ο λεπτό, ο Ελ Αραμπί συνεργάστηκε υποδειγματικά με τον Μασούρα, αλλά το τελείωμα του δεύτερου στη συνέχεια ήταν απογοητευτικό. Στο 60′, ο Έλληνας εξτρέμ συνδυάστηκε με τον Καρβάλιο και ο Πορτογάλος σούταρε αλλά η μπάλα πέρασε οριακά άουτ. Στο 70′ οι Βέλγοι άγγιξαν την ισοφάριση με σουτ του Χροσόβσκι, με τον Πασχαλάκη να αποκρούει σε πρώτο χρόνο και τον Ρέτσο να σώζει με μία… σωτήρια κόντρα σε δεύτερο. Πέντε λεπτά αργότερα, ο Μπιέλ έκανε μία τρομερή ενέργεια και σούταρε με το αριστερό έξω από την περιοχή, αλλά είδε την μπάλα να σταματά στο δεξί δοκάρι. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, οι Βέλγοι προσπάθησαν να απειλήσουν, αλλά το σουτ του Σορ πέρασε λίγο πάνω από την εστία του Πασχαλάκη. Στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων, η Γκενκ άγγιξε την ισοφάριση. Ο Ελ Κανούς σούταρε, η μπάλα κόντραρε στα σώματα με τον Πασχαλάκη να αιφνιδιάζεται και να στέλνει την μπάλα στο δοκάρι. Το ριμπάουντ πήγε στα… πόδια των Βέλγων, αλλά ο Ρέτσος με αυταπάρνηση αποσόβησε τον κίνδυνο.

ΓΚΟΛ: 1′ Φορτούνης
Κίτρινες: 3′ Ιμπόρα, 38′ Κίνι, 90′ +10′ Αλεξανδρόπουλος / 3′ Γκαλάρθα
Κόκκινη: –
Δοκάρι: 75′ Μπιέλ / 90′ +6′ Ελ Κανούς

Ολυμπιακός (Ντιέγκο Μαρτίνεθ): Πασχαλάκης, Ροντινέι, Ρέτσος, Φρέιρε, Κίνι, Ιμπόρα, Μ. Καμαρά, Καρβάλιο (64′ Αλεξανδρόπουλος), Φορτούνης (76′ Ντόη), Μασούρας (76′ Ελ Κααμπί), Ελ Αραμπί (64′ Μπιέλ).

Γκενκ (Βούτερ Βράνκεν): Βάντερβουρντ, Μουνιός, ΜακΚένζι, Κουέστα, Καγιεμπέ (71′ Αρτεάγκα), Ελ Κανούς, Χροσόβσκι, Γκαλάρθα (66′ Ουαταρά), Πάιντσιλ, Τρεσόρ (80′ Μπονσού Μπαχ), Αροκοντάρε (66′ Σορ)

Δείτε πώς άνοιξε ο Ολυμπιακός το σκορ στο Καραϊσκάκη κόντρα στην Γκενκ με τον Κώστα Φορτούνη να πετυχαίνει το ταχύτερο γκολ των Πειραιωτών σε ευρωπαϊκές διοργανώσεις.